6 zmien, ktoré sa udejú s prsiami počas tehotenstva

Posledná úprava 19.04.2023

Počas tehotenstva sa v ženskom tele udeje veľmi veľa zmien. Vlastne je určitým spôsobom ovplyvnený každý kúsok tela, teda aj prsia. Prsia v tehotenstve sú ovplyvnené zmenami, ktoré majú svoj účel. Je to znamenie, že sa telo už vopred pripravuje na kojenie.

Bolestivé prsia v tehotenstve

Nie všetky ženy pociťujú tento symptóm, ale v tehotenstve je to bežné. Citlivé a bolestivé prsia sú výsledkom zvýšenej citlivosti kvôli hormonálnym zmenám. Tieto symptómy sú oveľa výraznejšie počas prvého trimestra tehotenstva. Zvýšené hladiny estrogénu a progesterónu sú zodpovedné za citlivosť v prsiach. Prsia v tehotenstve môžu byť natoľko citlivé, že začnú bolieť, ak sa nechtiac otrú o látku alebo sa ich dotkne partner. Tieto príznaky obvykle pominú, keď sa žena dostane do druhého trimestra.

Zväčšenie objemu prsníkov

Je bežné, že prsia v tehotenstve naberú na objeme, pretože začínajú s tvorbou mlieka a pripravujú sa na dojčenie. Treba si uvedomiť, že aj veľké zväčšené prsia sú veľmi citlivé až bolestivé. Okrem ich nárastu je tu tiež možnosť, že sa na prsiach vytvoria strie a prsia budú svrbieť. Ak si budúca matka všimne rapídny nárast prsníkov, mala by začať používať správne podporné podprsenky, aby boli prsia pevne na svojom mieste a zabránilo sa bolestivým prudkým pohybom a nárazom.

Prsia v tehotenstve a zvýraznené žily

Počas tehotenstva sa zásoby krvi zvýšia o 50%, aby sa splnili rastúce požiadavky tela vyvíjajúceho sa dieťaťa. Kvôli tomu sú žily oveľa výraznejšie a viditeľnejšie, obzvlášť v oblasti pŕs a niekedy aj v oblasti brucha. Po pôrode sa však tieto žily stávajú menej nápadnými.

Zmeny na bradavkách

Zmenám počas tehotenstva sa nemusia prispôsobiť iba prsia samotné, ale aj bradavky. Dvorec a bradavky zmenia farbu a stávajú sa tmavšími než zvyčajne. V posledných týždňoch tehotenstva vlastne bradavky aj dvorce narastú spolu s prsníkmi, pretože sa pripravujú na obdobie dojčenia. Okrem toho sa môžu na dvorcoch objaviť malé hrbolce, ktoré sú ale neškodné. Jedná sa o mazové žľazy, ktoré vylučujú olej, aby boli prsníky v bezpečí pred bakteriálnymi infekciami.

Presakujúce prsia v tehotenstve

Prsia tehotnej ženy sa pripravujú na laktáciu už od 16. týždňa tehotenstva. V niektorých prípadoch môže dôjsť k presakovaniu a vypúšťaniu mliečnej žltkastej látky nazývanej kolostrum, čo je prvá strava pre dieťa. Je to normálne a počas tehotenstva sa to stáva mnohým ženám. Ak však z prsníkov presakuje krv, treba sa obrátiť na lekára. V prípade presakovania kolostra sa budúca matka nemusí obávať, že by boli zásoby mlieka pre dieťa ohrozené.

Tvorba hrčiek

Vytvorenie hrčiek v prsníku počas tehotenstva je tiež bežná záležitosť. Niektorými zo známych príčin, ktoré môžu viesť k vzniku týchto cýst, sú fibroadenómy. Ide o cysty vytvorené z vláknitého tkaniva. Môže sa jednať aj o galaktózy, cysty vznikajúce kvôli zablokovaným mliečnym kanálikom. Tieto cysty sú zvyčajne benígne. Je však lepšie nechať ich prekontrolovať lekárom, aby vylúčil možnosť ďalších zdravotných komplikácií.

Legenda – 1 = 1. až 3. mesiac; 2 = 3. až 8. mesiac; 3 = 8. až 9. mesiac; 4 = 0. až 4. týždeň po pôrode; 5 = 4. týždeň+

Tipy na starostlivosť o prsia v tehotenstve

Čo môže urobiť tehotná žena, aby si počas tehotenstva prsia dobre chránila? Ak sa to týka aj vás, nezabudnite na nasledovné:

  • Pohľadajte si dobre padnúcu tehotenskú podprsenku, ktorá vám poskytne dobrú podporu a bude šetrná k bolestivým prsiam.
  • Snažte sa vyhnúť syntetickým tkaninám, saténu a iným dizajnérskym kúskom spodného prádla, ktoré by mohlo viesť k napätiu v pokožke. Vyhýbajte sa podprsenkám s kosticami. Najlepšie je zvoliť bavlnené tehotenské prádlo.
  • Aj počas spánku môžete mať bavlnenú podprsenku pre podporu prsníkov.
  • Dávajte si pozor a vyhýbajte sa nárazom alebo odieraniu, obzvlášť, ak máte citlivé prsia. Pokojne požiadajte aj svojho partnera, aby sa v tomto období kvôli zvýšenej citlivosti vašim prsiam vyhýbal.
  • Doprajte si jemnú masáž, aby ste si prsia udržali hydratované.

Kedy by sa nastávajúca matka mala kvôli zmenám na prsiach začať obávať

Odhaliť problém alebo ochorenie súvisiace s prsiami v priebehu tehotenstva je zložité, pretože prsia prechádzajú rôznymi zmenami. Nemožno však úplne vylúčiť možnosť vzniku rakoviny prsníka alebo rozvinutia iného nádoru (pozri aj príznaky rakoviny prsníka). Ak si žena v prsiach objaví hrčky, je potrebné nechať ich skontrolovať lekárom, v prípade potreby sa podrobiť aj ďalším vyšetreniam. Na všetky skutočnosti sa nastávajúca matka môže pýtať počas pravidelných tehotenských poradní.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac