5 najčastejších príčin vzniku strií

Posledná úprava 23.03.2022

Popraskané pruhy v koži, tiež známe ako strie, sú jazvy, ktoré sa objavujú na rôznych častiach vašej pokožky, najmä okolo brucha, stehien, bokov, pŕs, paží, dolnej časti chrbta a dokonca aj okolo vašich lýtok. Začnú sa javiť ako červené a fialové a neskôr slabnú na mierne vyblednutý odtieň, ktorý je podobný vašej pleti, ale stále viditeľný pri bližšom skúmaní. Strie sú často produktom roztiahnutia alebo trhania dermis, čo je jedna z vrstiev kože na ľudskom tele. Pre mnohých ľudí môžu byť strie nepríjemné a nevzhľadné, ale vo väčšine prípadov je možné sa im vyhnúť.

Príčiny vzniku strií

Rýchle priberanie na váhe a obezita

Jednou z najčastejších príčin vzniku strií pre väčšinu ľudí je rýchle priberanie na váhe alebo obezita. Kdekoľvek v tele človeka, kde je tuk uložený, je koža s najväčšou pravdepodobnosťou postihnutá striami. Veľkosť a množstvo strií, ktoré sa objavujú závisí od rozsahu zvýšenia telesnej hmotnosti človeka. Čím vyššia hmotnosť, ktorá je získaná za krátky čas, tým silnejšie strie sa objavia.

Rýchly rast

Niektorí teenageri môžu byť znepokojení objavením strií na svojom tele, obzvlášť keď nikdy predtím netrpeli nadváhou alebo rýchlym nárastom hmotnosti. Jednoduché vysvetlenie pre výskyt týchto strií je z rýchleho rastu a to najmä počas puberty. Rovnako ako pri rýchlom náraste telesnej hmotnosti a obezity, kedykoľvek počas rastu alebo príliš rýchleho rozpínania, väčšieho než dokáže elasticita kože zvládnuť, sa môžu objaviť strie.

Vzpieranie

Vzpierači, športovci a tí, ktorí začnú naberať rýchlym tempom viac svalovej hmoty, môžu očakávať, že sa im na tele objavia strie aj keď sú v dobrej kondícii. To je dôvod, prečo strie nemožno použiť na identifikáciu problému s nadváhou alebo obezitou, pretože to môže nastať aj u vrcholových športovcov; svaly pod kožou jednoducho rastú príliš rýchlo a koža to napnutie neunesie. K vytvoreniu strií z dôvodu budovania svalov, dochádza predovšetkým okolo paží a ramien.

Tehotenstvo

Tehotenstvo je s najväčšou pravdepodobnosťou prevládajúcou príčinou strií u väčšiny žien. Vzhľadom k tomu, že sa ženské brucho počas tehotenstva rozširuje tak rýchlym tempom, je veľká pravdepodobnosť vzniku strií okolo brucha. Viacpočetné tehotenstvo môže viesť k tvorbe nových strií po každom tehotenstve.

Hormóny

Hormonálna nerovnováha bola označená za jednu z najčastejších príčin strií. Kedže hormonálne zmeny nastanú v priebehu puberty, počas tehotenstva, obezity a dokonca aj vzpieraním. Je však ťažké určiť, aké konkrétne faktory môžu za vzhľad strií. Hormonálna nerovnováha, ktorá sa v tomto období vyskytuje, môže spôsobiť roztrhnutie kolagénových a elastínových vlákien pod napnutou kožou a to vytvára vzhľad strií.

Prevencia vzniku strií

Bohužiaľ, strie majú tendenciu zostať na ľudskom tele, a to aj po tehotenstve alebo schudnutí. Ďalšou dôležitou otázkou v dôsledku strií je, že väčšina liečebných metód je neúčinná a tie, ktoré skutočne fungujú sú zvyčajne drahšie. To najlepšie, čo človek môže urobiť, aby sa so striami vysporiadal, je pokiaľ možno zabrániť ich vzniku:

  • Použite lokálne masti bohaté na vitamín E v oblastiach, kde by sa dal očakávať výskyt strií, rovnako ako okolo brucha pred tehotenstvom.
  • Udržte sa hydratovaný tým, že budete piť veľa vody, aby ste pomohli vnútornej vlhkosti.
  • Vyhnite sa prílišnému množstvu kofeínu a alkoholu, čo sú diuretiká, ktoré vysajú z tela vlhkosť.
  • Jedzte ovocie a zeleninu bohaté na vitamíny, ktoré môžu pomôcť udržať pokožku silnú a zdravú.
  • Hydratujte pokožku krémami, aby ste ju udržali pružnú.
  • Užívajte viac živín, ako je zinok, ktoré prospievajú pružnosti pokožky.

Tipy na zakrytie strií

Niekedy najlepší spôsob, ako sa vysporiadať so striami je pokúsiť sa ich schovať. Väčšina kusov oblečenia stačí pokryť viac oblastí postihnutých striami, ak ste však v plavkách alebo bez rukávov, strie sú odhalené. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako skryť strie, ak sa s nimi cítite rozpačito:

  • Skúste opaľovanie, pomôže pokožke skryť vaše strie. Ak sa obávate úpalu alebo nadmerného UV žiarenia, skúste použiť bezpečný samoopaľovací krém.
  • Použite make-up na zakrytie nepríjemných strií. Vodeodolný make-up môže byť efektívny pre úpravu počas dňa pri bazéne alebo na pláži.
  • Pozrite sa na oblečenie, ktoré môže vystaviť vašu pokožku a zároveň zakryje vaše strie. Ženy sa môžu rozhodnúť pre jednodielne plavky na zakrytie všetkých strií vzniknutých v tehotenstve. Muži so striami v okolí ramien, môžu stále nosiť tričká bez rukávov namiesto tielka a vystavovať tak na obdiv svoje zbrane.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac