Čo je zlé na dlhotrvajúcej erekcii?

Posledná úprava 16.07.2021

Priapizmus je dlhotrvajúca erekcia, ktorú naozaj nechcete! Na prvý pohľad to môže znieť ako celkom dobrý problém. Avšak, ak erekcia trvá dlhšie ako 4 hodiny, znamená to, že postihnutý človek má priapizmus – nemali by ste tieto príznaky brať na ľahkú váhu, všetky vtipy stranou. V zozname erektilných problémov je zmienka o erekcii, ktorá trvá viac ako 4 hodiny, na popredných miestach. Preto ak máte takýto problém, najlepšie je kontaktovať svojho lekára.

Dlhotrvajúca erekcia, ktorá trvá dlhšie ako 4 hodiny bez sexuálnej stimulácie, by mohla byť vaša posledná, pokiaľ nevyhľadáte lekársku pomoc.

Prečo poplach? Priapizmus je nebezpečný. Je to spôsobené tým, že krv zostane v pasci vo vnútri penisu. Keď krv nemôže obiehať cez bunky, ktoré tvoria štruktúru penisu, neprenáša sa kyslík. Tieto bunky začnú umierať. Môže to mať za následok poškodenie tkaniva a v extrémnych prípadoch úplnú stratu erekcie.

Druhy priapizmu

Existujú 2 druhy priapizmu: a to vysoký prietok a nízky prietok. Oba typy môžu spôsobiť dlhotrvajúcu erekciu. Jedna je nebezpečnejšia ako druhá.

Priapizmus s vysokým prietokom je priapizmus zväčša spôsobený zranením. Poškodená tepna, ktorou sa krv dostáva do penisu, zásobuje viac. Tým je spôsobené prenásobenie okysličenia krvi. Tento druh priapizmu je vzácny a nie je bolestivý. Aj keď to môže vyžadovať lekárske vyšetrenie, tento druh dlhotrvajúcej erekcie nie je tak nebezpečný.

Nízky prietok priapizmu je typ dlhotrvajúcej erekcie, kedy je krv uzavretá v penise. Tento druh je bolestivý a nebezpečný. Nezabudnite, že nebezpečný a bolestivý priapizmus nie je vždy spojený so sexuálnou aktivitou. Ak máte pohlavný styk počas niekoľkých hodín a vaša erekcia odchádza po orgazme a znova ju nadobudnete, nejedná sa o priapizmus.

Faktory vedúce k nízkemu prietoku

Priapizmus môže spôsobiť viagra a rovnako aj mnoho iných liekov. Aj keď lieky môžu spôsobiť priapizmus u mužov medzi vekom 20-50 rokov. Chlapci medzi 5-10 rokov môžu získať priapizmus už ako novorodenci. Asi v tretine všetkých prípadov príčina nikdy nie je známa. Ostatné dve tretiny sú všeobecne spôsobené týmto:

  • Lieky na erektílnu dysfunkciu: dobrá správa je, že lieky inzerované v televízií málokedy spôsobujú priapizmus. Orálne lieky a injekcie vstrekované priamo do penisu spôsobujú menej ako jedno percento priapizmu. Ale šanca, že dostanete priapizmus práve z týchto liekov sa zvyšuje, ak ich naozaj nepotrebujete a užívate ich len rekreačne.
  • Drogy: dlhodobé erekcie sú spojené s rekreačným užívaním drog ako kokaín, marihuana alebo alkohol. Lieky, ktoré vám môžu spôsobiť priapizmus, sú napríklad lieky proti depresii a úzkosti a niektoré lieky na krvný tlak a lieky na zrážanie krvi.
  • Zdravotný stav: choroby, ktoré spôsobujú spomalenie prietoku krvi a vedú k vyššej zrážanlivosti krvi, môžu spôsobiť priapizmus.
  • Poranenia: zranenia, ktoré vedú k poškodeniu ciev, zväčša spôsobujú vysoký prietok priapizmu. Avšak poškodenia miechy alebo poranenia v oblastí genitálií z niektorých typov rakoviny môže spôsobiť nízky prietok priapizmu. V zriedkavých prípadoch to môže spôsobiť aj vonkajšie poranenie penisu. Neobvyklé správy ukazovali aj na uhryznutie pavúkom a najmenej v jednom prípade bolo dôvodom tetovanie na penise.

Liečba priapizmu

Závisí od príčiny a času ako dlho má pacient erekciu. S vysokým prietokom priapizmu sa obvykle vyžaduje lekársky alebo chirurgický zákrok na obmedzenie prietoku krvi do penisu. Pri nízkom prietoku sa vyžaduje okamžitá liečba a tá môže obsahovať:

  • Ľadové obklady v oblasti penisu a lieky proti bolesti
  • Lieky, ktoré sa priamo vstrekujú do penisu
  • Ihla vložená do penisu do prietoku starej krvi

Ak sa priapizmus lieči do 4-6 hodín, je prognóza úplného vyzdravenia vynikajúca. Nikdy neignorujte dlhotrvajúcu erekciu a nesnažte sa jej po takej dlhej dobe zbaviť svojvoľne. To už by ste mali dávno vyhľadať lekársku pomoc.

Čítajte ďalej Poruchy erekcie
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac