Domov / / Čo škodí prostate? Zlepšuje al...

Čo škodí prostate? Zlepšuje alebo zhoršuje studené počasie príznaky prostatitídy?

Posledná úprava 28.05.2019

Mnohí pacienti s chronickou prostatitídou a chronickou panvovou bolesťou udávajú, že sa ich príznaky v chladnom počasí a v zime celkovo zhoršujú. A nie je to len predstava, nedávny výskum potvrdil súvislosť medzi počasím a bolesťou.

V rámci jednej štúdie pacienti s chronickou prostatitídou a chronickým panvovým syndrómom uviedli, že počasie výrazne ovplyvňuje ich príznaky. Intenzita bolesti je údajne až trikrát väčšia počas zimných mesiacov. Takýto súvis uviedol pritom každý jeden muž.

A naopak, muži uvádzali, že sa im uľaví, ak si dajú teplý kúpeľ alebo jacuzzi. Takáto súvislosť platí aj pri iných druhoch svalovej bolesti. Napríklad artritída sa výrazne zhoršuje práve v chladných mesiacoch.

Práve tieto výsledky naznačujú, prečo je tak dôležité zaoberať sa pri liečbe chronickej prostatitídy aj hlbšími súvislosťami a zisťovať, čo škodí prostate. Nakoniec, prostata sa nachádza v tele a má stabilnú teplotu bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Jediným vysvetlením pre súvislosť medzi studeným počasím a intenzitou bolesti je napätie v rámci panvových svalov.

Počas zimy je dôležitejšie než inokedy riešiť základnú príčinu bolesti v okolí panvy a samotné symptómy. Veľmi osvedčenou liečbou pri chronickej prostatitíde a chronickom syndróme panvovej bolesti je fyzikálna terapia panvového dna. Zvýšenie teploty na termostate o niekoľko stupňov môže mať pozitívny vplyv na príznaky. A netreba podceňovať ani prínosy horúceho kúpeľa. Napínanie panvového dna (viď Kegelove cviky) ako cvičebný režim môže byť počas zimných mesiacov rovnako dôležitý.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy