Ako sa zbaviť strií a prečo vôbec vznikajú?

Posledná úprava 21.07.2022

Hoci strie iba zriedkavo spôsobujú závažné zdravotné problémy, môžu nám život znepríjemňovať. Sme z nich nešťastní, spôsobujú nám rozpaky, pretože to často vyzerá tak, že neexistuje spôsob ako sa ich zbaviť.

Strie, známe aj ako „striae distensae“, sa oveľa častejšie objavujú u žien (55%) než u mužov (25%). Objavujú sa obvykle v oblasti brucha, pŕs, vonkajšej strany stehien, na zadku, stehnách a hornej časti paží.

Takže, ako sa zbaviť strií? Našťastie, použitím určitých prírodných prostriedkov možno ich výskyt výrazne znížiť.

Čo sú strie?

Naša koža sa skladá z viacerých vrstiev. Horná sa nazýva epiderma, stredná derma a spodnej sa hovorí základná vrstva. Strie sa objavujú preto, že je stredná vrstva kože dotrhaná. V podstate vznikajú strie kvôli preťaženiu kože, ku ktorému v niektorých situáciách dochádza úplne bežne. Ide napríklad o tehotenstvo, obezitu a samotný rast počas dospievania.

Tkanivá sa nakoniec poškodia v dôsledku preťaženia a prílišného naťahovania. Toto napínanie kože, teda dermy, spôsobuje zjazvenie. Niektorí odborníci zastávajú tiež názor, že ku vzniku strií dochádza kvôli vysokým hladinám steroidných hormónov indukovaných pri lokálnej alebo systémovej liečbe steroidmi (Cushingova choroba). Vysoké steroidné hormonálne hladiny môžu myť vplyv na pokles množstva kolagénu. Strie boli zaznamenané u pacientov s chronickým ochorením pečene, HIV, kachektických stavoch a pri mentálnej anorexii. [1]

V ktorých situáciach dochádza k objaveniu strií najčastejšie?

Tehotenstvo

Podľa odborných názorov je tehotenstvo obdobím, kedy dochádza až u 90% žien k výrazným a komplexným zmenám na pokožke a tieto zmeny môžu mať veľký vplyv na život ženy. Nakoniec, ak je koža počas dlhšieho obdobia napnutá, môže dôjsť ku vzniku strií. [2]

Dokonca podľa jednej štúdie dochádza k výskytu výraznejších strií oveľa častejšie u mladších vekových kategórií. Dvadsať percent tínedžerov má závažné strie, čo je jav, ktorý sa u žien nad 30 rokov tak často nevidí. [3]

Priberanie na váhe a chudnutie

Pri rýchlom priberaní alebo chudnutí je výskyt strií veľmi bežný, a to kvôli náhlemu napnutiu kože. Môže sa tak stať kvôli obezite, ale aj kvôli posilňovaniu. Navyše, následné zníženie hmotnosti môže strie odhaliť.

Ak telo prirýchlo naberie na objeme, nemôže sa koža dosť rýchlo natiahnuť a kvôli tlaku vyvinutému na kožu vznikajú strie. Ak sa však svaly vyvíjajú pomalšie, strie sa objaviť nemusia. Naopak, ak telo zažije príliš rýchly úbytok na váhe, strie môžu byť oveľa výraznejšie. Je to preto, že nadmerný tuk alebo nahromadenie svalov natiahnu kožu na dlhú dobu.

Rýchly rast počas puberty

Faktorom, ktorý môže prispieť k vzniku strií, sú intenzívne hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú zvyšovanie hladín niektorých hormónov nazývaných glukokortikoidy, ktoré sú produkované v nadobličkách. Steroidné hormóny, ktoré podporujú rast tela počas puberty, teda glukokortikoidy, prúdia do krvného riečišťa a bránia derme v tvorbe dostatočných hladín kolagénu a elastínu, vlákien, ktoré by mali podporovať pružnosť pokožky.

Strie sa počas puberty objavujú aj u zdravých ľudí s normálnou hmotnosťou, pretože v tomto veku dochádza k typickým rastovým špurtom. K vzniku strií dochádza v rovnakej dobe ako k bežným telesným zmenám u dospievajúcich, kam radíme zväčšenie semeníkov, vývoj pŕs, rast pubického ochlpenia a menštruácia. Tento stav je častejší u chlapcov, pravdepodobne preto, že chlapci v puberte rastú rýchlejšie ako dievčatá. Strie sa zvyčajne začínajú objavovať vo veku medzi 14 a 20 rokmi u mužov a 10 a 16 rokmi u žien. [4]

Zvýšenie hladín kortizónu v tele

Píšeme, že strie sú najčastejšie výsledkom napínania kože, príčinou však býva aj nárast kortizónu v tele. Kortizón je hormón, ktorý sa prirodzene tvorí v nadobličkách, ak je ho ale príliš veľa, stráca pokožka svoju elasticitu a stáva sa tenšou.

Kortikosteroidné krémy, lóciá, lieky a chronické užívanie orálnych alebo systémových steroidov môže zvýšiť množstvá tohto hormónu v tele, čo môže vyvolať vznik strií kvôli poklesu schopnosti pokožky natiahnuť sa. Zároveň spôsobuje vysúšanie pokožky, takže sa strie objavujú častejšie. Niektoré zdravotné problémy alebo choroby ako je Cushingov syndróm, Marfanov syndróm, Ehlers-Danlosov syndróm a ďalšie ochorenia nadobličiek môže spôsobiť strie tým, že zvyšujú množstvá kortizónu v tele.

Liečba strií - ako ošetrovať strie

Aby ste sa zbavili strií, alebo aspoň zlepšili ich vzhľad, prípadne vôbec zabránili ich vzniku, vznikajú rôzne terapie. Liečba strií a ošetrovanie strií sa rôznia. Môžeme sem zaradiť rôzne krémy, lokálne (topické) olejové masáže aj kyselinu glykolovú, ak máme menovať iba niektoré z nich. Za efektívne ošetrenie sa radí aj ošetrenie laserom, existujú však aj prírodné spôsoby, ako sa zbaviť strií. [5]

Vitamín K

Vitamín K je pri liečbe strií veľmi prínosný a nápomocný. Nachádza sa v potravinách ako napríklad púpavové listy, horčičné listy, mangold, jarná cibuľka, tiež v keli, špenáte a ružičkovom keli.

Éterické oleje (šípky, kadidlo, slamienka)

Éterické oleje sa nachádzajú v rastlinách a zvyčajne sa vytláčajú zo semien rastliniek. Olej zo šípok je napríklad ľahký, nemastný, plný esenciálnych mastných kyselín, ktoré zlepšujú pevnosť a pružnosť pokožky. Je známy ako jeden z najlepších zdrojov kyseliny trans-retinovej, čo je prirodzená forma vitamínu A, ktorý podporuje pokožku v rýchlejšej regenerácii.

Kvôli regeneračným vlastnostiam kadidla a slamienok, sú aj tieto éterické oleje výbornou voľbou na pomoc pri minimalizácii strií. Tieto oleje môžete zmiešať s olivovým a kokosovým olejom. Ak pri aplikácii použijete derma valček, môžete zmaximalizovať účinok a minimalizovať dobu hojenia.

Kokosový olej

Kokosový olej je výbornou pomôckou na minimalizovanie strií. Hoci ide o nasýtený tuk, kokosový olej sa od typických nasýtených tukov odlišuje v tom, že je primárne tvorený triglyceridmi kyseliny laurovej so stredne dlhým reťazcom.

Kokosový olej je známy svojím dlhým zoznamom pozitívnych prínosov. V prípade strií je dôležitá jeho schopnosť zlepšiť elasticitu kože, zlepšiť regeneráciu buniek, bojovať s infekciami. Kokosový olej používajte priamo na strie samostatne, prípadne ho môžete aplikovať dermálnym valčekom.

Želatína

Pretože úbytok kolagénu častokrát ústi do vzniku strií, dávalo by zmysel, že želatína, jeden z najlepších dostupných potravinových zdrojov kolagénu, môže pomôcť znížiť riziko vzniku strií. Rovnako môže minimalizovať tie, ktoré sa už na tele objavili.

Ak sa dostane do tela ústami, pomáha táto superpotravina narovnať kožu a podporuje rast nových buniek. Zároveň podporuje kĺby, vlasy a nechty, a tiež zlepšuje trávenie. Výborným zdrojom kolagénu je aj vývar z kostí.

Aloe vera

Nie je žiadnym prekvapením, že na zozname pomôcok je aj gél z aloe vera. Dokáže zmierniť zjazvenie, ktoré môžu spôsobiť strie. Jeho pozitívny účinok na pokožku je známy už desaťročia. Gél z aloe vera je výborným zdrojom vitamínov a je to úžasná prírodná hydratačná látka. Aloe vera je veľmi jemný gél a možno ju používať tak často, ako chcete. Treba sa však uistiť, že používate čistý gél z aloe vera.

3 stupne strií

Podľa štúdií existujú tri stupne strií. Stupeň jedna je akútne štádium a charakteristické sú preň červené a mierne vyvýšené strie. Pre druhé štádium sú charakteristické fialové alebo červenkasté znamienka. Tretie, chronické štádium sa vyznačuje sploštenými plochami kože s ružovo-červeným zafarbením. Oblasti kože môžu byť svrbivé a mierne nadvihnuté. Sú náchylné na zväčšovanie, predlžovanie a získavajú tmavofialový odtieň. Prípadne sa môžu javiť ako biele alebo striebristé čiary, ktoré sú ploché, lesklé a vpadnuté do kože.

Strie sú od normálnej kože oddelené hustou oblasťou tenkých kolagénových zväzkov. Početné štúdie „zrelých“ strií ukazujú, že napäté kolagénové vlákna sa zarovnajú rovnobežne s povrchom kože, následne dochádza k strate kolagénu a ich mohutnejšiemu splošteniu.

Znížením množstva fibrilínu, glykoproteínu potrebného pre tvorbu elastických vlákien, ktorý sa nachádza v spojivových tkanivách, dochádza k poklesu množstva elastínu v koži a tento jav prispieva k atrofizácii (zmenšeniu) strií. Štúdie tiež preukázali, že farebné variácie strií sú podobné ako pri procese hojenia rán, to znamená ako pri tradičnej tvorbe jaziev. [6]

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac