Celulitída – ako ju odstrániť?

Posledná úprava 12.08.2023

Smrť, dane a celulitída ... to sú veci, v ktorých sme si všetci rovní. Celulitída nediskriminuje, väčšina žien všetkých vekových kategórií a veľkostí (áno, dokonca aj štíhle modelky) má aspoň pár miest pomarančovej kože. Co jde udělat pro prevenci, zmírnění nebo vyléčení celulitidy přirozenou cestou?

Existujú stovky teórií o tom, čo spôsobuje celulitídu a ešte viac “zázračných” výrobkov na boj proti nej, ale nikto nevie presne, čím je celulitída spôsobená alebo čo robiť pre jej odstránenie alebo vyliečenie.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že celulitída je spôsobená kombináciou faktorov ako sú životný štýl, strava, nedostatok pohybu, hormonálne zmeny a starnutie. Niektorí hovoria, že ženský hormón estrogén je jej hlavným vinníkom a dôvodom, prečo muži bežne nedostanú túto obávanú pomarančovú kožu.

Hormóny a starnutie - partneri v tomto zločine

Estrogén podporuje ukladanie prebytočného tuku okolo ženských bokov, stehien a zadku. Niektorí odborníci sa domnievajú, že ženské telá ukladajú prebytočné toxíny okolo týchto tukových buniek a že nahromadenie týchto odpadových produktov zapríčiňuje alebo zhoršuje vzhľad celulitídy.

Starnutie bolo tiež označené ako vinník, kedže sa vlákna, ktoré pevne držia kožu mladej ženy v celku, skracujú s vyšším vekom. To spôsobí zvýšený tlak na kožu, ktorá vytlačí tuk, toxíny a tekutiny smerom von a okolo kožných vlákien, čo má za následok nevzhľadné hrče na povrchu kože, ktoré nazývame celulitída. Tento efekt sa dá najlepšie opísať ako keď skočíte na mäkkú posteľ - prepadnete sa do stredu postele a matrac okolo vás sa vyduje.

Pridajte k tomu fakt, že keď starnete, Vaša pokožka sa zjemňuje a “hrčky” sa stanú viac viditeľné.

Muradova teória

Murad obrátil teóriu celulitídy naruby. Celulitída podľa neho nie je problém tuku, ale problém kože spôsobený nedostatočným príjmom vody. Muradova teória znie takto: tuk, ktorý vystúpil pod povrch kože (čo zapríčiňuje vzhľad podobný pomarančovej koži) by v skutočnosti mal byť ukrytý v spodnej vrstve kože, aby ho nebolo vidieť. Dôvodom, prečo tieto tukové bunky migrujú pod povrch kože, je dehydratácia dermis (hornej vrstvy pokožky). Ak sú tukové bunky pochované hlboko v spodných vrstvách kože a sú obklopené dobre hydratovaným spojivovým tkanivom, nespôsobia problémy. Na rehydratáciu kože sa ale neodporúča piť veľké množstvo vody ale skôr zlepšiť stravovanie a životný štýl.

Čo však vieme určite je, že aj celkom jednoduché zmeny životného štýlu - viac cvičenia a zdravá strava - môžu veľa zmeniť v priebehu relatívne krátkeho času. Musíte si však uvedomiť, že boj proti celulitíde vyžaduje zmenu toho, ako žijete svoj život. Len ak príjmete zdravý životný štýl, budete naozaj môcť vyťažiť maximum z proticelulitídnych krémov alebo strojov.

Prírodné prostriedky na odstránenie celulitídy

Znížte množstvo toxínov

Odkiaľ pochádzajú nahromadené odpadové látky v tele? Nemajú sa ich obličky, pečeň, potné žľazy a lymfatický systém náhodou zbaviť za nás? Odpoveď je, že tieto vačky odpadu existujú, pretože telo je každý deň bombardované viac toxínmi, ako je schopné zvládnuť a odstrániť.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že kofeín, ktorý príjmame v strave (v káve, čaji, čokoláde a šumivých nápojoch) má priamy a negatívny vplyv na tok lymfy a krvný obeh, pretože spôsobuje sťahovanie malých krvných ciev. To znižuje množstvo základných kožných živín a kyslíka, ktoré sa dostanú do tkanív a bráni efektívnemu bunkovému metabolizmu, čo vedie k hromadeniu odpadových produktov.

Riešenie? Zbavte sa tohto škodlivého prebytku toxicity a znížte množstvo kávy, alkoholu, potravín s veľkým množstvom chemických prísad a príliš spracovaných potravín. To Vám zároveň pomôže schudnúť.

Zmeňte svoj jedálniček

Celulitída vyzerá horšie, keď je spojivové tkanivo v koži slabé, pretože tukové bunky môžu vystupovať cez spojivové tkanivo do vrstvy kože tesne pod povrchom. Ak chcete zachovať spojivové tkanivo silné, jedzte veľa potravín bohatých na antioxidanty, ako sú pomaranče, jahody, brokolica, paradajky a hrášok, ktoré všetky obsahujú vitamín C - účinný vitamín, pokiaľ ide o obnovenie štruktúry pokožky. Antioxidanty pomáhajú telu zbaviť sa voľných radikálov, čo sú molekuly, ktoré sa spájajú s rakovinou a predčasným starnutím.

Jedzte viac jabĺk. Jablká nie sú príliš kyslé, no toxíny sú, takže jablká majú tendenciu vrovnať ich pH. Pektín v jablkách, je rozpustný typ vlákniny, ktorá pomáha pri detoxikácii zažívacieho traktu tým, že vás donúti použiť toaletu častejšie. Hrušky, banány, citrusové plody, mrkva a kapusta všetky obsahujú pektín.

Vyhnite sa nadbytočnému cukru. Nielenže príliš veľkým množstvom cukru získate kilogramy, ale jeho nadbytok zasahuje do spôsobu, akým naše telo metabolizuje vitamín C - vitamín, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a elastínu.

Vyberte si čerstvé potraviny, surové ovocie a zeleninu. Príliš spracované a rafinované potraviny sú plné prísad, konzervačných látok, tukov a soli, ktoré zaťažujú systém odstraňujúci toxíny vo vašom tele. Tým, že jete ovocie a zeleninu surovú, získate maximálny úžitok z vitamínov, ktoré obsahujú.

Cibuľa a cesnak obsahujú zlúčeniny síry, ktoré posilnia váš imunitný systém, čo na oplátku zníži záťaž na váš lymfatický systém. Tiež čistia krv a lymfu od toxínov.

Jedzte biopotraviny. Biopotraviny sú bez pesticídov, insekticídov, hormónov a umelých dochucovadiel, čo zníži počet toxínov s ktorými sa vaše telo musí vysporadúvať.

Pochutnajte si na bioflavonoidoch. Do svojho jedálnička zaraďte veľa modrých a červených potravín, ako sú červené hrozno, čučoriedky, čerešne a černice. Bioflavonoidy prítomné v týchto potravinách sú plné antokyanidínov pomáhajúcich proti starnutiu. Tieto antioxidanty kŕmia vašu kožu a pracujú v spojení s vitamínom C, čím zachovávajú pevnosť kolagénu a spevňujú celkovú štruktúru kože.

Voda, voda, voda. Zostaňte dostatočne hydratovaní, ale nepreháňajte to. Pitie príliš veľa vody môže vyplaviť z vášho systému dôležité elektrolyty.

Štava z citrónu. Začnite deň svieži a oživení vypitím poháru teplej vody s trochou štavy z citróna. To naštartuje vašu pečeň.

Cvičte

Pravidelné cvičenie je kľúčom k vášmu novému ja bez jamiek. Cvičenie spáli tuk a vytvaruje svaly, čím sa zníži výskyt celulitídy. Čím je vo vašom tele menej tuku, tým sú tukové bunky menšie a čím menšie sú tukové bunky, tým je menší tlak na spojivové tkanivo, a tým bude celulitída menej viditeľná.

Cvičenie tiež zlepšuje krvný obeh v pokožke, takže spojivové tkanivo bude pružnejšie a lymfatický tok povzbudený. Výsledkom je, že systém odstraňovania toxínov v tele je efektívnejší a výskyt celulitídy sa zníži.

Drepy výstupy a výpady sú dobré pre zníženie celulitídy, pretože tieto cviky sú najlepším spôsobom, ako spevniť celulitídou postihnuté stehná a zadok.

Krv, pot a slzy. Po tom, čo sa vypotíte v posilovni, skočte do sauny. Nielen, že si vaše boľavé svaly oddýchnu, pomôžete tiež detoxikovať svoje telo tým, že otvoríte póry, čím sa zvýši vylučovanie toxínov. Doma zas každých pár týždňov permeňte svoju kúpeľňu na parnú miestnosť tak, že napustíte ozaj horúci kúpeľ alebo pustíte horúcu sprchu a zavriete všetky okná a dvere.

Prírodné terapie

Začnite s jógou, je to skvelý spôsob, ako pretiahnuť a vyformovať svaly, následkom čoho bude vaša pleť vyzerať hladšie.

Bojíte sa ihiel? Nemali by ste sa, pretože akupunktúra je skvelý spôsob, ako odblokovať telesnú energiu a odstrániť všetky nežiaduce toxíny. Akupunkturisti pomáhajú telu, aby sa liečilo samo a obnovilo rovnováhu. To, spolu so zmenami v strave a režimom cvičenia, pomôže eliminovať toxíny z preťaženého systému.

Postavte sa rovno. Dobrý postoj, nielenže spôsobí, že budete vyzerať štíhlejšie, ale tiež zlepší dýchanie, čo má za následok lepšiu cirkuláciu.

Reflexológia. Zvýšte prísun energie do zvyšku tela tým, že budete mať pravidelne liečebné reflexologické sedenia. Hovorí sa, že reflexológia stimuluje uvoľňovanie uložených toxínov do krvného obehu a lymfatického systému, odkiaľ sú potom odbúrané.

Meditujte. Uvoľnite sa! Stres spôsobuje uvoľňovanie adrenalínu, ktorý presmeruje krv preč z pokožky do svalov, ktoré sa pripravujú na “boj alebo útek”. Napäté svaly tiež zastavujú voľný tok krvi, a tým aj prísun kyslíku a živín do kože. Keď ste v strese, tiež si častejšie doprajete látky vytvárajúce toxíny ako je alkohol, káva, sladké a cigarety. Naučte sa ako meditovať alebo začnite s jógou, ktorá Vám pomôže zbaviť sa stresu.

Aromaterapia pre celulitídu. Aromaterapeutická masáž éterickými olejmi, ako je čierne korenie, borievka a grapefruit má podporiť vylučovanie toxínov, zatiaľ čo šalvia a rozmarín zahrejú kožu a zvýšia krvný obeh.

Ďalšie veci, ktoré môžete urobiť

Nadýchnite sa a vydýchnite. Precvičte si dýchanie zhlboka. Nielenže Vás to upokojí, ale zlepší to aj krvný obeh. Tiež sa snažte dostať sa každý deň na čerstvý vzduch, kedže znečisťujúce látky z dopravy a sekundárneho cigaretového zvyšujú zaťaženie tela toxínmi.

Nenoste tesné oblečenie. Čokoľvek, čo obmedzí prietok krvi je zlé, pokiaľ ide o celulitídu, pretože nechcete zabrániť odtoku tekutín a toxínov.

Prekryte to. Tuk a jamky na stehnách vyzerajú lepšie opálené, nie? Môže to byť tak, ale z dlhodobého hľadiska, povedie poškodenie kože spôsobené slnkom k predčasnému starnutiu. Poškodené kolagénové a elastínové vlákna môžu prispieť k tvorbe celulitídy, takže si radšej dajte na seba opaľovací krém.

Zahaste tú cigaretu. Fajčenie je nebezpečným zdrojom toxických látok, najznámejšou z nich je nikotín. Tieto toxíny prispievajú k rozkladu kolagénu (podporného tkaniva), čo vedie k predčasným vráskam a celulitíde. Cigaretové toxíny tiež veľmi zaťažujú “odbúravač“ toxínov v tele - pečeň.

Ak nemôžete vystáť teplo, výjdite z kúpeľa. Priveľa horúcich kúpeľov môže poškodiť pleť, čo spôsobí, že celulitída bude viditeľnejšia. Ak si raz za čas radi doprajete horúci kúpeľ, kompenzujte stratu pružnosti použitím krému s vitamínom E po tom, čo z kúpeľa vyjdete.

Skoré ranné prebudenie. Ak si hneď ráno dáte studenú sprchu, posilníte krvný obeh a pomôžete lymfatickému toku. Striedajte teplú a studenú vodu.

Oprášte svoju starostlivosti o pleť. Kefovanie kože nasucho tvrdou kefkou s prírodnými štetinami pred kúpeľom alebo sprchou je už dlho známe ako jeden z najlepších spôsobov, ako znížiť výskyt celulitídy. Rozloží to tukové tkanivo, pričom postupne odstráni toxíny a usmerní ich do krvi, potu a lymfy. Krúživými pohybmi, kefujte svoje telo smerom k srdcu, ale zadok kefujte krúživými pohybmi.

Čo nerobiť

Nechajte elektrinu tak. Moderné “vysávače” celulitídy a podivné prístroje, ktoré do zadku pustia elektrický prúd môžu pomôcť zvýšiť krvný obeh a vyformovať svaly, ale sú veľmi drahé a, koniec koncov, tieto stroje nemajú trvalé účinky na Váš zdravý životný štýl.

Skúste sa vyhnúť sa používaniu liekov proti bolesti, pokiaľ nie sú predpísané lekárom, pretože len pridávajú k preťaženiu toxínmi vo vašom tele.

Pozor na “zázračné” lieky proti celulitíde s podozrivo rýchlym účinkom. Dokonca ani drahšie krémy a telové mlieka nie sú nevyhnutne efektívne. Najlepšia investícia, ktorú môžete urobiť, je osvojiť si zdravý životný štýl. Až keď to urobíte môžu magické krémy začať pracovať.

Čo užívať?

Pite bylinkové čaje namiesto čaju alebo kávy obsahujúcich kofeín. Púpavový čaj pomôže detoxikácii pečene, zatiaľ čo čaj z Rooibosu je známy vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam. Medzi ďalšie látky posilňujúce pečeň patria feniklový čaj, doplnok z pestrecu mariánskeho a cesnak.

Doplnky: Vitamíny A, C a E obsahujú antioxidanty, ktoré bojujú proti škodlivým voľným radikálom nacházajúcich sa okrem iného v alkohole, vyprážaných a údených potravinách a cigaretovom dyme. Tieto živiny nájdete tiež v ovocí a zelenine.

Zhrnutie na záver

Životný štýl (zlepšite tieto faktory životného štýlu)

 • Zvládanie stresu
 • Zmeňte svoju stravu
 • Znížte množstvo toxínov
 • Začnite cvičiť

Výživa (znížte množstvo toxínov)

 • Rafinované a spracované potraviny.
 • Potraviny obsahujúce sladidlá, aditíva a chemikálie.
 • Mliečne výrobky a výrobky s vysokým množstvom tuku.
 • Cukor a výrobky s vysokým množstvom cukru

Vitamíny / Minerály (dokážu pomôcť pri celulitíde)

 • Vitamín C
 • Vitamín E
 • Selén
 • Vitamín A

Bylinky (zvyčajne za používajú v boji proti celulitíde)

 • Rooibos
 • Bračtan popínavý
 • Lotos indický
 • Pestrec mariánsky

Alternatívna / doplnková terapia

 • Aromaterapia
 • Akupunktúra
 • Masáže
 • Reflexológia
 • Meditácia
 • Bylinná medicína
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac