Exfoliácia pleti – čo funguje a čo je bezpečné?

Posledná úprava 07.02.2022

Je možné, že vaša starostlivosť o pleť vyzerá nasledovne – očistiť, aplikovať ošetrujúce sérum, zvlhčiť, aplikovať slnečný krém a tak stále dokola. Ale čo exfoliácia? Je vôbec potrebná?

Nuž, záleží na tom, či chcete bojovať proti príznakom starnutia. Ak áno, povieme si niečo o pozitívnych prínosoch, ktoré môže táto dôležitá technika pokožke poskytnúť.

Čo je exfoliácia pleti?

Exfoliácia pleti je dôležitý krok pri starostlivosti o pleť. S pribúdajúcim vekom sa pleť stáva matnou, bez lesku, vráskavá. Póry môžu byť upchaté aj nahromadenými nečistotami. Exfoliácia pleti pomôže pri odstránení nečistôt, mazu a nánosov.

Typy exfoliácie pleti a odporúčaná frekvencia

Predstavíme si dve rozdielne metódy exfoliácie pleti:

Mechanická exfoliácia

Sem patrí použitie nejakého nástroja so štruktúrovaným povrchom. Napríklad kefka na tvár, špongia. Ďalšou formou môže byť píling na tvár. Sú to všetko pomôcky nielen na exfoliáciu. Pomôžu tiež zlepšiť odtieň pleti a napnúť pokožku. Manuálnu exfoliáciu pleti sa odporúča robiť 2 až 3 krát tyždenne. A to jemným krúživým pohybom nástroja alebo pílingovej hmoty.

Chemická exfoliácia

Táto preniká o niečo hlbšie. Používajú sa chemické látky ako hydroxykyseliny (mliečna, salicylová, glykolová) a tiež prírodné enzýmy. Slovo „chemická látka“ nemusí nutne znamenať niečo, čo pleti škodí. Musí byť samozrejme používaná primerane a s mierou. V skutočnosti sú tieto kyseliny derivované z ovocia, orechov, mlieka, cukru a rastlín. Pre zdravie našej pokožky zabezpečujú úžasné chemické reakcie. Zatiaľčo alfa hydroxykyseliny (AHA) pomáhajú exfoliovať, beta hydroxykyseliny (BHA) ako kyselina salicylová (derivovaná z kôry vŕby), má schopnosť vyčistiť nadbytočné nečistoty a maz. Pomôcť dokážu aj enzýmy. Ak sa aplikujú topicky (lokálne), zanechajú pokožku neuveriteľne jemnú a obnovenú.

Netreba ale zabúdať, že si musíte byť vedomé, aké zložky sa v produktoch starostlivosti o pleť nachádzajú. Tie prírodné sú najlepšie. Čo môžete vyskúšať, je aj maska na tvár, ktorú si poľahky vyrobíte doma.

Prírodná maska na tvár s kyselinou mliečnou

Kyselina mliečna má na pleť veľmi upokojujúci účinok. Zvyšuje hydratáciu a vyrovnáva pH pleti. Našťastie je prirodzeným zdrojom kyseliny mliečnej mlieko v prášku.

Tu je sľúbená maska na tvár, ktorú jednoducho musíte vyskúšať. Budete na ňu potrebovať:

  • 1 čajovú lyžičku mlieka v prášku
  • jablkový ocot (obsahuje prírodné alfa hydroxykyseliny)

Spôsob prípravy:

  1. Mlieko v prášku dajte do misky, pridajte niekoľko kvapiek jablkového octu. Vymiešajte obe na pastu, preto pridávajte ocot, až kým nebude zmes hladká. Ak bude príliš vodnatá, pridajte jednoducho viac mlieka v prášku, aby vznikla tá správna konzistencia.
  2. Masku si naneste na čerstvo očistenú tvár. Použite buď prsty alebo kefku na tvár.
  3. Masku nechajte pôsobiť približne 15 minút.
  4. Odstráňte teplou vodou a mäkkou žinkou.
  5. Následne použite svoju bežnú obľúbenú tvárovú hydratáciu. Masku na tvár si doprajte raz týždenne.

Môžete pociťovať mierny pocit brnenia po aplikácii. Po odstránení masky môže dôjsť k miernemu začervenaniu. Je to úplne normálne a dáva vám to znať, že prísady pôsobia.

Ďalšie prínosy exfoliácie

  • Optimalizuje penetráciu iných produktov starostlivosti o pleť, umožňuje im preniknúť do hlbších vrstiev kože.
  • Vyživuje kožné bunky, takže sa pokožka cíti oživená.
  • Vyrovnáva odtieň pleti.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac