Účinky botoxu

Posledná úprava 12.03.2020

Botulotoxín sa využíva v medicíne na liečbu rôznych svalových problémov. V kozmetike sa využíva na odstránenie vrások, a to dočasnou paralýzou svalov. Botox je vyrábaný z neurotoxínu nazývaného botulotoxín, ktorý vytvára baktéria Clostridium botulinum. Označenie „Botox“ je už vlastne komerčný názov botulínového neurotoxínu typu A.

Hoci je botulotoxín silný jed, má pri správnom použití veľmi veľa možností využitia. Samotná baktéria Clostridium botulinum sa nachádza voľne v prírode, v pôde, jazerách, lesoch. Tiež v črevách cicavcov a rýb, v žiabroch a orgánoch krabov a iných mäkkýšov. Takéto prirodzene sa vyskytujúce baktérie a spóry Clostridium botulinum sú vo všeobecnosti neškodné. Problémy vznikajú vtedy, keď sa spóry dostanú do vegetatívnych buniek a začnú sa množiť. V istom bode začne baktéria produkovať botulínový toxín, čo je smrteľný neurotoxín zodpovedný za botulizmus.

Tieto neurotoxíny napádajú nervový systém, narúšajú signalizačné procesy, ktoré umožňujú neurónom efektívne komunikovať.

Rovnakým spôsobom možno popísať aj účinky botoxu využívaného v kozmetike. Botox blokuje signály vysielané z nervov do svalov. Sval, do ktorého bola látka vpichnutá, sa nedokáže stiahnuť. Výsledkom je uvoľnenie a zjemnenie vrások.

Pôsobenie a účinky botoxu pri kozmetickej aplikácii

Existujú rôzne typy botulotoxínov – presnejšie povedané 8, označované A – H. V medicíne a kozmetike sa používa toxín A a toxín B a produkty z nich, ktoré majú rôzne využitie. Botulotoxín dokáže pomôcť pri problémoch s očami (škúlenie alebo nekontrolovateľné žmurkanie), pri svalovej stuhnutosti, migrénach, pri hyperaktívnom močovom mechúre. Používa sa aj pri nadmernom potení v podpazuší a samozrejme v kozmetickom priemysle na odstránenie určitých typov vrások.

Účinky botoxu však nie sú trvalé. Keď sa botox vyčerpá, symptómy sa postupne vrátia.

Botulotoxín sa v extrémne malej koncentrácii injekčne aplikuje na dané miesto. Tu paralyzuje svaly, pretože nedovolí signálom z nervových buniek dostať sa ku svalom.

Ako to funguje?

Aby sa sval mohol stiahnuť, uvoľňujú nervy „chemického posla“, neurotransmiter acetylcholín. Ten sa cez nervové zakončenia dostáva k svalovým bunkám. Acetylcholín sa pripojí k receptorom na svalových bunkách, čím spôsobí kontrakciu (skrátenie) svalu.

Injekčne podávaný botulotoxín zabraňuje práve uvoľňovaniu acetylcholínu, tým bráni na danom mieste svalovým kontrakciám. Inak povedané, botox účinkuje tak, že znižuje (aj abnormálne) svalové kontrakcie, čím sa svaly uvoľnia a nie sú natoľko tuhé (či už ide o škúlenie, nechcené žmurkanie alebo uvoľnenie vrások).

Účinky botoxu a vrásky

Botox sa používa hlavne na zmiernenie tvárových vrások a jemných línií. Najčastejšie sa využíva na línie na čele, vejáriky okolo očí a na vrásky z mračenia. Vrásky spôsobené poškodením od slnka a gravitáciou botox odstrániť nedokáže.

Aplikácia botoxu zaberie iba niekoľko minút, anestézia nie je potrebná. Botox sa jemnou ihlou vstrekne do daného svalu. Vo všeobecnosti trvá tri až sedem dní, aby sa účinky prejavili naplno. Minimálne týždeň pred zákrokom je vhodné nepiť alkohol. Dva týždne pred ošetrením by sa nemali užívať protizápalové lieky ani acylpyrín… dôvodom je zníženie pravdepodobnosti vzniku modrín po zákroku.

Ako dlho botok účinkuje?

Účinky botoxu vydržia štyri až šesť mesiacov. Keď sa svalová činnosť začne postupne navracať, jemné línie a vrásky sa znovu objavia. Ošetrenie je preto potrebné opakovať. Línie a vrásky sa na ošetrovanom miesto môžu časom objavovať jemnejšie, keďže sval býva uvoľnený.

Nežiadúce účinky botoxu

Medzi najbežnejšie nežiadúce účinky botoxu patria podliatiny a modriny, ktoré postupne vymiznú. Do 24 až 48 hodín sa môžu objaviť bolesti hlavy. U malého percenta pacientov môže dôjsť k poklesu očných viečok. Zvyčajne sa to vráti do normálu do troch týždňov.

K problémom dochádza obyčajne preto, že sa botox dostane aj do širšieho okolia vpichu. Preto býva pacient upozornený, aby si ošetrovanú oblasť netrel 12 hodín po aplikovaní injekcie, ani si nelíhal tri až štyri hodiny po zákroku.

Pre koho botox nie je vhodný?

Tehotné a dojčiace ženy by botox používať nemali. To isté platí pre pacientov s neurologickým ochorením. Keďže botox neúčinkuje na všetky druhy vrások, mali by ste svoj zámer a očakávania riadne prekonzultovať.

Čítajte ďalej Z čoho sa vyrába Botox?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy