Spôsobuje lak na nechty ich zažltnutie?

Posledná úprava 03.03.2022

Nechty sú tvrdé, pevné a zaplnené epidermálnymi bunkami, sú to rovnaké bunky, ktoré tvoria vašu kožu. Tieto bunky sú považované za mŕtve a práve ony sú naplnené bielkovinou zvanou keratín. Bude trvať okolo 6 mesiacov, kým vám narastú nechty, pričom nechty mužov rastú rýchlejšie ako nechty žien.

Rovnako ako pleť, nechty tiež potrebujú byť vystavené dostatočnému množstvu kyslíka, aby ostali zdravé. Keratín v nechtoch umožňuje prísun vody. Ak sú nechty nepravidelné, majú inú farbu, lámu sa, môže to byť príznak zdravotných problémov. Žlté nechty vám môžu naznačovať psoriázy, hubové infekcie, ale môže ísť aj o príznaky spojené s ochorením pľúc alebo fajčením. Žlté nechty sú tiež príznakom styku s určitými potravinami alebo chemickými látkami ako sú napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v laku na nechty.

Čo obsahuje lak na nechty?

Lak na nechty sa vyvíjal v priebehu storočí vďaka vedeckému výskumu. Väčšina lakov na nechty, ktoré sa nachádzajú na trhu nie sú toxické, napriek tomu obsahujú chemické látky, ktoré dopomáhajú sušeniu laku, lesku a trvácnosti. Ingrediencie, ktoré sa nachádzajú v laku:

  • Nitrocelulóza, ktorá sa často používa pri maľovaní
  • Rozpúšťadlo, ktoré je súčasťou vášho laku
  • Riedidla ako je etyl-acetát, ktoré pomáhajú stabilizovať rozpúšťadlá
  • Živice a zmäkčovadlá ako dibutylftalát a ricínový olej, ktorý poskytuje nechtu výživu
  • Pigmenty a niektoré reflexné častice, ktoré dodávajú laku farbu
  • Ďalšie chemikálie, ktoré ovplyvňujú jednoduchosť aplikácie laku a skracujú dobu sušenia
  • Ultrafialové stabilizátory, ktoré udržujú lesk a bránia zmene farby v UV svetle

V posledných rokoch výrobcovia začali zavádzať laky na báze vody. Laky stále potrebujú pigment, rozpúšťadlo a výrobcovia majú za cieľ zabrániť používaniu petrochemických rozpúšťadiel. Cieľovým trhom sa stáva spotrebiteľ, ktorý je citlivý na jednotlivé zložky v laku. Hľadajú sa tiež šetrné prístupy kozmetiky k životnému prostrediu.

Lesk a farba laku je kombináciou pigmentu a organických farbív a iných látok ako je železo a oxidy chrómu (pre vytvorenie červenej a žltej) a ultramarín (pre vytvorenie modrej). Laky, ktoré majú krémový nádych používajú oxid titaničitý obohatený o krytie. Niektoré laky obsahujú prírodnú perlu (kryštály guanínu) alebo lacnejšiu alternatívu v podobe oxydochloridu bizmu.

Chráňte nechty proti zažltnutiu

Ako už bolo spomenuté žlté nechty môžu byť spôsobené viacerými dôvodmi vrátane zdravotných problémov. Pokiaľ ide o pôsobenie lakov na nechty, žltnutie je výsledkom vašich nechtov, ktoré absorbujú určitý pigment z laku. Odtiene červenej, svetlo ružovej a tmavo vínovej tvoria veľmi širokú paletu farieb z rôznym množstvom pigmentu. Je pravdepodobné, že práve najtmavšia červená farba laku zanecháva na vašich nechtoch žlté škvrny.

Poďme sa pozrieť bližšie na jeden z týchto pigmentov, oxid železa. Zahŕňa niektoré rovnaké chemické látky ako hrdza, ktoré sa prirodzene vyskytuje na autách a starých kovových rúrkach. Výrobcovia často používajú oxid železa na vytvorenie červenej a žltej farby.

Ak strávite dlhší čas v staršom dome, zistíte, že voda tečúca zo starých železných trubiek môže mať hnedú farbu od hrdze. Neskôr aj dres môže mať hnedočervené škvrny z oxidu železa z vody. Keratín vo vašich nechtoch absorbuje oxid železa z laku. Výsledok je, že nechty môžu mať žltkasté škvrny chvíľu po odstránení laku.

Môže pomôcť základná vrstva laku?

Základný dôvod podkladovej vrstvy laku je vo vytvorení rovnakej plochy pre nanášanie laku na nechty. Podkladová vrstva laku môže obmedziť žltnutie, ktoré vyplýva z kontaktu medzi nechtom a pigmentom.

Spôsobuje odlakovač problémy?

Pri použití odlakovača môže dôjsť k poškodeniu kože a je pravdepodobné, že spôsobí zažltnutie nechtu. Odlakovač môže zvýšiť pôsobenie pigmentu v laku. Znížiť toto pôsobenie môžeme použitím vatového tampónu pri odstraňovaní laku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac