Detoxikácia - vhodné bylinky a koreniny

Posledná úprava 20.12.2022

Prírodná medicína využíva detoxikáciu už vyše tritisíc rokov. Ajurvédska medicína, tradičná čínska medicína, medicína pôvodných obyvateľov Ameriky aj ľudová medicína, všetky medicíny používajú bylinky a koreniny na liečebné a detoxikačné účely. Bylinky a koreniny sú primárnym detoxikačným výživovým doplnkom používaným na očistenie tela od toxínov. Počas detoxikácie sa bylinky a koreniny zameriavajú na prirodzený eliminačný systém tela. Do prirodzeného eliminačného systému tela patrí pečeň, močový systém, tráviaci systém, koža a pľúca.

Byliny a koreniny môžu byť klasifikované podľa orgánu alebo systému, pre ktorý pracujú, akonáhle vstúpia do tela. Existuje mnoho spôsobov, akými možno konzumovať bylinky a koreniny a tak pomôcť očistiť telo od toxínov.

Rozdiel medzi bylinkami a koreninami je ten, že bylinky sú listnaté, zelené časti rastlín a koreniny pochádzajú zo sušených semien, plodov, koreňov, kôry a vegetatívnej substancie. Všetky koreniny sú byliny, avšak nie všetky byliny sú koreninami. Oboje, bylinky aj koreniny možno pridať do jedla, konzumovať samostatne, pridať do čaju alebo čajovej zmesi, či použiť s olejom.

Ak sa použijú na detoxikáciu tela, majú bylinky a koreniny rôzne vlastnosti, ako napríklad výživné, omladzujúce, pôsobia ako tíšiace látky, antioxidanty, protiplesňové látky, laxatívne a diuretické, antiseptické, používajú sa aj na vykašliavanie, vyvolávajú potenie a tiež účinkujú ako cholagogum (teda ako látka zvyšujúca vylučovanie žlče). Nižšie nájdete zoznam byliniek a ich pôsobenie na telesný systém.

Lucerna siata

Ako prírodné laxatívum a diuretikum prečisťuje lucerna siata črevá. Lucerna siata je vynikajúcim zdrojom vlákniny a obsahuje mnoho stopových prvkov. Obsahuje aj rastlinnú zložku chlorofyl, ktorý má prírodný dezodoračný účinok a v tele odbúrava oxid uhličitý.

Ploštičník strapcovitý

Ploštičník strapcovitý účinkuje na mnohé systémy v rámci tela. Obnovuje telesné zdravie uvoľňovaním a vypudzovaním hlienu z pľúc, ako aj stimulovaním sekrécie z lymfatických uzlín, pečene a obličiek. Chráni sliznice tým, že neutralizuje jedy v rámci krvného riečišťa.

Orech čierny

Orech čierny je antimykotikum, ktoré vypudí parazity z tela. Funguje tiež v útrobách, kde odstraňuje mastný materiál, v ktorom sa ukladajú toxíny a nečistoty.

Koreň lopúcha

Koreň lopúcha pôsobí v rámci tela viacerými spôsobmi a zaisťuje tak silnú detoxikáciu. Je to vynikajúci prečisťovač krvi, stimuluje vylučovanie žlče v pečeni, a tiež uľahčuje proces trávenia. Koreň lopúcha znižuje hromadenie ťažkých kovov, najmä v prípadoch liečby rakoviny, ako je napríklad chemoterapia a ožarovanie. Navyše, koreň lopúcha má protinádorový a protimutagénny účinok.

Paprika

Paprika je antioxidant a pôsobí antisepticky. Zvyšuje metabolizmus, ktorý stimuluje cirkuláciu. Je bohatá na vitamín C a prispieva k chudnutiu.

Rešetliak

Rešetliak je jedným z najbežnejších a najsilnejších bylinných laxatív. Je to rýchlo pôsobiace laxatívum, ktoré uvoľňuje zápchu. Obsahuje antrachinóny, vďaka ktorým má laxatívne účinky. Navyše stimuluje sekréciu v pečeni, žlčníku, žalúdku a pankrease. Táto bylinka by sa mala užívať iba krátkodobo.

Púpava

Púpava je jednou z najlepších byliniek pre pečeň. Je to diuretikum, ktoré vyplavuje z tela nečistoty a znižuje zadržiavanie tekutín. To potom znižuje opuchy a zlepšuje chudnutie. Okrem očistenia tela od toxínov dokáže púpava tiež stimulovať metabolizmus alkoholu v pečeni pri opilosti. Je to antioxidant, ktorý je bohatý na vitamín A. Púpava by sa mala užívať pre potreby opráv poškodenia pečene a na udržanie pečene a žlčníka čistých a zdravých.

Echinacea

Echinacea obnovuje zdravé fungovanie tela tým, že podporuje a upevňuje imunitný systém. Stimuluje imunitnú reakciu podporením tvorby lymfocytov, makrofágov a interferónov, aby došlo k redukcii patogénov v tele. Tým sa zvyšuje schopnosť tela eliminovať baktérie, infekcie, toxíny a chemikálie.

Feniklové semená

Feniklové semená sa používajú prevažne na vyvolanie stolice. Zmierňujú plynatosť, kŕče pri nadúvaní a kŕče v zažívacom trakte. Hlavná zložka feniklových semien tlmí kŕče hladkého svalstva v črevách.

Senovka grécka

Senovka grécka má eliminujúci vplyv na obnovenie telesného zdravia. Vylučuje toxíny z lymfatického systému prostredníctvom hlienov. Tiež dokáže zmäkčiť a rozpustiť zatvrdnuté masy nahromadených toxínov.

Koreň horca

Koreň horca je dezinfekčný prostriedok, ktorý stimuluje vylučovanie žlče z pečene a tráviaceho traktu. Zmenšuje zápal a infekciu, aby sa obnovili normálne funkcie. Zlepšuje vstrebávanie živín ako sú proteíny, tuky, železo a vitamín B12.

Guarová guma

Guarová guma má na črevá laxatívny účinok. Je to rozpustná konzumná vláknina, ktorá absorbuje nežiadúce chemické látky a toxíny v črevách. Tiež má schopnosť znížiť cholesterol a udržať apetít na uzde.

Praslička

Praslička je antimykotikum a má močopudný účinok. Pomáha vyplavovať toxíny z močových ciest. Praslička je bohatá na stopové prvky, ktoré pomáhajú pri hojení kostí, mäsa a chrupaviek.

Írsky mach

Jedná sa o typ morskej riasy, ktorá je výživná a pôsobí upokojujúco. Upokojuje sliznicu tráviaceho traktu.

Koreň sladkého drievka

Koreň sladkého drievka má mierne laxatívny účinok. Upokojuje podráždenú sliznicu a vyživuje nadobličky. Bojuje proti vírusom tým, že pomáha telu vytvárať protilátky. Má tiež nutričné, omladzujúce a antioxidačné vlastnosti.

Ibištek

Koreň ibišteka je upokojujúca a detoxikačná bylinka s miernymi laxatívnymi vlastnosťami. Chráni sliznice, upokojuje podráždené tráviace ústrojenstvo a obnovuje vlhkosť suchých tkanív. Je to alternatívna tíšiaca látka, diuretikum, a má tiež výživné a omladzujúce schopnosti.

Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky je silný ochranca pečene. Stimuluje syntézu proteínov, ktorá posilňuje pečeň, takže funguje oveľa efektívnejšie. Prečisťuje pečeň od poškodzujúcich kontaminantov ako sú lieky, alkohol a chemikálie. Pestrec mariánsky je prírodný antioxidant, ktorý podporuje tvorbu glutatiónu a tlmí tvorbu leukotriénov a voľných radikálov.

List divozelu

List divozelu je tíšiaca látka a diuretikum. Upokojuje podráždené tkanivá, hojí rany a chráni dýchacie ústrojenstvo.

List mučenky

Listy mučenky majú tlmiaci účinok na nervy, tráviaci trakt a črevá. Zmierňujú symptómy zápchy a syndrómu dráždivého čreva. Pri tlmení stresu spomaľuje odbúravanie neurotransmiterov.

Semená skorocelu indického

Semená skorocelu majú laxatívny účinok, ktorý podporuje zdravý pohyb čriev. Pôsobí pri prečisťovaní tenkého a hrubého čreva. Po tom, čo sa semeno dostane do tráviaceho traktu, absorbuje do seba vodu a nabobtná, následne z čriev zoškriabe a očistí všetky jedy a chemikálie. Možno ho používať pri zápche, syndróme dráždivého čreva a ako vlákninový výživový doplnok.

Tekvicové semienka

Tekvicové semienka sú veľmi nápomocné pri vyháňaní parazitov z tela. Sú veľmi výživné a tiež obsahujú kyselinu linolénovú.

Brest červený

Brest červený je protizápalový, upokojujúci prostriedok a preháňadlo. Brest červený hojí a upokojuje všetky časti tela, najmä sliznicu tráviaceho traktu. Je veľmi dobre stráviteľný a neutralizuje žalúdočnú kyslosť.

List fialky

Listy fialky sú antimykotické, tíšiace, pôsobia ako diuretikum a preháňadlo. Pri bežnom použití sú bezpečné a upokojujú. Dokážu obnovovať živiny v tele, keďže sú bohaté na beta-karotén a vitamín C.

Kôra hamamelu virgínskeho

Kôra hamamelu virgínskeho pôsobí antisepticky, protizápalovo a antioxidačne. Obsahuje veľké množstvá flavonoidov, ktoré pomáhajú pri hojení poškodených ciev, pri zápaloch a modrinách.

Koreň juky

Koreň juky navracia telu zdravie, a to detoxikáciou čriev. Pomáha odbúravať organický odpad.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy