Starostlivosť o pleť a mýty, o ktorých ste si mysleli, že sú pravdivé

Posledná úprava 27.01.2022

Starostlivosť o pleť je pre mnohých veľmi dôležitá vec, preto vám predstavíme bežné mýty o starostlivosti o pleť a spoločne odhalíme, ktoré sú pravdivé, a ktoré zase nie.

Mýtus č. 1: Pomocou laseru budete vyzerať o 20 rokov mladšie

Na trhu je mnoho typov laserov a každý z nich funguje inakšie. Niektoré pomáhajú so škvrnami od slnka, iné s vráskami. Niektoré zase prenikajú hlboko do pokožky a aktivujú kolagén. Sú natoľko propagované a rozšírené, že si ľudia jednoducho myslia, že z nich lasery urobia úplne nového človeka.

Mýtus č. 2: Drahé produkty na pleť fungujú najlepšie

Toto tvrdenie nie je pravdivé! Mnohé ľahko dostupné lacnejšie produkty sú omnoho lepšie ako tie drahšie. Mnoho aktívnych, účinných ingrediencií, ktoré sa nachádzajú v krémoch proti príznakom starnutia sú podobné, nehľadiac na to, či je produkt predávaný pod lokálnou značkou alebo drahou značkou. Zvyčajne viete podobný produkt získať za oveľa nižšiu cenu.

Mýtus č. 3: Hnisavú vyrážku je najlepšie vytlačiť

Pravdou síce je, že je najrýchlejšie vyrážku vytlačiť, ale mnoho hnisu sa tak dostáva hlbšie do pokožky, čoho dôsledkom je väčšie zapálenie, ktoré vedie k zjazveniu a šíreniu po pleti. A práve preto sa vám o pár dní objaví ďalšia vyrážka, blízko tej, ktorú ste vytlačili. Je nevyhnutné, aby ste do svojej pleti nezasahovali. Ale ak nedokážete nijako odolať, uistite sa, že to spravíte dôkladne. Nevytláčajte a netlačte na vyrážku. Namiesto toho použite komedónny extraktor – lacnú pomôcku, ktorú si môžete zakúpiť v drogérii či lekárni. Priložte extraktor na postihnuté miesto a zatočte ním okolo vyrážky, čím ju zbavíte hnisu.

Mýtus č. 4: Čím má opaľovací krém vyššie SPF, tým je aj ochrana lepšia

Existujú 3 druhy UV (ultrafialového) žiarenia – UVA, UVB A UVC. UVA žiarenie preniká do pokožky pomerne hlboko a naráža na pigmentáciu, čoho výsledkom je opálenie. UVB žiarenie spôsobuje hlavne spálenie. UVC žiarenie je absorbované atmosférou a nezasahuje na zem.

Výška SPF opaľovacieho krému predstavuje veľkosť ochrany pred UVB lúčmi. Opaľovacie krémy by teda mali ponúkať ochranu pred UVA aj UVB lúčmi. Vždy však siahajte po ochranných krémoch s SPF najmenej 15, alebo po opaľovacích krémoch s vyšším SPF, ktoré ponúkajú ochranu proti obom, UVA aj UVB lúčom. (pozri tiež Starostlivosť o pleť v lete)

Mýtus č. 5: Nepotrebujete opaľovací krém, ak je vonku zamračene alebo ak máte make-up s ochranným faktorom SPF

Dokonca aj počas zamračeného dňa UV radiácia zasahuje na zemský povrch, preto by ste sa mali uistiť, že používate ochranný krém každý deň a aplikujete ho znova po každých 3 až 4 hodinách a taktiež po kúpaní alebo spotení sa. Taktiež sa nedajte zlákať mýtom, že vaša pokožka je chránená, pokiaľ máte na sebe make-up s ochranným faktorom SPF. Pre ochranu, ktorá sa uvádza na make-upe by ste si museli na tvár naniesť omnoho viac make-upu ako si bežný človek na tvár nanáša. Uistite sa, že aj pri takomto make-upe použijete ochranný krém. Záleží samozrejme tiež na tom, či sa intenzívne pohybujete po vonku, prípadne je vaše pracovné miesto priamo pri okne...

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac