Ayurvéda a chudnutie - 8 receptov na chudnutie

Posledná úprava 23.01.2023

Už stovky rokov sa ľudia praktizujúci ayurvédsku medicínu spoliehajú na byliny, ktoré podporujú chudnutie. Ayurvédska medicína na chudnutie zahrňuje niekoľko bylín, ktoré pomáhajú spáliť tuk a upraviť prirodzený metabolizmus tela.

Ayurvéda – chudnutie podľa ayurvédskej medicíny

Garcínia kambodžská (Vrikshamla)

Garcínia kambodžská je v ayurvédskej medicíne populárnou ingredienciou na chudnutie. Obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá môže byť nápomocná v zabránení akumulácie tuku. Štúdie ukazujú, že Garcínia kambodžská dokáže modulovať aktivitu génov, ktoré súvisia so syntézou tuku. Ak je užívaná pri strave s vysokým obsahom tuku, Garcínia kambodžská môže predísť tvorbe viscerálnych tukových tkanív.

Myrhovník Wightov (Guggul)

Myrhovník Wightov, všeobecne známy ako Guggul, je silným spaľovačom tuku. Dokáže totiž napraviť lipidové poruchy a liečiť obezitu. Okrem toho dokáže aj znížiť hladinu cholesterolu (lipoproteínu s nízkou hustotou alebo zlého cholesterolu) a triglyceridov. Guggul vie byť účinný aj vo zvýšení koncentrácie lipoproteínu s vysokou hustotou (teda dobrého cholesterolu v krvi).

Zázvor (Ďumbier lekársky)

Aj zázvor vám dokáže pomôcť v chudnutí. Fytochemikálie obsiahnuté v zázvore regulujú metabolizmus cholesterolu a majú na starosti oxidáciu mastných kyselín. Zázvor tiež zabraňuje akumulácii tukov a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Salacia reticulata (Kothala himbutu)

Salacia reticulata, populárna ayurvedská bylina používaná na chudnutie, zmierňuje rast a množenie tukových buniek. Dokáže tiež potlačiť akumuláciu tukov a je efektívna najmä u ľudí, ktorí trpia cukrovkou s inzulínovou rezistenciou, pri ktorej nadbytok telesného tuku znižuje citlivosť na hormón inzulín.

Černuška siata (Nigella sativa)

Semenný extrakt Černušky siatej (rasce čiernej), v indickom subkontinente všeobecne známa ako kalonji, je odporúčaný praktikantmi ayurvédskej medicíny na podporu chudnutia. Účinok semenného extraktu černušky siatej na obezitu bol preukázaný v klinických štúdiách. Táto bylina dokáže zlepšiť index telesnej hmotnosti a pomer pásu a bokov.

Šachor hľuznatý

V indickej medicíne sa koreňové hľuzy Šachora hľuznatého používajú na zrýchlenie chudnutia. Táto bylina umožňuje spaľovanie tuku indukovaním termogenézy.

Sladké drievko (Licorice)

Pomocou sladkého drievka sa dokážete zbaviť brušného tuku. Flavonoidy nachádzajúce sa v Sladkom drievku potláčajú oxidáciu mastných kyselín. Sladké drievko taktiež pomáha zmenšiť množstvo triglyceridov v pečeni a v krvi.

V ayurvédskej medicíne sa poruchy zdravia pripisujú nerovnováhe pitta, váta a kapha systémov tela. Podľa tradičnej indickej medicíny, kapha dosha je zodpovedný za akumuláciu nadbytočného tuku v tele. Ľudia, ktorí majú sklon ku kapha dosha majú tendenciu prejedať sa. Obvykle prahnú po sladkých jedlách. Podľa ayurvédskej medicíny sa dá obezita vyliečiť liečbou kapha dosha.

Pri liečbe kapha dosha je potrebná diétna intervencia. Podľa tradičného systému indickej medicíny ľudia, ktorí majú sklon ku kapha dosha majú „nízky tráviaci oheň,“ a preto by sa mali vyhýbať ťažkým jedlám. Namiesto toho by mali konzumovať malé porcie každé 4 hodiny. Mali by taktiež obmedziť konzumáciu sladkých, slaných a kyslých jedál, ktoré si vyžadujú na ich strávenie vysoký tráviaci oheň. Zvýšením príjmu horkých, trpkých, ostrých a štipľavých jedál podporíte vylučovanie tráviacich enzýmov. Konzumáciou studených nápojov a jedál môžete kapha dosha zhoršiť. Ľudia, ktorí majú sklon ku kapha dosha by nemali jesť príliš pomaly ani príliš rýchlo. Jedenie pomalým tempom alebo naopak rýchlym tempom môže viesť k prejedaniu. Aj takto môže pomôcť ayurvéda na chudnutie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac