Chudnutie s pomocou goji

Posledná úprava 16.08.2022

Čo je goji?

Goji, latinsky Lycium barbarum, malá korálovo červená liečivá bobuľa známa ako vlčia bobuľa. Ovocie známe po celej Ázii. Vlčie bobule je všeobecné pomenovanie viacerých rastlín, nie každá má toxické vlastnosti. Lycium barbarum nie je jedovaté.

Pri popisovaní užitočných vlastností bobúľ sa často označujú ako „rajské bobule“, „bobule dlhovekosti“, „červené diamanty“. Nie je to vôbec prekvapujúce. V tradičnej Čínskej medicíne sa goji využíva už po stáročia vo forme všeobecného lieku, ktorý pomáha udržať telo v dobrej kondícii.

Goji je celosvetovo považovaná za jednu z medicínsky najhodnotnejších rastlín. Jej zloženie zahŕňa ohromné množstvo živín, vitamínov, antioxidantov, vápnika, zinku, železa, fosforu a iných minerálnych prvkov. Bobule rastú v úrodných údoliach Himalájí.

O liečivých vlastnostiach tejto rastliny by sme mohli rozprávať donekonečna. Najnovšie dokonca objavili vedci v bobuliach látku, ktorá pomáha pri boji s rakovinovými bunkami.

Štúdie ukázali, že u ľudí konzumujúcich pravidelne goji bobule je riziko vzniku rakoviny, cukrovky a Alzheimerovej choroby nižšie. Navyše, goji má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Najnovšie sa stali veľmi populárne pri chudnutí. Zanalyzujme si všetky ich vlastnosti a zhrňme si možnosti rýchleho chudnutia s pomocou bobúľ goji.

Užitočné vlastnosti goji

Tieto bobule sú často odporúčané pacientom s rôznymi problémami a ochoreniami, keďže táto rastlina disponuje liečivými vlastnosťami so širokým záberom a dopadom na telo.

Pravidelná konzumácia goji prispieva k:

 • lepšej nálade a predchádzaniu depresiám,
 • procesu chudnutia,
 • nárastu libida u žien a potencie u mužov,
 • zlepšeniu metabolizmu,
 • predchádzaniu procesov vedúcich k starnutiu,
 • zlepšeniu pleti,
 • posilneniu spánku,
 • liečbe nespavosti,
 • eliminácii negatívnych vplyvov menopauzy,
 • nárastu hladín melatonínu,
 • posilneniu vytrvalosti a nárastu síl,
 • poklesu hladín krvného cukru.

So zreteľom na vyššie uvedené vlastnosti goji, sú bobule medzi ľuďmi veľmi rozšírené. Napríklad, hollywoodske hviezdy používajú goji kvôli jej anti-aging vlastnostiam, atléti dopĺňajú svoj jedálniček o goji kvôli jej schopnosti opätovného nabratia síl.

Bobule normalizujú hormonálnu nerovnováhu, majú povzbudzujúci účinok, upravujú zníženú funkciu močovej trubice, zlepšujú stav nervového systému a majú ďalšie užitočné vlastnosti.

Najviac pozitívnych reakcií však bobule goji vyvolávajú vďaka ich schopnosti ovplyvniť telesnú hmotnosť. Aby sme pochopili, ako dobre prispievajú k procesu chudnutia a ako ich používať pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov, budeme sa takýmto vlastnostiam venovať o čosi hlbšie.

Ako rýchlo schudnúť s pomocou goji?

Goji vám nepomôže rýchlo zhodiť, ak pre chudnutie nič iné neurobíte. Buď goji využijete v kombinácii s inými diétami a tréningom, alebo budete piť čaj z goji po veľmi, veľmi dlhý čas.

Pri pravidelnom užívaní goji dochádza k chudnutiu vďaka jej viacerým vlastnostiam. Ako prvé treba vyzdvihnúť nasledovné:

 • schopnosť podporiť metabolizmus,
 • podpora cirkulácie,
 • zníženie zlého cholesterolu,
 • regulácia hladín krvného curku.

Navyše, pravidelné užívanie bobúľ urýchľuje metabolické procesy. Tento efekt sa dá dosiahnuť vďaka prítomnosti veľkého množstva antioxidantov v ovocí. Urýchľujú rozpúšťanie tukových buniek a poskytujú telu výdrž a energiu. Človek sa stáva oveľa vytrvalejším a odolnejším. V tejto súvislosti sa odporúča kombinovať používanie goji s pravidelnou fyzickou aktivitou.

Vedecké štúdie preukázali, že jedálničky, ktoré zahŕňajú aj potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, podporujú proces chudnutia. Goji vedie medzi potravinami bohatými na antioxidanty. Na porovnanie, goji obsahuje o 25% viac antioxidantov než brusnice, 2,5 krát viac než granátové jablko a 10 krát viac než jahody.

Pri pravidelnej konzumácii goji je možné dosiahnuť výrazné a trvalé zníženie hmotnosti. To znamená, že zhodíte kilá nielen v prvých dňoch chudnutia, ako tomu býva pri niektorých diétach. Budete chudnúť počas celého procesu, kedy budete tento postup dodržiavať.

Zaradením goji do vášho jedálnička nedosiahnete len štíhly driek a vytvarované boky, ale tiež poskytnete telu mnoho užitočných prvkov, pričom podstatne zlepšíte jeho vnútorné funkcie.

Odborníci na výživu odporúčajú, aby ste k svojim raňajkám a večeri pridali približne 25 až 45 gramov goji bobúľ. Toto množstvo bude dostačujúce na stimuláciu procesu chudnutia.

Je dôležité poznamenať, že užívanie sušených bobúľ nie je nič nepohodlné či obťažujúce. Bobule sú chutné, majú príjemnú sladko kyslú chuť. Ich štruktúru možno prirovnať k hrozienkam. Môžete si byť istý, že sušené goji zjete s radosťou!

Sušené goji môžete pridať do rôznych jedál – ovocných šalátov, čaju, polievok, ryže, atď. Akurát tým zvýrazníte ich chuť.

Ak sa rozhodnete chudnúť s pomocou goji, môžete bobule zaradiť do bežnej diéty alebo si vybrať diétu, ktorej jedálniček toto ovocie už obsahuje. Podľa hodnotení diétujúcich, ktorí stavili na goji, sú tieto bobule pri procese chudnutia vynikajúce. Bolo by vhodné mierne obmedziť váš bežný jedálniček a vyradiť z neho „postave škodiace“ potraviny. Mali by ste sa vzdať sladkostí, tučných, smažených a škrobových jedál. Ak budete zároveň konzumovať goji, zbadáte už skoro pozitívne výsledky.

Glykemický index

Glykemický index (GI) je číselná stupnica určujúca, ako rýchlo sa dokáže určitá potravina premeniť na glukózu alebo krvný cukor. Aj v prípade, že nie ste diabetik, mali by ste prihliadať na to, aby ste konzumovali potraviny s nízkym glykemickým indexom. Tieto potraviny zminimalizujú potrebu tela konzumovať kalórie a teda priberať na hmotnosti.

Jeden z dôvodov, prečo môže goji pomôcť pri chudnutí je fakt, že jej glykemický index je nízky. Hodnota goji je 29, pričom viaceré všeobecne známe ovocia majú oveľa vyššie skóre. Jablko dosahuje hodnotu 38, vodný melón 72. Iba banány sú na rovnakej úrovni ako goji, s mierne nižšou hodnotou 25.

Veľa vlákniny

Nízka hodnota GI nie je jediná podobnosť, ktorú goji zdieľa s banánmi. Rovnako ako banány, aj goji obsahuje veľké množstvo vlákniny, až 21 percent. Nezabúdajte, že potraviny bohaté na vlákniny vám dopomôžu udržať si pocit sýtosti počas dlhšej doby. Vďaka nim nebudete v pokušení meniť svoj jedálniček a v rámci diétneho režimu nezjete viac ako by ste mali.

Zdroj minerálov

Popri vláknine sú bobule goji vynikajúcim zdrojom minerálov, ktoré pomáhajú pri chudnutí. Obsahujú chróm, ktorý dokáže kontrolovať či regulovať hladiny cukru v krvi. V prípade, že ste zjedli viac kalórií alebo cukru, než by ste mali, môže vám konzumácia goji pomôcť pri obnovení rovnováhy. Zabráni tiež tomu, aby ste priskoro pociťovali hlad. Navyše, chróm pomáha pri udržiavaní svalovej hmoty.

Svaly sú pri spaľovaní kalórií efektívnejšie než telesné tuky a so zvýšeným obsahom chrómu získate pri cvičení viacej svalovej hmoty. Tým tiež zabránite priberaniu na váhe.

Vápnik je ďalší prvok, ktorý môžete z goji získať. Vápnik je najznámejší vďaka jeho pozitívnemu vplyvu na kosti a zuby. Štúdie tiež preukázali, že vyššie hladiny vápnika môžu byť v priamej úmere s nižším percentom telesného tuku.

Čo vravia na goji lekári

V súčasnosti mnohí dietológovia čínske vlčie bobule odporúčajú. Viacerí experti vravia o pozitívnom dopade goji na telo. Podľa ich tvrdení, zabraňuje goji hromadeniu cholesterolu v žilách a podporuje odsun nadbytočného tuku z pečene. Cholesterol do tela vstupuje hlavne prostredníctvom jedla. Tento lipid je stavebným materiálom. Jeho prítomnosť je nevyhnutná pre bunky orgánov a tkanív. Doktori veria, že goji je bezpečné. Možno ich kúpiť bez lekárskeho predpisu. Aj úplne zdraví ľudia môžu goji užívať. Pozor, nekonzumujte však goji, ak užívate antikoagulanty.

Legenda o pôvode goji

Počas vojny (475 p.n.l.) na južnom úbočí Mount Perfume, nachádzajúcom sa v Čínskej provincii Ning-sia, žil mladý farmár. Volal sa Gou Zi.

Keď Gou Zi vyrástol, oženil sa s dievčinou z rodiny Qi. Qi bola ťažko pracujúca žena s milujúcim srdcom. Pár žil spokojným životom, až kým Gou Zi nepovovali do armády, aby bránil ich domovinu proti votrelcom.

Po rokoch bojov, Gou Zi splnil svoju vojenskú službu a vrátil sa domov. Práve v tej dobe bol v jeho dedine veľký hladomor a mnohí z dedinčanov zomreli od hladu. Keď však vošiel do svojho domu, bol veľmi prekvapený, že jeho žena aj matka boli zdravé. Gou Zi sa opýtal svojej ženy, ako je to možné. A ona mu povedala, že keď už nemali čo jesť, nazbierala bobule s šípkami na hore Perfume a nakŕmila nimi celú rodinu. Gou Zi sa od šťastia rozplakal. Susedia si ten príbeh vypočuli a rozbehli sa nazbierať červené bobule, aby zasýtili svoje rodiny.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy