10 dôvodov, prečo užívať spirulinu denne

Posledná úprava 27.04.2022

Existujú doslova tisícky superpotravín bohatých na živiny. Každá z nich obsahuje unikátnu kombináciu vitamínov, minerálov, enzýmov a iných liečivých zložiek bojujúcich a potláčajúcich rôzne ochorenia. No jedna superpotravina, ktorá vybočuje z radu, a ktorú by ste kvôli svojmu zdraviu mali užívať denne, je spirulina. Ide o špeciálny druh modrozelenej riasy, ktorá je nabitá chlorofylom a ďalšími životne dôležitými výživnými látkami.

  1. Spirulina je obzvlášť bohatá na proteíny, ktoré bojujú s infekciami. Bolo vedecky dokázané, že vďaka nim sa zvyšuje produkcia protilátok v tele, ktoré bojujú s chorobou. Spirulina pozostáva takmer zo 70 percent z proteínov, čo je najväčšie množstvo spomedzi všetkých ostatných potravín. Je preto veľmi efektívna pri zvyšovaní produkcie makrofágov, čo je typ bielej krvinky slúžiacej na boj s infekciami, ako aj na prevenciu infekcií.
  2. Spirulina tiež pomáha tlmiť alergické reakcie, obzvlášť u ľudí trpiacich na alergickú nádchu. Ukázalo sa, že pravidelné užívanie vysokých dávok spiruliny môže výrazne zmierniť symptómy alergie.
  3. Pokiaľ ide o zdravú krv, ukázala sa spirulina ako efektívna pomôcka pri liečbe anémie. Spirulina ale aj iné formy mikrorias dokážu efektívne nabudiť tvorbu červených krviniek, obzvlášť v kombinácii s vitamínom B12.
  4. Spirulina je bohatá na fykocyanín a chlorofyl a práve vďaka tomu sa radí k silným „čističom krvi“. Nielen, že tieto dve dôležité živiny podporujú rast krviniek, zároveň „omladzujú“ existujúce zásoby krvi. Chlorofyl je takmer identický s hemoglobínom, molekulou zodpovednou za čistenie krvi a prenos kyslíku do buniek.
  5. Pretože obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín a 10 ďalších neesenciálnych aminokyselín, antioxidanty betakarotén a zeaxantín, vitamíny B komplexu, desiatky stopových prvkov, esenciálnu mastnú kyselinu – kyselinu gamalinolénovú, proteíny zamerané na patogény a tiež prospešné probiotické baktérie, je spirulina neporaziteľná aj v jej schopnosti povzbudiť a vzpružiť imunitný systém.
  6. Tieto isté živiny pomáhajú aj pri detoxikácii buniek a tela od ťažkých kovov a iných toxínov. Spirulina je silné chelačné činidlo, dokáže načrieť hlboko do telesných tkanív a „vykoreniť“ odtiaľ toxíny ako je ortuť, žiarenie, arzén, kadmium, pesticídy, syntetické potravinárske chemikálie a karcinogény zo životného prostredia. Spirulina tiež asistuje pri transporte dôležitých živín cez hematoencefalickú bariéru, aby tam zaplnila prázdne miesta spôsobené týmito toxínmi.
  7. V rámci viacerých štúdií tiež bolo potvrdené, že spirulina pomáha znižovať hladiny cholesterolu a zmierňovať zápalové problémy spôsobené cholesterolom nahromadeným v krvnom riečisku. Denné užívanie spiruliny efektívne redukuje hladiny cholesterolu v krvi, čo znamená, že sa cholesterol ukladá na tých miestach v tele, kde je potrebný, a nie na stenách artérií, kde môže spôsobiť kardiovaskulárne problémy.
  8. Ľudia s nadváhou alebo obézni ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, môžu využiť schopnosť spiruliny podporiť zníženie hmotnosti. Nielen, že vďaka spiruline zhodíte nadbytočné kilá, pomôže vám aj pri náraste a budovaní svalovej hmoty, hlavne kvôli extrémne vysokému obsahu biologického proteínu.
  9. Mnohí ľudia užívajúci výživové doplnky so spirulinou zvyknú zaznamenať zlepšenie v oblasti duševného zdravia a kognitívnej ostrosti. Je to kvôli tomu, že spirulina obsahuje vysoké hladiny L-tryptofánu, čo je aminokyselina produkujúca mozgové neurotransmitery melatonín a serotonín. Vďaka tomu spirulina udržiava rovnováhu v rámci mozgových chemických procesov, takže dochádza k zlepšeniu celkovej nálady, zlepšuje sa pamäť, navodzujú sa pocity pokoja a šťastia.
  10. Spirulina a jej rozmanitý súbor antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín, prečisťujúcich živín prispievajú k starostlivosti o zdravú pokožku a vlasy. Tým, že sa dokáže zamerať na škodlivé faktory vedúce k vypadávaniu vlasov, k ochabnutiu pokožky a k ďalším vedľajším účinkom starnutia, pomáha spirulina aj pri omladzovaní najväčšieho telesného orgánu, a to zvnútra von. Krémy s obsahom spiruliny pomáhajú vylepšiť tón pleti a celkový zdravý vzhľad pokožky.

Aby ste využili maximum z benefitov spiruliny, je potrebné užiť niekoľko gramov tejto nutrične hutnej superpotraviny denne. Uistite sa, že kupujete overenú značku spiruliny, ktorá bola pestovaná a zbieraná tak, aby sa zabránilo kontaminácii toxickými mikrocystínmi.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy