Zelený čaj podporuje zdravé chudnutie

Posledná úprava 10.01.2018

Potrebujete ďalší dôvod na užívanie zeleného čaju pre zdravie? Nová štúdia ukazuje, že pitie zeleného čaju môže okrem boja proti srdcovým ochoreniam, rakovine a ďalším chorobám tiež bojovať proti tuku. Táto štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pili fľašu čaju s extraktom zo zeleného čaju každý deň po dobu troch mesiacov stratili viac telesného tuku ako tí, ktorí pili fľašu obyčajného oolong čaju. Výskumníci hovoria, že výsledky ukazujú, že látky obsiahnuté v zelenom čaji známe ako katechíny môžu vyvolať chudnutie tým, že stimulujú telo, aby spaľovalo kalórie a znížovalo množstvo telesného tuku.

Zelený čaj: Bojovník proti tuku?

Čierny čaj, čaj oolong a zelený čaj pochádzajú z rovnakej rastliny Camellia sinensis. Ale na rozdiel od ostatných dvoch druhov, zelené čajové lístky nie sú pred parením a sušením fermentované.

Väčšina druhov čaju obsahuje veľké množstvo polyfenolov, čo sú látky rastlinného pôvodu, o ktorých bolo preukázané, že majú antioxidačné, protirakovinové a antivírusové vlastnosti. Zelený čaj je však obzvlášť bohatý na typ polyfenolov zvaných katechíny. Nedávny výskum preukázal, že katechíny môžu ovplyvniť aj hromadenie telesného tuku a cholesterolu.

V tejto štúdii výskumníci sa pozrel na účinky katechínov a zníženie množstva telesného tuku a chudnutie v skupine 35 japonských mužov. Muži mali podobnú váhu meranú na základe ich BMI indexu (body mass index-u, ukazovateľa telesného tuku) a obvodu pásu.

Muži boli rozdelení do dvoch skupín. Po dobu troch mesiacov, prvá skupina pila fľašu čaju oolong s extraktom zo zeleného čaju, ktorý obsahuje 690 mg katechínov, a druhá skupina pila fľašu čaju oolong s 22 mg katechínov. Počas tejto doby muži jedli rovnaké raňajky a večere, a boli poučení, aby kontrolovali príjem kalórií a tukov, takže ich celkové diéty boli podobné. Po troch mesiacoch štúdie ukázali, že muži, ktorí pili čaj s výťažkom zo zeleného čaju schudli viac (2,4 kg v porovnaní s 1,3 kg) a došlo k výrazne väčšiemu poklesu BMI, obvodu pásu, a celkovej hladiny telesného tuku. Okrem toho, hladina “zlého” cholesterolu klesla u mužov, ktorí užívali extrakt zo zeleného čaju.

Obsah katechínov sa líši podľa množstva použitého zeleného čaju a doby lúhovania. Všeobecné odporúčanie na základe predchádzajúcich štúdií o výhodách zeleného čaju je piť aspoň 4 šálky denne. K dispozícii sú tiež doplnky s obsahom extraktu zo zeleného čaju.

Výskumníci hovoria, že výsledky naznačujú, že katechíny v zelenom čaji pomáhajú nielen spaľovať kalórie a znižovať hladinu cholesterolu, ale môžu byť tiež schopné mierne znížiť množstvo telesného tuku.

Čítajte ďalej Chudnutie a zelený čaj
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac