Acai palma

Posledná úprava 09.04.2018

Zaujímate sa o acai palmy? Tu nájdete informácie o strome, ktorý produkuje acai berry a ďalšie acai berry produkty. Strom acai berry patrí do rodu Euterpe oleracea. Tento rod je pomenovaný po Euterpe z gréckej mytológie. Patrí do čeľade Palmae. Často sa nazýva kapustová palma alebo assai palma. Meno acai znamená “ovocie, ktoré plače”.

Kde rastie acai palma?

Strom Acai rastie pozdĺž riek v krajinách Strednej a Južnej Ameriky a najčastejšie sa vyskytuje v Brazílii. Môže rásť prakticky kdekoľvek, kde rastú palmy. Len nedávno ľudia experimentovali s pestovaním acai na južnom cípe Floridy. Acai je možné pestovať aj v skleníku. Existuje mnoho spoločností, ktoré sa špecializujú na predaj acai semien a mladých acai berry stromov na tento účel.

Pestovať si acai berry doma je skvelé ak na to máte podmienky. Takto vypestované ovocie je stále zdraviu prospešné, i keď nie až tak ako keď strom rastie vo voľnej prírode, kde naň celý deň dopadajú ultrafialové lúče.

Aká veľká je acai berry palma?

Acai berry palma môže dosiahnuť výšku od 15 do 30 metrov. Kmeň je vysoký, tenký a má tvar ceruzky. Konáre palmy sú asi 9 metrov dlhé. Na týchto konároch rastie accai berry v zhlukoch známych pod názvom metliny. Tieto metliny môžu vyprodukovať až 900 plodov.

Je možné acai palmu použiť na niečo iné než pestovanie ovocia?

Áno. Acai sa používa niekoľkými rôznymi spôsobmi. Domorodci v tejto oblasti ju používajú takmer na všetko.

Vnútorná časť acai palmy je považovaná za pochúťku hlavne preto, že zahŕňa sťatie stromu. Používa sa vo všetkom, od šalátov až po koláče. Listy stromov sa používajú na výrobu oblečenia, pokryv striech a výrobu košíkov. Drevo zo stromu sa používa na stavbu domov a výrobu nábytku. Je veľmi trvanlivé a odolné proti škodcom. Semená sa predávajú alebo sa z nich pestujú ďalšie stromy. Môžu sa použiť na kŕmenie dobytka a v organických pôdach.

Čítajte ďalej Produkty z Acai berry
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy