Je odstránenie celulitídy vôbec možné?

Posledná úprava 22.11.2022

Niektorí ľudia sa pri celulitíde spoliehajú na krémy, niektorí nedajú dopustiť na rôzne procedúry. Ale čo je to vôbec celulitída? Je odstránenie celulitídy vlastne možné?

Tvarohová koža, pomarančová koža, poškodenie po krupobití. Nech už ju nazvete akokoľvek, celulitída môže potrápiť mnohé ženy. Mnohé ponúkané produkty majú za úlohu zničiť hrudkovitý tuk na stehnách, zadku, ramenách či bruchu. Ale zázračný prípravok, ktorý by dokázal celulitídu dokonale odstrániť, zatiaľ neexistuje.

Želé pod pokožkou sa však netýka iba plnoštíhlych žien. Objavuje sa aj u chudých žien aj u mužov. Dokonca aj u mladých dievčat v puberte. Ženy skúšajú všetky možné tipy a triky, krémy aj masáže. Ale lekári sú o niečo viac skeptickí.

Ako sa teda zbaviť celulitídy, je jej odstránenie možné?

Čo presne je celulitída?

Ide o stav, ktorý postihuje až 90% žien a 10% mužov. A to hlavne v priemyselne rozvinutých krajinách. Keď ženy vstúpia do menopauzy, začínajú klesať hladiny estrogénov. Od veku 25 až 35 rokov sa môže celulitída začať už bežne objavovať. Estrogén má dopad na žily. Keď začnú hladiny estrogénu klesať, prichádzate o receptory v krvných cievach a stenách, takže poklesne krvný obeh. S jeho poklesom sa do niektorých oblastí dostávaj menej kyslíka aj výživných látok. A s tým súvisí aj pokles tvorby kolagénu. Súčasne sa začínajú zväčšovať tukové bunky, a začínajú prenikať do kolagénu. Takto následne vzniká hrčkovitý tuk známy pod označením celulitída.

U žien dochádza ku vzniku a objaveniu celulitídy hlavne okolo kolien, zadku – v týchto miestach majú totiž tri vrstvy tuku a nie iba jednu. Tri vrstvy tuku majú ženy aj v žalúdku a na oblasti tricepsu.

Má celulitída nejaký účel?

Celulitída nemá z hľadiska evolúcie žiaden účel. Jednoducho, ako sa ľudia vyvíjali a dospeli až do industriálnej spoločnosti, stávali sa stále lenivejšími a pohodlnejšími. Väčšina z nás má sedavé zamestnanie. Nepohybujeme sa v záhrade, aby sme si vypestovali potraviny. Jednoducho sa odvezieme do obchodu a zaparkujeme čo najbližšie ku vchodu. Znamená to, že sme začali vyznávať akúsi sedavú kultúru.

Množstvo článkov týkajúcich sa celulitídy sa začalo v odborných časopisoch objavovať v sedemdesiatych rokoch. Treba však poznamenať, že do tej doby ženy svoje nohy príliš na obdiv nevystavovali.

Prečo sa celulitída objavuje častejšie u žien než u mužov?

Štruktúra kolagénu, čo je hlavný proteín spojivových tkanív, má u žien vzhľad latkového plotu. U mužov vyzerá skôr ako sieťovaný plot. A prekrížená štruktúra je oveľa pevnejšia a lepšie udržiava tuk pod kontrolou, teda pod sebou.

Ďalší dôvod, prečo celulitída trápi prevažne ženy, sú adrenergné receptory. Ak sú stimulované, spustia alfa receptory v tukových bunkách tvorbu tuku. Ak sa stimulujú beta receptory, tuk rozkladajú. U žien je na každý jeden beta receptor v stehne deväť alfa receptorov.

Estrogén navyše tuk vyrába, testosterón ho rozkladá. Preto je ľudské telo zákonite geneticky naprogramované na to, aby sa v ňom tvorila celulitída. Muži majú po celom tele tuk v jednej vrstve a pomer alfa receptorov a beta receptorov jedna k jednej.

Celulitída sa objavuje už u mladých žien. Dokonca u násťročných dievčat. Ako možno vysvetliť toto? Priveľa estrogénu zväčšuje tukové bunky. Preto napríklad mladé ženy s nadváhou môžu trpieť na takzvanú estrogénovú dominanciu. Znamená to, že tvoria priveľa estrogénu. Prípadne jedia jedlá a potraviny, ktoré obsahujú zložky napodobujúce estrogén.

Prečo majú niektoré ženy výraznejšiu celulitídu než iné?

Ak by ste sa prešli po rozvojových krajinách a pozreli sa bližšie na miestne ženy, resp. prácu ktorú vykonávajú a jedlá, ktoré jedia...určite by ste zbadali rozdiel. Jedia vlastne samé organické potraviny, sú v pohybe od rána do večera. Tieto ženy perú v rieke. Aby získali vodu, musia ísť k vode a vrátiť sa s ťažkými vedrami naspäť. Vo vyspelej krajine sa prejdete do kuchyne a pustíte kohútik… teda fyzická aktivita je minimálna.

Mnohé ženy pravidelne nosia spodné prádlo s elastickými vsadkami cez zadok. Ak vidíte zarezanú čiaru na nohách spôsobenú podkolienkami či ponožkami, dochádza k prerušeniu cirkulácie. Uvedomte si, čo to robí so samotným telom. Vezmite si napríklad taký tlakový obväz alebo škrtidlo, oviažete si ním nohy a sledujte, čo sa stane. Pančuchy či ponožky priškrtia okrem iného aj lymfatické dráhy a tlačia lymfu späť.

Celulitída nebola vypuklým problémom až do sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Okrem minisukní sa zmenilo aj stravovanie, fyzická aktivita ľudí, a tiež prádlo, ktoré ženy nosili. V dvadsiatych rokoch minulého storočia boli sukne dlhé, spodné prádlo voľné, podobné dnešným pyžamám. Celulitída sa objavuje pod časťou odevu, ktorý je elastický. Ak chcete zabrániť vzniku celulitídy, zmeňte spodné prádlo, ktoré nosíte.

Môže rozsah celulitídy výrazne ovplyvniť aj stravovanie?

Áno, aj strava zohráva dôležitú úlohu pri vzniku celulitídy. Ak máte kalorické raňajky, no cez deň pri fyzickej práci kalórie spálite, je to v poriadku. Ak si však potom sadnete k stolu a nehýbete sa, začína sa tak akurát ukladať tuk.

Takže všetko so všetkým súvisí. Aj preto majú ženy problém pri chudnutí. Hlavne v partiách od pása dolu. Od pása nahor je na každé štyri receptory, ktoré tuk odbúravajú, päť receptorov, ktoré tuk tvoria. To je pomer takmer jedna k jednej. Od trupu nahor je iba jedna vrstva tuku, okrem tricepsu na rukách.

Všetko je to biochémia. Ľudia vám môžu tvrdiť, nejedzte tuk, nejedzte cukor. Ale je za tým oveľa viac. Ide aj o rovnováhu hormónov. Musíte sa zdravo stravovať a potrebujete fyzickú aktivitu.

Akú veľkú úlohu zohrávajú pri celulitíde gény?

Existuje genetická zložka alebo predispozícia na vznik celulitídy. Ale len preto, že túto zložku v génoch máte, nemusí sa u vás nutne rozvinúť. Treba sa však hlavne zdravo stravovať, cvičiť a nenosiť spodné prádlo, ktoré vás príliš utláča.

Fungujú spevňujúce či kofeínové krémy?

Takmer všetky krémy sa zameriavajú čisto na tuk. Kofeínové krémy pomáhajú blokovať tvorbu tuku alfa receptormi. Niektoré krémy obsahujú aminofylín, ktorý podobne ako kofeín blokuje alfa receptory. Krémy sa teda zameriavajú na tukové bunky a nie spojivové tkanivo či cirkuláciu, čo sú ďalšie aspekty vzniku celulitídy.

Aké ďalšie možnosti liečby a odstránenia celulitídy existujú?

Sú tri zložky celulitídy, ktoré možno liečiť a ošetrovať. Treba sa zamerať na kolagén. Je potrebné znížiť množstvo tuku a zlepšiť cirkuláciu.

Záleží však aj na stupni celulitídy, ktorú máte. Sú štyri stupne od nuly po tri. Stupeň nula je neviditeľná celulitída. Ak si potlačíte pokožku a zbadáte tvarohovú štruktúru, ide o stupeň jeden. Stupeň dva nastáva vtedy, ak vidíte celulitídu na nohách sediaceho človeka. Stupeň tri je celulitída, ktorú vidíte pri pohľade do zrkadla, prípadne ak si ľahnete. Stupeň tri už možno označiť ako nezvratnú celulitídu. Táto sa totiž veľmi ťažko lieči a ošetruje.

Prístroje určené na liečbu celulitídy sú vákuové valce a rádiové vlny na odbúranie tuku. Ak nimi pôsobíte na pokožku, zvyšujete cirkuláciu. Teplo rovnako pomáha tuk odbúravať. Tým sa pokožka môže čiastočne vyhladiť. Tieto stroje však musíte používať raz mesačne počas niekoľkých rokov.

Dá sa odstrániť celulitída pomocou laserov, injekcií či chirurgickým zákrokom?

Ošetrenia laserom sa kombinujú s masážami a rolovaním. Buď sajú alebo rolujú. Používajú rádiové vlny a zahrievajú tuk. Vlastne ho topia ako na panvici. Pri takomto ošetrení sa tuk jednoducho zahreje a človek dúfa, že ho tak dokáže odbúrať. Práve valcovaním a masírovaním sa snažíme dostať ho preč z hrbolatej oblasti blízko kože.

Subciezia je chirurgická metóda odstránenia jaziev z tváre (napríklad aj po akné). Túto metódu dermatológovia vyskúšali aj na hrudky na pozadí. Pri zákroku sa umŕtvi ošetrovaná oblasť. Špeciálnou ihlou, ktorá vyzerá ako sekerka, sa oddeľuje drobnými rezmi pokožka od nižšie položeného tkaniva. Takto sa údajne môžete zbaviť dier spôsobených celulitídou.

Niektoré ženy si dali injekčne vstreknúť tuk do stehien, pozadia, brucha a všade tam, kde majú celulitídu. Tuk má totiž štruktúru pokožky vyrovnať. Výsledkom je však iba to, že z nohy trčí ešte väčšia hrča. Injekcie sa navyše musia opakovať vždy po niekoľkých mesiacoch.

Problémom pri silikónových injekciách či injekciách aplikujúcich tuk ako výplň hrudiek je fakt, že sa takéto výplne môžu pohybovať a vstrebať. A celulitídy sa tak či tak nezbavíte.

Pokiaľ ide o liposukciu, samotné ženy, ktoré tento zákrok absolvovali sa sťažujú, že sa samotná celulitída ešte viac zhoršila. Pretože liposukcia funguje iba pri tvarovaní kontúr tela.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac