Strie počas tehotenstva - ako im predísť

Posledná úprava 18.07.2016

Po pôrode sa v živote ženy udeje mnoho zmien. Jej plány, sloboda a režim spánku sa musia upraviť. Spolu so zmenou v rozvrhu, ženské telo pociťuje predovšetkým fyzické zmeny, medzi ktoré patria aj strie. Mnoho žien pochopí, že mať strie je súčasťou byť matkou.

Ženská koža sa v priebehu tehotenstva, najmä okolo brucha roztiahne a vznikajú strie. Naťahovanie pokožky sa deje, aby bolo vaše telo schopné pojať rastúce bruško. Strie začínajú ako červené pruhy, ktoré sa s postupom času stávajú striebristé. Dobrá vec je, že tomu môžete predchádzať a dokonca zmierniť vzhľad strií, ak budete dodržiavať určité kroky dostatočne skoro počas tehotenstva. Tu nájdete niekoľko rád, ako zabrániť striám počas tehotenstva, zmenou životného štýlu a udržiavaním pokožky po narodení svojho dieťaťa.

Prečo mám strie?

Strie sa objavia, keď vaše telo začína rásť oveľa rýchlejšie ako vaša pokožka a je pre ňu ťažké udžať krok. Elastické vlákna, ktoré sú pod povrchom kože praskajú a vytvárajú sa tak strie. Dve najbežnejšie oblasti, kde strie počas tehotenstva vznikajú, sú prsia a brucho. Môžu sa tiež vyskytnúť v hornej časti ramien, na zadku a stehnách. Strie začínajú ako fialové alebo červenkasté pruhy a po tehotenstve postupne vyblednú do šedej alebo bielej.

Odhaduje sa, že asi 90% žien na celom svete, trpí striami po 6. alebo 7. mesiaci tehotenstva. Genetika hrá tiež úlohu pri určovaní, či budete mať strie alebo nie. Preto, ak vaša matka mala počas tehotenstva strie, existuje vysoká pravdepodobnosť, že ich budete mať aj Vy.

Farba strií tiež závisí od pleti jedinca. Ak máte svetlejšiu pleť, je viac pravdepodobné, že vaše strie budú ružové. Ženy s tmavšou farbou pleti majú strie svetlejšie ako je ich pleť.

Rýchlosť, akou vaše bruško počas tehotenstva rastie, tiež určuje, či budete mať strie alebo nie. Žiaľ, vtedy nie sú žiadne preukázané spôsoby liečenia strií alebo zastavenie ich vzniku. Našťastie, ich farba vybledne k odtieňu, ktorý je menej nápadný. Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete vykonať, aby ste zaručili menšiu viditeľnosť strií aj vo svojom poslednom trimestri. Kľúčové je začať s dostatočným predstihom.

Ako zabrániť striám počas tehotenstva-Udržiavajte zdravý životný štýl

Spravte si svoju výživnú pokožkovú diétu

Pravdepodobne ste začali jesť vyváženú stravu, ktorá vášmu dieťatu zabezpečí dostatok živín a vitamínov. Začleňte do jedálnička potraviny, ktoré podporujú zdravie kože a tie, ktoré zlepšia pružnosť vašej pokožky. Toto zabráni prejavom stríí.

Zaraďte tieto potraviny do svojho jedálnička:

 • Potraviny balené s antioxidantmi, pretože budú pomáhať chrániť a vyživovať pokožku. Patrí k nim zelenina a ovocie, ako sú jahody, čučoriedky a špenát.
 • Potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín E, pretože chránia bunkové membrány kože. Jedzte kel, brokolicu, avokádo, semená a orechy.
 • Potraviny bohaté na vitamín A, pretože regenerujú tkanivá kože. Jedzte červenú papriku, sladké zemiaky, mrkvu, tekvicu a mango. Neprekračujte maximálnu hodnotu: Ženy mladšie ako 18 rokov by nemali prijať viac ako 2800 mcg RAE(retinol aktivity ekvivalent) alebo 9,240 IU(medzinárodné jednotky). Tí starší ako 19 rokov by sa mali vyhnúť spotrebe viac ako 3000 mcg RAE alebo 10,000 IU.
 • Potraviny, ktoré sú bohaté na omega-3 a 6, vaša pleť bude žiarivejšia a udrží bunkové membrány zdravé. Jedzte ústrice, vajcia, vlašské orechy, rybí tuk a ryby.

Zvýšte prísun tekutín

Tekutiny pomáhajú detoxikácii organizmu a tiež udržiavajú bunky kože zaoblené, čo robí vašu pokožu zdravou. Vaša pokožka bude schopná vrátiť sa do normálu od výrazných strií.

Rady pre pitný režim, ktoré by ste mali dodržiavať:

 • Pitie osem pohárov vody denne. Ak nie ste schopní vypiť jeden naraz, noste pri sebe fľašu s vodou, do ktorej sa zmestí dané množstvo vody a pite ju po dúškoch, po celý deň.
 • Pite bylinné čaje. Keď pijete čaj, ktorý neobsahuje kofeín udržíte vaše telo hydratované. Pitie bylinného čaju tiež zmierni nudu, že bude musieť piť vodu každý deň.
 • Jedzte vodnatú zeleninu a ovocie, obsah vody pomáha udržať telo hydratované. Konzumujte zeler, veľké šaláty s uhorkou, čerstvé papriky, žltý a červený melón, jahody, a ďalšie.

Nízkonárazové cvičenie

 • Cvičenie pomáha udržať elasticitu pokožky tým, že zlepší krvný obeh. Okrem toho zhodíte aj kilá.
 • Vykonávajte cvičenie pre tehotné ženy. Patria medzi ne Kegelove cviky, streching a iné jednoduché pohyby.

Vyskúšajte jogu. Pilates a jóga vám pomôžu zbaviť sa nepohodlných pozícií počas tehotenstva.

Strážte si vašu váhu

Ak priberiete príliš rýchlo, budete mať strie. To je jeden z dôvodov, prečo je nutné dávať pozor na svoju váhu.

Môžete tomu predísť aj nasledovne:

 • Vyhnite sa prejedaniu. Aj napriek tomu, že tehotné ženy musia jesť viac kalórií, ako pred tým, neznamená to, že budete jesť dvakrát toľko.
 • Udržte chute na uzde. Keď to príde, stačí mať trochu akékoľvek jedla na ktoré máte chuť a zakončite to s poriadnou porciou ovocia. Takto si naplníte svoje chute a udržíte váhu.

Ako zabrániť striám počas tehotenstva-Venujte osobitnú pozornosť koži

Vykonávajte suché kefovanie

Suché kefovanie robíte tak, že čistíte kožu suchou kefou. To pomáha odlupovať starú pokožku a udržať ju zdravú. Pre zníženie výskytu strií a tiež ako preventívne opatrenie proti striám, sa odporúča nasledujúca technika:

 • Použite suchú kefu, vyrobenú z prírodných vlákien s tuhými, ale nie tvrdými štetinami.
 • Kefujte spodnú časť tela (nohy) až hore (k oblasti srdca). Zamerajte sa na oblasti, ktoré majú strie, ako brucho a žalúdok. Po ukončení procedúry si dajte kúpeľ a odumreté bunky budú preč.
 • Nepoužívajte kefu na prsiach, pretože pokožka je veľmi jemná a kefovaním ju poškodíte.

Vyhnite sa chemikáliám

Mnoho telových mydiel obsahuje sulfáty, ktoré po čase vysušujú pokožku a znižujú jej elasticitu.

 • Použite čistiace prostriedky vyrobené s prírodným olejom. Votrite do pokožky kokosový olej a opláchnite teplou vodou, potom vysušte opatrným prikladaním mäkkého uteráka.
 • Ak je vaša pokožka náchylná k vysichaniu, nieje potrebné ju takto čistiť. Stačí trocha vlažnej vody a potom šetrne osušiť.

Naneste prírodné oleje

Prírodné oleje hydratujú pokožku. Použite prírodné oleje na dolnej časti chrbta, nôh, stehien, bokoch, bruchu a kdekoľvek inde.

Bio olej, bambucké maslo, mandľový olej, olej z pšeničných klíčkov a kakaové maslo sú veľmi populárne oleje pre hydratáciu pokožky tehotných žien. Čistý lanolín pôsobí tiež úžasne.

Hydratujte pleť každé ráno po kúpeli a večer. Ak vás svrbí pokožka, kde máte natiahnutú kožu, naneste na to miesto viac oleja.

Používajte opaľovací krém

Ak budete tráviť čas vonku na slnku, alebo pôjdete plávať, natrite sa poriadne opaľovacím krémom, predovšetkým na hrudníku, bokoch a bruchu, tj častí, kde by mohlo dôjsť k preťahovaniu kože.

Ako zabrániť striám počas tehotenstva - Udržte si dobré návyky aj po tehotenstve

Dodržiavajte výživnú pokožkovú diétu

 • Nevzdávajte sa po narodení svojho dieťaťa avokáda, rýb, orechov, ovocia a zeleniny. Strava vyživujúca kožu, pomáha pleti zotaviť sa a obnoviť z jej preťahovania.
 • Nesnažte sa po tehotenstve schudnúť nárazovými diétami. Postupným strácaním váhy je vaša pokožka schopná mať dostatok času na utiahnutie.
 • Pokračujte v prijímaní tekutín hydratáciou pokožky, aby sa zachovala jej elasticita.

Postupné zvýšenie výkonu

Teraz, keď sa už váš zväzok radosti narodil, nieste v cvičení obmedzená. Môžete sa zamerať na:

 • Kardio cvičenie, cyklistiku, beh, plávanie, na udržanie krvného obehu a tiež napomáhajú koži vrátiť sa do pôvodného tvaru.
 • Silový tréning. Vytváraním pevných svalov pomáha koži spevnieť. Vyhľadajte trénera ktorým vám poradí tie správne cvičenia.

Ako sa zbaviť strií ak sa mi vytvoria

Po prvé, uvedomte si, že po narodení, strie po mesiacoch vyblednú. Ak vás však budú aj naďalej obťažovať, môžete sa poradiť s dermatológom o vhodnej liečbe. Väčšina bola preukázaná ako mierne účinná.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom