15 najčastejších mýtov o celulitíde – viete ako sa zbaviť celulitídy?

Posledná úprava 23.11.2022

V boji proti celulitíde sa mnohí chytajú aj slamky a nádej pri odstraňovaní celulitídy zomiera posledná. Čo je však skutočne zbytočné skúšať a na čo nemusíte míňať svoj čas? Ako prvé si musíme ujasniť, čo je to vlastne celulitída. Je to problém týkajúci sa žien aj mužov, športovcov aj lenivcov. Ak ste však športovec a váš životný štýl možno považovať za zdravý, sú prejavy celulitídy menej výrazné a v rámci jej radenia do štyroch skupín sa iba málokedy prepracujete až k štvrtému stupňu. Na druhú stranu, ak to máte zapísané v génoch, tak sa môžete doslova aj postaviť na hlavu a nepodarí sa vám zvrátiť postup celulitídy...na stupeň jedna či nula sa prepracujete len veľmi ťažko.

Ako sa (ne)zbaviť celulitídy? Čo je mýtus a čo pravda?

Píling z mletej kávy

Kofeín v kávových zrnách je pevne naviazaný na vlákninu v zrnách. Uvoľňuje sa iba pri vysokých teplotách (po zaliatí kávy) a pri vysokom tlaku (9000 milibarov). Kofeín teda z mletej kávy na pokožku dobrovoľne nevypochoduje, ani pri vtieraní a masáži.

Čo mletá káva dokáže, je exfoliácia. Použiť ju môžete na tvár aj na telo, ale pôsobí čisto mechanicky.

Suché kefovanie na celulitídu

Tento návod a tip ako sa zbaviť celulitídy vychádza z predpokladu, že pri celulitíde ide čisto o problém s obehom a prúdením lymfy. A teda pri manuálnom rozprúdení postačí kefa a krúživá masáž.

Takto sa však k rozprúdeniu lymfatických dráh neprepracujete. Pokožku znovu exfoliujete. Áno, ak dokážete nohy masírovať v smere lymfatického prúdenia (masírovať, nie zodrať z kože), môže sa dostaviť slabý účinok lymfatickej masáže. Na výrazné rozprúdenie to však nestačí.

Na zlepšenie obehu je oveľa vhodnejšia normálna tradičná masáž čisto pomocou rúk a oleja (podľa vášho výberu). Prstami dokážete predsalen pracovať cielenejšie a napriek tomu jemnejšie než suchou kefou. Pretože ak by ste chceli pritlačiť rovnako silno, kefou by ste sa rozškriabali do krvi. Samozrejme to neznamená, že by malo byť klasické masírovanie drastické až do modrín…

Ak to chcete počuť ešte inak, suché kefovanie vlastne zdiera vrchnú vrstvu pokožky, aby sa vám aspoň trochu podarilo zmierniť vzhľad celulitídu, potrebujete sa ale dostať k spodnej vrstve kože. Pre neveriacich Tomášov – 10 minútové trenie epidermy nemôže ošetriť spodné kožné tkanivá. Len horko-ťažko sa to môže podariť pri 60 minútovej profesionálnej hĺbkovej masáži proti celulitíde…

Ak už máte doma kefu na suché kefovanie, zahadzovať ju celkom nemusíte. Kefu môžete použiť na jemnú exfoliácu kože a následne aplikovať kvalitný krém proti celulitíde. Ten tiež nezaberá u každého rovnako, je to však jedna z najlepších alternatív ako sa zbaviť celulitídy. Takže, najskôr s mierou suché kefovanie, potom teplá sprcha a potom nanesenie krému.

Celulitídu spôsobuje kofeín

Kofeín je vzhľadom na celulitídu komplikovaná látka. Pri lokálnom použití údajne pomáha celulitídu odstrániť. Ak ju však pijete, údajne celulitídu spôsobuje. Tak kde je pravda?

Kofeín pôsobí na celulitídu, lepšie povedané tukové tkanivo, pri lokálnom použití trojnásobne. Kofeín musí byť aktívnou prísadou v kvalitnom kréme proti celulitíde. Pôsobí na tri aspekty celulitídy súčasne, je lipolytický, antifibrotický a obehový prostriedok. A ak ho pijete s mierou, je kofeín neškodný.

Problém pri kofeíne je jeho nadmerné užívanie. Vypiť 10 šálok kávy denne vyčerpá vaše nadobličky aj nervový systém. Následne skolabuje metabolizmus a to môže nepriamo ovplyvniť aj celulitídu.

Kofeín za normálnych okolností a primeranej konzumácii celulitídu nespôsobí. Ako účinná látka v kréme ju však skutočne dokáže redukovať.

Zázračné jogínske pózy proti celulitíde

Každý poriadny osobný tréner vám potvrdí, že nemožno redukovať tuk iba na jednom mieste. Teda odstrániť tuk z určitého miesta posilňovaním daných svalov. Jednoducho, celulitídy sa nezbavíte, ak budete posilňovať vonkajšiu alebo vnútornú stranu stehien.

Aby bolo jasné, ak budete cvičiť celým telom – intervalový tréning, beh, plávanie, chôdza – môžete vzhľad celulitídy celkovo zmierniť. Ale robiť zákopy, aby ste odstránili celulitídu na zadku, to je zbytočné. Áno, spevníte si svaly na zadku, ale nejde o žiaden špecifický cvik proti celulitíde.

Celulitída je iba tuk

Jeden zo starých mýtov je, že celulitída vlastne ani neexistuje, pretože ide čisto o tuk. Ale nie je to tak. To, čomu sa bežne hovorí „tuk“ je subkutánne tukové tkanivo, nachádza sa pod kožou a bežne nespôsobuje žiadne hrbolčeky, ktoré sa vytláčajú na vrch kože. Na druhú stranu celulitída je hypodermálny tuk, nachádza sa v samotnej koži a sú preň charakteristické malé či väčšie hrčky. K nim sa pridávajú ešte fibrózy (jazvové tkanivo), zápaly, glykácia, oxidačné poškodenie, uvoľnená koža a zadržiavanie vody. Normálny podkožný tuk nie je fibrotický, nie je zapálený a má dobrú cirkuláciu. Z fyziologického hľadiska sú teda normálny tuk a celulitída dve rôzne veci.

A samozrejme, celulitída existuje. Nech už ju nazvete ako chcete, je tam, máte ju priamo na očiach. Je to viditeľné, často zapálené a bolestivé, nevzhľadné, zatvrdnuté tkanivo, ktoré vyčnieva z kože. Existenciu celulitídy teda poprieť nemožno. Môžete ju volať ako chcete, a je skutočne iná než bežný hlboký tuk.

Celulitída je iba kolmé usporiadanie tkanivových vláken a všetko čo na jej odstránenie potrebujete, je vákuová masáž

V deväťdesiatych rokoch sa objavila teória o fasciách – spojivových tkanivách. Podľa tejto teórie, založenej na údajne chybnej interpretácii ultrazvukových snímok, sú ženské „septá“ v hypodermálnom tkanive usporiadané kolmo ku koži, u mužov sú orientované na uhlopriečku. Septá sú pritom spojivové tkanivá, ktoré oddeľujú priestory pre tukové tkanivá, teda akési komôrky. Práve v súvislosti s týmto vznikla teória, že vám postačí vákuová masáž a celulitída zmizne.

Podľa postupujúceho výskumu však údajne neexistujú žiadne septá, len rôzny typy tukového tkaniva. A nejde o jednotlivé puzdrá, ktoré sú oddelené septou, ale o jednotlivé vlákna spojivového tkaniva (retinaculae). Navyše, pred narodením človeka nie je nič usporiadané vertikálne alebo diagonálne. Každý muž aj žena má mať rovnaký typ diagonálne usporiadaných vlákien v spojivovom tkanive (tam sa potom môže tvoriť celulitída). Ako sa pri raste a starnutí tukové tkanivo rozširuje, javí sa uloženie týchto vlákien ako vertikálne – a to je už oná celulitída.

Ak by teda aj táto nová teória dokázala vyvrátiť tú starú, pôvodnú, je veľmi dôležité nezabúdať na jednu vec. Celulitída nie je iba vecou spojivového tkaniva (či už ho budeme označovať ako fascia, septa alebo retinaculae). Svoju úlohu tu zohráva tuk + spojivové tkanivo + zadržiavanie vody + zápal + glykácia + oxidatívne poškodenie + pružnosť kože. Ak by sme túto problematiku príliš zjednodušili, stáva sa jedno ošetrenie neefektívne.

Masáž teda pomôcť môže, ale samotná nestačí. Žiadne vysávanie vákuom ani rolovacie valčeky. Pri príliš silnej masáži síce podporíte cirkuláciu a stimulujete tvorbu kolagénu, ale súčasne si narušíte cievy, čím sa podkožné žilky rozšíria čo je neželané a nevzhľadné. Hoci kožu mierne spevníte, súčasne ju výrazne natiahnete…

Preto možno znovu zopakovať, správne urobená ručná masáž prospeje viacej než vákuum nastavené na príliš silný alebo príliš slabý výkon…

Celulitídy vás zbaví jedine liposukcia

Ďalší mýtus súvisiaci s omylom, že celulitída je obyčajný tuk. Celulitída je obezita v rámci kože. Podkožný tuk, ktorý sa odstraňuje liposukciou, je pod kožou. A preto liposukcia pri celulitíde nepomôže, museli by ste odstrániť kožu samotnú.

Ak sa to tak vezme, ak vyprázdnite priestor, ktorý zaberal pod kožou tuk, tak vlastne zostane koža voľnejšia a celulitídu ešte viac zvýrazní. Takže liposukcia samotnú celulitídu neurobí lepšou alebo horšou, akurát bude ešte horšia a výraznejšia na vzhľad.

Riešením celulitídy je chirurgický zákrok

Existujú dva typy chirurgických zákrokov pri celulitíde. Pri jednom sa odrežú vlákna spojivového tkaniva, ktoré pripájajú povrch kože k podkladovým tkanivám a ktoré sú zodpovedné za vyčnievanie celulitídového tuku. Ak tieto vlákna odrežete, „zbavíte“ sa v danom mieste celulitídy, prídete však o prepojenie kože a podkožného tkaniva a samotná koža ochabne. Jednoducho, prepájacie vlákna tam sú z určitého dobrého dôvodu. A vzhľadom na to, že väčšina žien, ktoré trápi celulitída, má tak či tak kožu uvoľnenú, stav takýmto typom operácie iba zhorší. Pokožka sa potom správa ako ovocné želé a vlní sa pri každom kroku…

Navyše, ženské nohy majú niekoľko desiatok takýchto veľkých spojivových tkanív. Tie možno chirurgicky odstrániť. Majú však aj stovky, ak nie tisíce menších, ktoré nezachytíte. Sú príliš malé a je ich príliš veľa. To potom znamená, že pri takomto chirurgickom zákroku zostáva veľká časť celulitídneho tkaniva „neošetrená“.

Druhý typ zákroku prebieha tak, že sa laserovou kanylou, ktorá je vložená pod kožu, vypaľuje lúč smerom nahor. Ten má roztaviť a zatvrdiť tukové bunky spôsobujúce celulitídu. V praxi však vlastne kožu nenapnete, ale zjazvíte a zatvrdíte ju. Pomerne často môže dokonca dôjsť k tomu, že sa vytvoria jazvy, ktoré sú v konečnom dôsledku ešte horšie ako samotná celulitída.

Celulitída je daná geneticky a akýkoľvek odpor je zbytočný

Celulitída je z 50% daná genetikou a z 50% životným štýlom. Záleží aj na tom, koľko toho zjete, vypijete, či fajčíte, či sa hýbete, aké lieky užívate. Aj ženy s perfektnými génmi, ako sú topmodelky, mávajú celulitídy. Obzvlášť po rokoch pitia, fajčenia a celkovo nezdravého životného štýlu.

Na druhú stranu, ženy s nie super genetickými predispozíciami sa môžu čiastočne vyhnúť celulitíde, ak žijú zdravo. Odpor vôbec nie je zbytočný. S tým správnym prístupom môžete celulitídu držať na uzde, takže sa prejaví iba minimálne. Dopomôcť k tomu môže okrem zdravého životného štýlu aj koncentrovaný krém proti celulitíde.

Pri celulitíde stačí dodržiavať správnu diétu a cvičiť

Bodaj by to bolo takto jednoduché. Je to však znovu iba jedna čiastočka mozaiky, ktorá vám pomáha od pomarančovej kože. Zdravá strava a pravidelný pohyb sú výbornou prevenciou celulitídy. Ak sa však už objaví, dokážu ju len mierne zmierniť. Ak chcete vyťažiť maximum z akéhokoľvek ošetrenia proti celulitíde alebo krému proti celulitíde, je vhodné nezanedbávať ani stravu ani pohyb. Samé osebe však výrazne celulitídu nezredukujú.

Samozrejme, krémy proti celulitíde musia byť kvalitné, správne namiešané. Ak sú príliš jemné alebo nariedené, dochádza ku sklamaniu pri ich používaní.

Celulitída sú čisto toxíny a zadržiavanie vody, takže na odstránenie celulitídy stačí lymfomasáž

Pár rokov dozadu vládlo presvedčenie, aj medzi odborníkmi, že celulitída je vlastne zadržiavaná voda a nahromadené toxíny. Preto sa ako jediné riešenie odporúčala drenážna lymfomasáž. Aj z praxe však ženy prišli na to, že po takejto masáži boli výsledky iba minimálne, dočasné alebo vôbec žiadne.

Nemožno však poprieť, že by toto tvrdenie neskrývalo v sebe trochu pravdy. Toxíny z fajčenia, rôznych prídavných látok sa v tukovom tkanive ukladajú. Sem môžeme radiť hormonálnu antikoncepciu, nadmernú konzumáciu cukru a tuku, nečinnosť, pitie alkoholu…

Iba samotná strojová lymfomasáž by vám len rozodrela kožu. Manuálna lymfomasáž môže pomôcť presunúť prebytočnú vodu z nôh a zmierniť tak niektoré zápaly. Tým sa však zlepší vzhľad celulitídy len na veľmi obmedzenú dobu.

Lymfodrenáž nespevní pokožku, neovplyvní poškodenie voľnými radikálmi, výrazne nenaruší fibrotické tkanivo – to všetko sú pritom hlavné aspekty toho, čo označujeme celulitída.

Na druhú stranu, prúdenie krvi aj lymfy môžno zlepšiť špeciálnou masážou. Je dobré skombinovať ju s kvalitným krémom proti celulitíde.

Lymfomasáž by nemali absolvovať ľudia s poškodenými lymfatickými žľazami (zvyčajne ako dôsledok chemoterapie). Prípadne u ľudí s krehkým či zlým lymfatickým systémom.

Ošetrenie na odplavenie tuku zničí aj celulitídu

Pri laserových, ultrazvukových, akustických či rádiofrekvenčných ošetreniach celulitídy sa údajne tuk roztopí a následne z tela vylúči. A to obličkami alebo pečeňou. Nejde jednoducho nejakým prístrojom roztopiť tuk a následne sa odobrať na toaletu.

Dobré a vhodné ošetrenie dokáže tuk uvoľniť z celulitídnych buniek. Následne sa presúva lymfatickým systémom a žilami a transportuje sa do pečene, do svalov a do iných tkanív. Tam sa spáli na energiu. Ale v žiadnom prípade sa tuk neroztopí ako na panvici a nevylúčite ho močom či stolicou.

Odstupňované kompresné pančuchy na celulitídu

Ani toto nie je odpoveď ako sa zbaviť celulitídy. Kompresné pančuchy s odstupňovanou kompresiou pomáhajú prúdiť krvi a lymfe od nôh, lýtok, stehien a bokov smerom k srdcu. Z tohto dôvodu odstupňované kompresné pančuchy bránia zadržiavaniu vody, čo je jeden zo siedmich aspektov celulitídy.

Všetky kompresné odevy však odizolovávajú fibroblasty – bunky tvoriace kolagén a elastín – pred mechanickou stimuláciou. Tým vlastne na pevnosť kože pôsobia negatívnym spôsobom. Uvoľnená koža je totiž hlavným aspektom celulitídy. Pri neustálom nosení tak nohám vlastne nepomáhate.

Odstupňované kompresné nohavice tlmia aj arteriálny prietok. Arteriálna (tepnová) krv putuje opačným smerom ako žilová krv a lymfa. Tiež musí ísť proti tlaku kompresného odevu. Na jednu stranu teda pomáhajú pri prúdení lymfy a krvi v žilách. Znižujú však súčasne prietok v tepnách a to znamená zlú výživu tkaniva. Preto sa neodporúča nepretržité používanie tlakových pančúch či podkolienok.

Ak je celulitída výrazná hlavne kvôli zadržiavaniu vody a nie kvôli uvoľnenej pokožke, môžu byť tieto spevňujúce odevy po nejakú dobu užitočné. Ak však trpíte hlavne na ovísanie pokožky, kompresné pančuchy váš stav iba zhoršia.

Treba ešte upozorniť, že je to celé o odstupňovaných kompresných pančuchách, normálne bežné kompresné pančuchy či legíny proti celulitíde nepomôžu vôbec.

Avokádo a orechy obsahujú dobré tuky, takže ich možno jesť bez obmedzenia

Tuk je tuk. Ak to však rozvedieme, potraviny bohaté na oleje a tuk, vrátane zdravého tuku, ako sú avokádo, kokos, semiačka, orechy a olivový olej, sú pre zdravie dobré. Ale len dovtedy, pokým ich nezjete priveľa. Nepriaznivé zdravotné následky nadváhy a obezity sú cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, rakovina, artritída. A tie nerozlišujú, z čoho ste pribrali. A to isté platí pri celulitíde.

Všetky tuky a oleje (dobré aj zlé), majú vysoký obsah kalórií. Extra kalórie znamenajú viac tukových zásob v tkanivách, a to vrátane hypodermálneho tukového tkaniva uloženého na nohách, inak povedané, celulitídy.

Toto všeobecné pravidlo platí pre takmer všetky tuky a oleje. Aj pre tie zdravé. Ako pri všetkom, platí pravidlo striedmosti. Či je tuk viac alebo menej zdravý, ak ho telo v danej chvíli nevyužije, uloží si ho do zásob.

Mužov sa celulitída netýka

Je fakt, že muži priberajú, teda ukladajú tuk do oblasti žalúdka. Ale celulitídu môžu „dostať“ muži rovnako ako ženy. Stačia na to dve podmienky. Telo musí mať dostatok estrogénu a musia konzumovať viac kalórií než vydajú, pričom priveľa sedia.

Celkom vhodne pomenovaná pre-celulitídna infraštruktúra tukových vreciek existuje na koži bokov a stehien oboch pohlaví. Na prepuknutie celulitíde potom postačí:

  • estrogén, ktorý stimuluje proliferáciu (prienik a namnoženie) adipocytov, čo sú tukové bunky, práve do týchto oblastí. Tukové tkanivo na zadku a stehnách všetkých ľudských bytostí, mužov aj žien, je veľmi citlivé na estrogén.
  • nadbytok kalórií, zvyčajne ide o hydrogenovaný tuk, nasýtený tuk, cukor, alkohol a škroby s vysokým glykemickým indexom. Práve ony zapĺňajú tieto znásobené tukové bunky tukom.
  • sedavý životný štýl veci ešte zhoršuje. Pokožka sa uvoľňuje, žily a lymfatický systém sa oslabuje. To vedie následne k zadržiavaniu vody a dochádza k zápalom.

Charakteristickými znakmi celulitídy je zadržiavanie vody, nadbytok povrchového tuku, zápal a uvoľnená koža.

Ak človek nemá vysoké hladiny estrogénu, tak sa naňho pri prejedaní nabalí iba „tuk“, hlavne v oblasti žalúdka a pásu. To sa deje u mužov. Môže sa uvoľniť koža, ale neprejaví sa celulitída. Rovnako, ak nekonzumujete priveľa kalórií a nemáte sedavý spôsob života, no týkajú sa vás vysoké hladiny estrogénu, hrozí hlavne uvoľnenie kože, no celulitída sa nevyvinie alebo zostane iba na nízkom stupni.

Muži mávajú zvyčajne nízke hladiny estrogénu, ak sa teda prejedajú a nežijú aktívne, dostaví sa nadváha. U niektorých mužov sú však hladiny estrogénu zvýšené, a okrem nadváhy sa u nich potom objaví aj celulitída. Muži s vysokými hladinami estrogénu sú buď starší alebo obézni.

U starších mužov sa testosterón oveľa jednoduchšie transformuje na estrogén, než u mladších. Tento proces sa nazýva aromatizácia. U ľudí s nadváhou zase tvoria estrogén hlavne tukové bunky. Tukové bunky pritom nie sú neaktívne zásobárne tuku. Vylučujú určité hormóny, a jedným z nich je aj estrogén. Čím viac adipóznych buniek má mužské (alebo ženské) telo, tým viac estrogénu vzniká. A už bolo povedané, že to je spúšťačom rozvinutia celulitídy.

Tie isté faktory, ktoré vedú k vzniku celulitídy, môžu u mužov spôsobiť aj gynekomastiu. Ide o nárast prsníkov u mužov. Príčinou a vinníkom je znovu nadbytok estrogénu a nadbytok kalórií. Estrogén stimuluje rozvinutie prsného tkaniva u žien aj u mužov. Rovnako u oboch pohlaví stimuluje rozvinutie celulitídy.

Endokrinnú rovnováhu narúšajú aj človekom vytvorené látky, xenoestrogény. Tie pôsobia podobne ako estrogén. Známymi príkladmi sú bifenol A (BPA) a ftaláty. Aj niektoré potraviny a nápoje obsahujú vysoké množstvá fytoestrogénov – opäť látky podobné estrogénu. Známymi príkladmi sú sója a pivo. Všetky tieto látky sa v tele správajú ako estrogény. Takže môžu tiež prispievať k rozvinutiu a zhoršeniu celulitídy.

Za posledné roky sa objavilo ešte viacero úžasných riešení ako sa zbaviť celulitídy – od tenisiek proti celulitíde cez kofeínové džínsy a pančuchy. Tiež detoxikačné náplaste a kúpele, pančuchy s keramickými vláknami. Je pravda, že topiaci sa aj slamky chytá, no niektoré riešenia sú už skutočne cez čiaru. Nech sa nám to páči alebo nie, bez vlastného pričinenia sa neudeje nič – človek sa nič nenaučí, človek neschudne a človek sa nezbaví celulitídy. Krém proti celulitíde môže pomôcť, musí však byť kvalitný. No okrem jeho natierania sa musíte aj sami pohnúť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac