Ako užívať spirulinu pri chudnutí?

Posledná úprava 28.12.2022

Ľudia, ktorí užívajú spirulinu kvôli chudnutiu, jej berú približne 500 miligramov denne a to pred jedlom. Môžu si vybrať z rôznych foriem výživových doplnkov, brať spirulinu samostatne alebo ju zamiešať do jedla. Každá z foriem je bohatá na živiny, hlavne proteíny, ktoré preukázateľne tlmia apetít a podporujú metabolizmus. Vedci však musia ešte overiť, či ide o efektívny nástroj pri znižovaní hmotnosti, a tiež štandardizovať dávkovanie. Spirulina môže mať vplyv na zdravotný stav a interagovať s liekmi, ktoré človek užíva. Preto by mal každý, kto ju chce začať konzumovať, hovoriť najskôr so svojím lekárom.

Všeobecne o spiruline

Spirulina je druh jedlej mikroriasy alebo sinice. Je modrozelenej farby a rastie na teplých miestach. Ľudia ju však úspešne pestovali aj v laboratórnych podmienkach po celom svete s rôznymi klimatickými podmienkami. Ľudia najčastejšie konzumujú druhy Arthrospira platensis a Arthrospira maxima. Hoci sa na trh s výživovými doplnkami dostala až v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, ľudia ju jedia už stovky rokov. Zvyčajne ju zozbierajú a usušia, uchováva sa vo forme koláčikov, resp. placiek. Podľa zachovaných údajov zbierali spirulinu ako zdroj potravy už na začiatku 15. storočia Aztékovia.

Dostupné formy spiruliny

Aby bola konzumácia spiruliny jednoduchšia, vyrábajú ju producenti vo viacerých formách, vrátane tabletkovej formy, ktorá je pri vitamínoch a výživových doplnkoch častá. Forma vločiek je vhodná na posypanie jedla, napr. šalátov. Niektorí ľudia preferujú práškovú formu, pretože sa ľahko vmieša do džúsov a štiav a možno ju vypiť vo forme koktejlu. Je to tiež vhodná forma pre ľudí, ktorí majú problém s prehltnutím tabletky. Na druhú stranu je tabletková forma už „odmeraná“ a netreba ju prevažovať. Je teda možné vybrať si z takej formy, ktorá vyhovuje stravovacím návykom konzumenta.

Spirulina - dávkovanie

Dávka, ktorú väčšina firiem udáva ako vhodnú pre dospelú osobu, je 500 miligramov denne. Ide o štyri až šesť tabliet. Niektoré zdroje navyšujú dávku až na osem tabliet. Množstvo, ktoré je vhodné užívať, nie je štandardizované a to čiastočne preto, že výskum ohľadom prínosov a nevýhod tejto riasy stále pokračuje. V niektorých zemepisných oblastiach status „výživový doplnok“ znamená, že hlavné potravinové regulačné agentúry ju nemonitorujú ani nekontrolujú. Väčšina lekárov a odborníkov z oblasti medicíny odporúča konzultovať užívanie spiruliny, obzvlášť vtedy, ak má konzument menej ako 18 rokov.

Kedy a ako užívať spirulinu

Ideálna doba na užitie spiruliny z hľadiska chudnutia je vo všeobecnosti pred jedlom. Odporúča sa nechať 15 minútový až hodinový odstup a až potom začať jesť. Podstatou myšlienky je, že výživový doplnok má čas na to, aby potlačil apetít, čím sa človek jednoduchšie vzdá veľkej porcie a skonzumuje v konečnom dôsledku menej jedla. Veľa ľudí ju užíva počas jedla, to znamená, že si ju pridá do hlavného chodu alebo do nápoja. V prípade, ak sa dotyčný snaží získať výživovú vzpruhu a nie obmedziť množstvo jedla, ktoré prijme, je vhodné dať si spirulinu až po jedle. Niektorí ľudia pociťovali žalúdočnú nevoľnosť, ak si dali doplnok až po jedle.

Prečo by to malo fungovať

Tento doplnok je bohatým zdrojom rôznych výživných látok, vrátane riboflavínu, tiamínu, kyseliny listovej, vitamínov A, C, D a E, zinku, železa, vápnika, draslíka a aminokyselín ako kyselina gamalinolénová. Všetky tieto zložky zohrávajú úlohu pri udržaní dobrej fyzickej kondície a pri priebehu metabolických procesov. Takže sú veľmi dôležité v prípade telesnej aktivity a cvičenia a pri spaľovaní maximálneho možného množstva kalórií. To najpodstatnejšie, pokiaľ ide o spirulinu a chudnutie je však fakt, že pozostáva približne zo 60 percent z proteínov. A práve vďaka proteínom pôjde ručička na váhe z viacerých dôvodov dolu.

Proteíny spomaľujú pohyb potravy cez zažívací trakt a stabilizujú hladiny krvného cukru. Pre väčšinu ľudí to znamená, že sa cítia dlhšie sýty, necítia potrebu vyjedať drobnosti medzi jedlami alebo potrebu dať si veľké porcie počas jedla. Na strávenie proteínov je tiež potrebné vynaložiť viacej energie, ako pri tukoch a uhľohydrátoch. Navyše, telo využíva proteíny na tvorbu svalovej hmoty, takže v konečnom dôsledku telo používa viac kalórií na svoj chod aj na urýchlenie metabolizmu. Ak to povieme inak, čím je človek chudší, tým viac energie väčšinou spáli. Spirulina je jednou z možností, ako získať proteíny potrebné na dosiahnutie vyššie uvedených benefitov.

Účinnosť spiruliny

Žiadna výskumná štúdia nepreukázala, že je užívanie spiruliny pri chudnutí účinné. Nie je jasné, či je to riasou alebo zmenou životného štýlu, ktorý často súvisí s užívaním výživových doplnkov. Teda či zníženie hmotnosti nie je výsledkom konzumácie nízkokalorických potravín a cvičenia. Človek by pravdepodobne musel užívať veľké množstvá tejto riasy, aby účinkovala. Ľudia môžu získať podobné množstvá proteínov z malých porcií iných potravín, napríklad z mäsa alebo orechov. Všeobecný konsenzus odbornej verejnosti znie, že pridanie spiruliny do jedálnička určite neuškodí. No je to dosť drahý spôsob diétovania, pretožev porovnaní na gram je 30násobne drahšia než väčšina iných proteínových zdrojov.

Upozornenie

Táto látka má potenciál stimulovať imunitný systém. Pre mnohých ľudí je to veľký prínos, no jednotlivci s určitými autoimunitnými poruchami, ako je artritída a skleróza multiplex, by vo všeobecnosti spirulinu pre potreby chudnutia užívať nemali, pretože by ich ochorenie mohla zhoršiť. Môže tiež interagovať s rôznymi liekmi predpisovanými na potlačenie imunitného systému, ako sú mykofenoláty, metotrexáty a cyklosporíny. Vyhýbať by sa jej mali aj ľudia trpiaci na fenylketonúriu, stav, kedy človek nedokáže spracovať fenylalanín, čo je aminokyselina nachádzajúca sa v tejto riase a niektorých iných potravinách. Doplnok obsahuje veľké množstvo vitamínu K, takže nie je vhodný pre ľudí, ktorí užívajú antikoagulačné lieky.

Niekedy obsahuje spirulina kontaminanty nazývané mikrocystíny. Ak ich skonzumujeme, môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti a prípadne aj rakovinu. Problémom sú aj kovy, ktoré sa príležitostne dostanú pri pestovaní do riasy, nebezpečná je hlavne ortuť. Treba sa uistiť o kvalite produktu a zvoliť dôveryhodného výrobcu alebo dodávateľa, ktorý vie zaručiť kvalitu doplnku a redukovať riziko vyššie uvedených problémov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy