Domov / / 15 mýtov a faktov o celulitíde

15 mýtov a faktov o celulitíde

Posledná úprava 27.02.2018

Máte celulitídu? Nie ste sama. Celulitída postihuje takmer 90% žien v určitom okamihu v priebehu ich života a dokonca aj ženy, ktoré sú inak štíhle a fit. Rovnako bežné ako samotná celulitída, sú aj mnohé dezinformácie o tom, čo vlastne celulitída je, čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť. Takže pred plánovaním kozmetických procedúr alebo minutím celého majetku na produkty, ktoré kúpite v drogériách bez predpisu, si prečítajte skutočný príbeh o celulitíde.

1. Celulitída je spôsobená toxínmi vo vašom tele - mýtus

Niektoré celulitídne produkty, ktoré sa daju kúpiť aj bez predpisu, môžu tvrdiť, že pomáhajú odstrániť nečistoty a toxíny z tela. Ale ani ich účinnosť, ani ich tvrdenia o tom, čo spôsobuje celulitídu, nie sú podporované vedou. K celulitíde dochádza, keď sa podkladové vrstvy tuku začínajú pretláčať cez vrstvy kolagénových vlákien, alebo spojivového tkaniva, pod kožu (často v oblasti zadku a stehenných oblastiach, ale tiež na rukách, bruchu a iných bežne problematických oblastiach). Spojivové tkanivo môže byť oslabené hormónmi, nedostatkom pohybu a svalového tonusu, prebytočného tuku, a zlého krvného obehu, hovoria odborníci v danej oblasti.Tento stav ale nie je spôsobený "toxínmi."

2. Ženy majú viac celulitídy ako muži - skutočnosť

Ženy majú tendenciu niesť viac tuku okolo svojich bokov a stehien. Majú tiež menej podporné spojivové tkanivá, ktoré majú za úlohu udržať všetko na svojom mieste. Odhaduje sa však, že asi 10% mužov takisto trpí celulitídou.

3. Celulitída sa zhoršuje s vekom - skutočnosť

Zdá sa, že hormóny taktiež hrajú svoju rolu vo vzhľade celulitídy: telá žien vo vyššom veku produkujú menej estrogénu - hormón, ktorý pomáha udržiavať hladké pretekanie krvných ciev.Menej estrogénu môže znamenať horší krvný obeh, čo môže tiež znamenať pokles v novej tvorbe kolagénu a rozpad staršieho spojivového tkaniva.

4. Celulitída môže byť vo Vašich génoch - skutočnosť

Je pravda, že celulitída sa objavuje v rodinách; ak Vaša matka a babička mali celulitídu, budete mať vyššiu šancu, že sa u Vás taktiež vyvinie. Na trhu je aj genetický test, ktorý Vám vie povedať, či máte génovú variantu, ktorá vám dáva vyššie riziko pre stredne ťažkú až ťažkú celulitídu - ale treba brať do úvahy, že u väčšiny žien sa bude vyvíjať celulitída v priebehu života (a fakt, že o nej budete vedieť, keď ju uvidíte) - a preto vlastne výsledky tohto testu pravdepodobne nestoja za jeho horibilnú sumu. Ak nie ste jedna z tých šťastných s príbuznými s hladkou pokožkou, nezúfajte: genetika je len jedna malá časť skladačky; faktory, ako je diéta, cvičenie a udržanie zdravej hmotnosti hrajú tiež svoju rolu.

5. Celulitídu majú len ľudia bez kondície - mýtus

Nadváha predsalen robí vzhľad celulitídy viac badateľný; čím viac tuku budete mať pod vašou pokožkou, tým väčšia je pravdepodobnosť kladenia dôrazu na svoje spojivové tkanivo a na vydutie v jeho slabých miestach. Lenže celulitída môže postihnúť ženy všetkých tvarov a veľkostí, hovoria odborníci. Dokonca sú známe aj prípady, kedy celulitídou trpeli aj modelky Victoria's Secret. Síce sú veľmi chudé, cvičia a starajú sa o svoj jedálniček, robia všetko správne, ale i tak majú stále celulitídu.

6. Cvičenie môže znížiť výskyt celulitídy - skutočnosť

Pravidelné cvičenie nemôže vyliečiť celulitídu, ale v mnohých prípadoch jej môže pomôcť predísť alebo znížiť jej vzhľad. Celulitída nastane, keď sa spojivové vlákna pod kožou stávajú slabými alebo keď stratia svoju pružnosť. Preťahovanie a posilňovanie daných oblastí môže pomocť (navyše tým spáľujeme celkovo prebytočný tuk). Spevnenie svalov zase stiahne kožu, čím nám vzniká ilúzia, že celulitída je menej nápadná. Jógové cvičenia, ktoré sa zameriavajú na zadok a stehná, môžu pomôcť. Rovnako aj silové cvičenia, ktoré budujú svalovú hmotu a zvýšujú krvný obeh.

7. Pokožku-spevňujúce krémy môžu vyliečiť celulitídu - mýtus

Napriek tomu, čo si možte prečítať na etiketách bolo preukázané, že žiadne súčasné krémy na predpis alebo krémy bez predpisu nemôžu natrvalo znížiť výskyt celulitídy. Štúdie však zistili, že výrobky obsahujúce retinoidy môžu poskytnúť určitý dočasný efekt tým, že vytvoria silnejší kožný kryt, ktorý môže pomôcť v maskovaní hrbolov. Existujú len obmedzené dôkazy o tom, že krémy s povzbudzujúcimi prísadami, ako je kofeín, zázvor a zelený alebo čierny čaj, môžu tiež pomôcť tým, že zlepšia krvný obeh a poškodia tukové zásoby, ale tieto sú menej preukázané.

8. Pomôcť dokážu kožné výplne - skutočnosť

Injekčné kožné výplne, ako Restylane a Radiesse, používané predovšetkým na ovisnuté lícne kosti a na odstránenie vrások na tvári, sa ukázali ako prospešné (aspoň dočasne), na celulitídou sužované časti kože. Avšak táto procedúra môže stáť stovky či dokonca tisíce eúr a výsledky majú tendenciu trvať len niekoľko mesiacov.

9. Neinvazívne procedúry na celulitídu naozaj fungujú - skutočnosť

Laser, radio-frekvencia, a masážne techniky sú používané niekoľko rokov pre zníženie výskytu celulitídy, a zatiaľ čo ich výsledky nie sú trvalé, sú účinné v krátkodobom horizonte, tvrdia odborníci. Niektoré procedúry (ako laserové ošetrenie) si vyžadujú 10-15 sedení, po ktorých sa výrazne zlepší vzhľad a vyžadujú si mesačné stretnutia a údržbu. Iné (ako je rádiofrekvenčná liečba) sú drahšie, ale výsledky trvajú po dobu 6 mesiacov až 1 rok.

10. Liposukciou ku krajším nohám, ramenám alebo bruchu - mýtus

Ak je celulitída Vašim problémom,liposukcia by nemala byť riešením. V skutočnosti by dokonca mohla táto kozmetická procedúra rozložiť tuk ešte nerovnomernejšie, takže jeho vonkajší vzhľad by bol ešte horší. Iná procedúra, nie však chirurgická (známa ako Endermológia), bola preukázaná ako nápomocná: počas endermológie technik pracuje s odsávacím zariadením, a je obklopený valcami na pacientovej koži. Sťahuje a stláča problémové miesta po dobu asi 30 minút. Výsledky sú viditeľné už po cca 10 návštevách (2 za týždeň), pričom každá z nich môže stáť v rozmedzí 80 až 150 eur.

11. Niektoré potraviny môžu pomôcť v boji proti celulitíde - skutočnosť

Iba Vaša strava sama o sebe nemôže určiť, či budete alebo nebudete mať celulitídu. I keď jesť vyváženú, na zeleninu bohatú stravu, Vám pomôže znížiť zápal v celom tele a taktiež Vám pomôže udržať si zdravú váhu, hovorí odborník na výživu. Zostať hydratovaná - piť vodu a jesť dostatok potravín s vysokým obsahom vody, je tiež dôležité pre to, aby sa Vaše spojivové tkanivo stalo silným a pružným. Môže vám dokonca pomôcť schudnúť. Snažte sa jesť viac uhorky, reďkovky, paradajky a papriky, ktoré (spolu s mnohými inými druhmi ovocia a zeleniny), obsahujú viac ako 90% vody.

12. Iba dermatológ by mal vykonávať liečbu celulitídy - mýtus

Mnohí dermatológovia vykonávajú ošetrenie v ich klinikách. Ale celulitída nie je zdravotný problém a zdravotník nie je povinný ju liečiť. Liečebné kúpele môžu tiež vykonávať procedúry, ako Endermológiu a neinvazívne laserové zákroky, ale vždy sa najprv uistite, či je techník licencovaný a či získal správny tréning na ktoromkoľvek zariadení, ktoré si vyberiete. (ak chcete chirurgický zákrok, budete musieť zájsť k dermatológovi alebo kozmetickému chirurgovi).

13. Oblečenie môže mať vplyv na celulitídu - mýtus

Nosenie legín sťahovacieho štýlu pri cvičení môže znížiť natriasanie stehien pri pohybe, ale je to len dočasný efekt. A vy pravdepodobne neuvidíte žiadnu zmenu po vyzlečení sa po cvičení. Každý odev, ktorý tvrdí, že má v mať trvalé výsledky, je len marketingový trik, ktorý nie je pravdou. V skutočnosti môže ale pre niektoré tesné oblečenie platiť, že dané tvrdenie je pravdou: elastické pásy na spodnú bielizeň, napríklad, môžu skutočne ovplyvniť vzhľad celulitídy, ak znížia cirkuláciu a obmedzia prietok krvi.

14. Fajčenie môže mať vplyv na vzhľad celulitídy - skutočnosť

Je preukázané, že cigaretový dym spôsobuje zníženie krvného prietoku ciev a vedie k oslabeniu a narúšaniu tvorby kolagénu, čo umožňuje väčšie roztiahnutie a ľahšie poškodenie spojivového tkaniva a presvitanie podkožného tuku. Plus, fajčenie na Vás môže vyzerať zle (doslova) aj mnohými inými spôsobmi, a to napríklad v podobe predčasných vrások a starnutia, v podobe suchej pokožky a strií.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac