Domov / / Rady ako sa rýchlo zbaviť stri...

Rady ako sa rýchlo zbaviť strií

Posledná úprava 08.02.2018

Strie sú viditeľné čiary na povrchu kože, s odlišným sfarbením. Strie sa vyskytujú hlavne v brušnej stene, ale môžu sa tiež objaviť cez stehná, paže, zadok a prsia.

Niekedy môžu strie pokryť veľké plochy tela. Aj keď tehotenstvo je hlavnou príčinou vzniku strií, môže to byť spôsobené aj s náhlym nárastom alebo stratou hmotnosti, rýchlym vývinom, dedičnými faktormi, stresom či fyzikálnimi zmenami.

Strie

Koža sa skladá z troch hlavných vrstiev: epidermis (vonkajšia vrstva), dermis (stredná vrstva) a podkožná hypodermic (najhlbšia vrstva). Strie sa tvoria v dermis alebo strednej vrstve kože, keď sa spojivové tkanivo "ťahá" nad silu svojej flexibility vzhľadom k rýchlej expanzii alebo kontrakcii kože.

Keď je koža roztiahnutá, kolagén je oslabený a jeho normálny výrobný cyklus je prerušený a poškodený. To nakoniec vedie k jemným jazvám pod hornou vrstvou kože. Spočiatku vyzerajú ako ružové alebo červené, ale postupom času sa objaví tenká strieborná linka na povrchu kože a stria je na svete.

Strie sa objavujú na povrchu pokožky v dôsledku rýchleho rastu, alebo náhleho prírastku na váhe.

Strie vyzerajú neesteticky, cítime sa s nimi rozpačito a "nie vo svojej koži" . Našťastie existuje niekoľko prírodných spôsobov, ako znížiť výskyt strií.

Ricínový olej

Ricínový olej, ktorý sa používa pri liečbe mnohých kožných problémov, ako sú vrásky, starecké škvrny, materské znamienka, tmavé škvrny, jemné ryhy a pupienky, je tiež vhodným prostriedkom ako sa zbaviť strií.

 1. Naneste ricínový olej na strie a jemne masírujte oblasť krúživými pohybmi po dobu 5 až 10 minút.
 2. Zabalte ošetrenú oblasť s tenkou bavlnenou látkou. Priložte fľašu teplej vody alebo vyhrievaciu podložku a zahrievajte postihnutú oblasť aspoň pol hodiny.
 3. Opakujte tento proces denne po dobu minimálne jedného mesiaca a uvidíte pozitívne výsledky.

Aloe Vera

Aloe vera je účinný pri liečbe mnohých kožných problémov. Jeho liečivé a upokojujúce vlastnosti môžu byť použité na odstránenie strií. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho používať.

 1. Aloe vera gél môžete priamo natrieť na postihnutú oblasť pokožky, nechajte pôsobiť po dobu 15 minút a potom opláchnite pokožku vlažnou vodou.
 2. Ďalšou možnosťou je zmiešať jednu štvrtinu šálky aloe vera gélu, olej z 10 kapsúl vitamínu E a olej z piatich kapsúl vitamínu A.
 3. Túto zmes vmasírujte do kože až do úplného vstrebania. Tento postup opakujte denne.

Vaječné bielky

Vajcia sú bohatým zdrojom bielkovín. Na strie použite iba vaječné bielky, ktoré obsahujú aminokyseliny a bielkoviny.

 1. Vyšľahajte dva vaječné bielky vidličkou. Vyčistite zasiahnutú časť pokožky vodou a potom naneste hrubú vrstvu vaječných bielkov štetcom na make-up.
 2. Nechajte vaječné bielky zaschnúť a opláchnite oblasť s studenou vodou.

Nakoniec použite olivový olej na kožu, aby bola hydratovaná.

 1. Opakujte tento postup denne, najmenej po dobu dvoch týždňov a sledujte pozitívne výsledky.

Citrónová šťava

Ďalší jednoduchý spôsob, ako zmierniť strie je použiť citrónovú šťavu. Citrónová šťava je prirodzene kyslá, pomáha liečiť a redukovať strie, akné a ďalšie jazvy.

 1. Vmasírujte na strie čerstvú citrónovú šťavu opatrnými kruhovými pohybmi.
 2. Nechajte citrónovú šťavu vsiaknuť do pokožky po dobu najmenej 10 minút pred opláchnutím teplou vodou.
 3. Ďalšou možnosťou je zmiešať rovnaké množstvo čerstvej uhorkovej šťavy s citrónovou šťavou a aplikovať zmes na strie.

Cukor

Prírodný biely cukor je jedným z najlepších prírodných prostriedkov, ako sa zbaviť strií. Cukor môžete použiť ako peeling na kožu.

 1. Zmiešajte lyžicu surového cukru s mandľovým olejom a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Dôkladne premiešajte a naneste na strie a ďalšiu oblasť kože.
 2. Jemne vtierajte zmes po dobu niekoľkých minút, každý deň pred sprchovaním.
 3. Robte tieto kroky po dobu jedného mesiaca a pozorujte ako strie blednú.

Zemiaková šťava

Zemiaková šťava obsahuje vitamíny a minerálne látky, ktoré podporujú rast a obnovu kožných buniek.

 1. Narežte stredne veľký zemiak na hrubé plátky.
 2. Vezmite jeden plátok a vtierajte ho jemne na strie po dobu niekoľkých minút. Uistite sa, že škrob zo zemiakov pokrýva postihnutú oblasť.
 3. Nechajte zemiakovú šťavu určitú dobu zaschnúť a potom ju umyte vlažnou vodou.

Lucerna siata

Listy Lucerny obsahujú osem esenciálnych aminokyselín, ktoré sú dobré pre celkové zdravie pokožky. Sú bohaté na bielkoviny a vitamíny E a K, ktoré vyživujú pokožku.

 1. Zmiešajte trochu lucerny s niekoľkými kvapkami harmančekového oleja do hladkej pasty.
 2. Vmasírujte pastu do postihnutej oblasti dvakrát až trikrát denne.
 3. Opakujte každý deň po dobu niekoľkých týždňov a uvidíte veľké zlepšenie.

Kakaové maslo

Kakaové maslo je tiež veľmi prospešné pri liečení strií. Je vynikajúce pre svoje prírodné hydratačné vlastnosti, pomáha vyživovať pokožku a znížiť výskyt strií.

 • Použiťe kakaové maslo na postihnutú oblasť najmenej dvakrát denne po dobu niekoľkých mesiacov.
 • Ďalšou možnosťou je zmiešať pol šálky kakaového masla, jednu polievkovú lyžicu oleja z pšeničných klíčkov, dve čajové lyžičky strúhaného včelieho vosku s jednou čajovou lyžičkou oleja z marhuľových jadier a olej s vitamínom E. Túto zmes zahrievať, kým sa včelí vosk neroztopí. Zmes môžete uskladniť vo vzduchotesnej nádobe v chladničke a použiť pre na strie dvakrát až trikrát denne. Po tejto procedúre bude vaša pleť hydratovaná a hladká.

Olivový olej

Olivový olej obsahuje veľké množstvo živín a antioxidantov, ktoré pomáhajú zlepšiť rôzne kožné problémy, vrátane strií.

 1. Vmasírujte mierne teplý, extra panenský olivový olej do postihnutej oblasti kože. Zlepší sa tak krvný obeh a strie sa do značnej miery zmenšia.
 2. Nechajte pôsobiť pol hodiny, aby sa vitamíny A, D a E prítomné v oleji vstrebali do pokožky.
 3. Môžete tiež zmiešať olivový olej s octom a vodou a použiť ako nočný krém. To udrží Vašu pleť hydratovanú a odstráni staré bunky kože.

Voda

Udržať vaše telo dobre hydratované pomáha chrániť pokožku pred mnohými druhmi problémov a taktiež pomáha pri detoxikácii. Zachováva pokožku vláčnu a obnovuje elasticitu.

 • Snažte sa dodržiavať pitný režim a vypiť jeden alebo dva poháre vody niekoľkokrát počas dňa. Odborníci tvrdia, že pitie osem až desať pohárov vody denne je najlepší spôsob, ako udržať telo hydratované.
 • Vaša pokožka ostane jemná a zachová si svoju pružnosť. Vyhýbajte sa káve, čaju a malinovkám.

Tieto prírodné prostriedky pomôžu strie zosvetliť, ale nemusia ich úplne odstrániť. Ak ste veľmi znepokojení vzhľadom strií na koži, navštívte svojho lekára.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac