Strie u mužov a dospievajúcich mužov

Posledná úprava 03.05.2022

Je mylnou predstavou, že strie sú výlučne ženským problémom. Ženy a muži sú rovnocennými partnermi, pokiaľ ide o sebavedomie a tiež rozpaky zo strií. U mužov je vo všeobecnosti oveľa menej pravdepodobné hovoriť o striách, čo posilňuje mýtus, že strie sú len ženskou doménou.

Strie u mužov sa zvyčajne objavia v období rýchleho rastu počas puberty, nadmerným vzpieraním, pri užívaní steroidov alebo v dobe zvýšenia telesnej hmotnosti v dôsledku náhleho spomalenia energickejšieho životného štýlu.

Strie u mužov

Naša koža sa skladá z výrazných vrstiev, z ktorých každá má svoje vlastné účely. Povrchová vrstva, epidermis, spočíva na dermis a je pre naše telo prvou líniou obrany proti škodlivým látkam znečisťujúcich životné prostredie. Pod ňou je dermis zložená z kolagénu a elastínu, proteínov, slúžiacich na udržiavanie pružnej a pevnej kože. Dermis poskytuje živiny a podporu epidermis. Keď je dermis zdravá s množstvom kolagénu a elastínu, pokožka vyzerá pevná a hladká. Ak má nedostatok kolagénu a elastínu, bude pleť vyzerať vráskavá, zvlnená a voľná.

V prípade strií je pokožka nútená sa rýchlo adaptovať na náhle zmeny vo veľkosti alebo tvare tela jednotlivca. Často sa tomu neprispôsobí. V závislosti na vašom veku, genetike, type kože alebo celkovom zdravotnom stave, dermis sa nemôže adaptovať dostatočne rýchlo, čo spôsobuje slabé tenké miesta v dermis. Keď sú čerstvé, tieto oslabené oblasti sa stanú červené, fialové alebo tmavšie kvôli poškodeniu vlásočníc a vyzerajú ako podliatiny. Sú to práve tieto odfarbené tenké plochy, ktoré vidíme z povrchu ako strie. Postupom času sa tieto zosilnené značky zmenšujú a hoja. Ich farba je bledá alebo lesklá biela a sú menej nápadné.

Hlavnou príčinou sú hormóny

Ďalším spoločným mylným názorom je, že strie sú spôsobené "roztrhnutím" kože. Strie sú skutočne spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Tieto glukokortikoidové hormóny ovplyvňujú rast elastínu a kolagénu v dermis. Nerovnováha spôsobuje zhoršenie tvorby kolagénu a elastínu, čo vedie k tenkým pásom v dermis, najmä v oblastiach tela, kde je rast najväčší: brucho, hrudník, ramená, zadok, paže, atď. Takže v skutočnosti sa koža netrhá, ale rastie a expanduje v dôsledku abnormálneho nedostatku stavebných materiálov.

Hormonálne zmeny sa vyskytujú v mužskom tele z viacerých dôvodov. Niektoré z najčastejších dôvodov sú: rýchly rast počas puberty, rýchle priberanie na váhe alebo pokles hmotnosti, kulturistika alebo vzpieranie, a užívanie steroidov pre chorobu alebo šport.

Rýchly rast počas puberty

Počas puberty, dospievajúci chlapci bežne prechádzajú rýchlym obdobím rastu. Strie sa môžu zobrazovať na spodnej časti chrbta alebo brucha, ramien, stehien, nadlaktia alebo prakticky akejkoľvek oblasti tela, ktorá sa vyvíja veľmi rýchlo. Bohužiaľ, neexistuje žiadny spôsob, ako spomaliť rast tela. Ak však budete svoje telo dostatočne hydratovať, dodržiavať zdravú stravu bohatú na základné živiny, ako sú vitamíny C, A a E môžete dlhodobo udržať kožu zdravú, odolnú a prispôsobivú.

Za zmienku stojí, z dôvodu trvalej prirodzenosti rastúceho tela, strie získané počas dospievania sa všeobecne hoja rýchlo a nakoniec sa stávajú najmenej nápadné.

Rýchly nárast hmotnosti alebo jej strata

Rapídny zisk alebo strata hmotnosti je ďalší spoločný predchodca strií. Hormóny sú v štruktúre podobné cholesterolu a tuku, takže príliš rýchlym nabraním alebo stratou na váhe môže spôsobiť nerovnováhu hladín v glukokortikoidoch pokožky hormónov, ktoré ovplyvňujú regeneráciu a rast pokožky.

Vyhnite sa strave s vysokým obsahom tuku a jednoduchých sacharidov, ako je cukor a spracovaná múka, ktoré môže za rýchle priberanie na váhe. Nárast hmotnosti tiež prichádza z náhleho spomalenia vo fyzickom cvičení. Napríklad aj zmena práce z energetickej vonkajšej, výmenou za sedavú úradnícku prácu bez zmeny jedálnička môže u niektorých jedincov vyvolať nežiaduce náhle priberanie na váhe.

Kulturistika alebo vzpieranie

U kulturistov a vzpieračov, sú obzvlášť citlivé na strie ramenné svaly a horná časť tela, pretože tieto oblasti budujú svalovú hmotu, rýchlo s dôsledným cvičením alebo pomocou anabolických steroidov či doplnkov. Aby sa zabránilo striám pri budovaní svalov, namiesto sústredenia sa len na hornú časť tela, je potrebné zapájať všetky skupiny svalov. Pre zvýšenie bezpečnosti natrite kožu v miestach, ako je horná časť ramien, hrudník, stehná a zadok, a čo je najdôležitejšie, vytvoriť plán pre rozvoj svalovej hmoty konzistentne po dlhšiu dobu.

Užívanie steroidov

Použitie akýchkoľvek steroidov, či na liečbu niektorých ochorení alebo za účelom zvýšiť športový výkon, môže nakoniec viesť ku striám. Je známe, že použitie steroidov ovplyvňuje hormonálnu aktivitu, a tak potenciálne ovplyvňujú spojivové tkanivo v dermis. Bežné typy použitia steroidov sú dlhodobé alebo nadmerné užívanie kortikosteroidov, ako sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu reumatoidnej artritídy, astmy a užívanie anabolických steroidov u športovcov.

Účinná liečba

V prvom rade by prevencia strií mala byť u mužov prioritou. Po tom čo strie vzniknú, je možné ich zredukovať dokonca do tej miery, že budú slabo viditeľné i keď budú s vami už po celý život. Existuje mnoho voľnopredajných krémov, ktoré môžu byť veľmi účinné. Najviac fungujú najlepšie na čerstvo vzniknuté strie a vyžadujú dôsledné používanie po mnoho mesiacov. Náklady na ne sa môžu zvýšiť. Ak hľadáme efektívny krém na strie, mali by sme venovať osobitnú pozornosť objektívnemu hodnoteniu, poskytujúcemu dobré detaily a produkty, ktoré ponúkajú záruku spokojnosti.

Pri bielych starších alebo závažných striách, navštívte dermatológa pre hĺbkovú analýzu konkrétneho prípadu. Dobrý dermatológ má skúsenosti a poradí najlepšiu liečbu pre typ vašich strií. Poskytne vám informácie o pokročilej liečbe, ako je laser na odstránenie strií, mikrodermabrázia, masážne terapie alebo kombinácia procedúr.

Čítajte ďalej Nespavosť v puberte
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac