Spálenie od slnka a prírodná liečba pokožky poškodenej slnkom

Posledná úprava 10.01.2022

Slnečné žiarenie je dôležitou súčasťou pre zdravie a ten najlepší zdroj vitamínu D v tele. Slnečné žiarenie je pre zdravie prínosné aj iným spôsobom. Slnko dokáže bojovať proti depresii aj chrániť pred niekoľkými druhmi rakoviny. Všetci vlastne potrebujeme slnečné lúče. V niektorých prípadoch je však možné slnkom sa „predávkovať“. Vyhnúť sa treba nadmernému slneniu, ktoré môže spôsobiť spálenie od slnka. Ohrozené sú hlavne deti. V lete sa často pohybujú vonku, v rámci prázdnin športujú, kúpu sa, kempujú. Je to síce najlepší čas na získanie vitamínu D, hrozí však aj spálenie od slnka.

Väčšina ľudí si nedokáže odsledovať čas, ktorý strávili na slnku. Pri hre a zábave ľahko stratíte pojem o čase. A tí, ktorí sú inak cez týždeň zavretí v kancelárii, sú na spálenie od slnka ešte náchylnejší. Nezabúdajte však, že aj opaľovací krém musí byť bezpečný. Niekedy je nájsť dobrý a kvalitný opaľovací krém rovnako ťažké ako dostať deti z bazéna. Mali by ste sa zamerať na krém, ktorý blokuje UVA aj UVB lúče, s SPF aspoň 25. Hľadajte krém s oxidom titaničitým. Tiež by mohol obsahovať bambucké maslo, biele kamélie a iné zmäkčovadlá, ktoré udržujú pokožku jemnú a pružnú. Ľuďom so suchou alebo zrelou pokožku takáto dlhotrvajúca hydratácia, ktorá navyše dokáže blokovať slnko, iba prospeje.

Prílišne vystavovanie sa slnku môže mať na pokožku negatívny vplyv v podobe nerovnomerného sfarbenia pleti, začervenania, jemných liniek a vrások a je taktiež najrýchlejšou cestou k zostarnutiu pokožky. Poškodzovanie pokožky slnkom sa dokáže po čase akumulovať a k jej poškodeniu môže dôjsť už po niekoľkých minútach na slnku. Nikto nie je perfektný...spáliť sa môže každý… Tento stav však netreba brať na ľahkú váhu. Snažte sa, aby sa vám niečo také už znovu nestalo. Riziko vzniku melanómu sa zvyšuje, ak ste sa spálili viac ako päťkrát.

Hlavným dôvodom, prečo dochádza k poškodeniu pokožky slnkom je to, že dochádza k nadprodukcii melanocytov, kožných buniek produkujúcich melanín, ktoré spôsobujú stmavnutie pokožky. Práve melanín dokáže spôsobiť, že pleť bude po pobyte na slnku opálená. Existuje mnoho spôsobov, ako rýchlo ošetriť pokožku poškodenú slnkom, a to domácimi receptami na spálenie od slnka. Ktoré bylinky, zelenina, ovocie vám v tom pomôžu?

Prvá pomoc pri spálení od slnka

Snažte sa čo najrýchlejšie schladiť

Ak ste blízko bazéna so studenou vodou, ponorte sa do nej, aby ste si kožu schladili. Ale iba na niekoľko sekúnd, na slnku by ste totiž už nemali dlhšie zostávať. Potom sa zahaľte a odíďte zo slnka. V chladení pokračujte pomocou studených obkladov. Môžete použiť aj ľad s vodou. Ľad ale nedávajte priamo na spálené miesta. Prípadne si dajte studenú sprchu či kúpeľ. Nemalo by to však trvať pridlho, môže to byť vysušujúce. Tiež sa vyhýbajte drsným a silným mydlám, tie môžu dráždiť pokožku dokonca ešte viac.

Pokožku hydratujte ešte kým je vlhká

Ešte na vlhkú pokožku si jemne rozotrite hydratačné mlieko. Nie však maste na báze vazelíny alebo olejov. Tie by mohli teplo v koži uzavrieť a spálenie ešte zhoršiť. Spálenú alebo lúpajúcu sa kožu treba počas nasledovných dní udržiavať hydratovanú.

Zmiernite zápal

Pri prvom príznaku spálenia od slnka si dajte protizápalový liek bez obsahu steroidov. Napríklad ibuprofen alebo acylpirín. Tie vám môžu pomôcť s nepohodlím a zápalom. Môžete ich užívať, až pokým sa nebudete cítiť lepšie. Môžete tiež vyskúšať kortizónový krém, zmierni začervenanie a opuch. Slabé spálenie kože dokáže zmierniť aj aloe vera. Nosiť by ste mali voľný odev, ktorý dýcha. Zabránite tak ďalšiemu dráždeniu pokožky. A samozrejme, vyhýbajte sa slnku.

Doplňte zásoby tekutín

Úpal aj spálenie od slnka vytiahne tekutiny z tela k pokožke, takže sa môžete ľahko dehydrovať. Preto je opätovná hydratácia veľmi dôležitá. Pite vodu aj nápoje určené pre športovcov, navrátite tak okamžite telu elektrolyty. Pokračujte v tomto režime počas celej doby hojenia spálenia. (pozri tiež rozdiel medzi suchou a dehydrovanou pleťou)

Kedy treba navštíviť lekára

Lekársku pomoc treba vyhľadať vtedy, ak máte vy alebo vaše dieťa pľuzgiere na veľkej časti tela. Ak máte horúčku s triaškou, prípadne ste zmätení či malátni. Pľuzgiere si neškriabte ani nestrhávajte, mohli by ste do rany dostať infekciu a privodiť si zápal. Medzi príznaky infekcie patria červené pruhy a vytekajúci hnis.

Domáce recepty na spálenie od slnka

Citrónová šťava a čistá voda

Šťava z citrónu obsahuje alfahydroxykyseliny a prírodnú kyselinu glykolovú, ktoré vám dokážu pomôcť v odstránení povrchovej vrstvy kožných buniek a tak napraviť drsnú textúru pokožky a zjednotiť jej nerovnomerný tón, ktorý môže byť spôsobený slnkom.

Recept:

  1. V prvom kroku vytlačte šťavu z čerstvého citróna.
  2. Zoberiete 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy a zmiešate ju s ½ šálky destilovanej vody.
  3. Následne obe ingrediencie dôkladne zmiešate a aplikujete zmes na pokožku použitím bavlneného odličovacieho tampónu.
  4. Necháte pôsobiť pár minút, kým zmes na pleti zaschne.
  5. Nakoniec zmes z pleti zmyjete vlažnou vodou alebo ju môžete nechať na pleti.
  6. Opakujte tieto kroky pravidelne, kým nezbadáte zlepšenie.

Poznámka: Citrónová šťava môže vašu pokožku poškodiť aj keď je zriedená. Ak pocítite po aplikácii tejto domácej masky bolestivé pálenie, okamžite pleť opláchnite vlažnou vodou.

Tmavý med

Aplikovať na pleť a iné odhalené časti tela môžete ako omladzujúci čistiaci prostriedok a masku i tmavý med. Med, najmä jeho tmavšie odrody, je bohatý na prírodné a liečivé antioxidanty, ktoré vám pomôžu zmierniť poškodenie pleti spôsobené voľnými radikálmi z vystavenia sa na slnku, zo stresu a znečistenia. Dokážu totiž zjednotiť tón pleti, jej textúru a pleť hydratovať.

Recept:

  1. V prvom kroku si na pokožku naneste tenkú vrstvu medu.
  2. Nechajte na tvári pôsobiť približne 20 až 30 minút.
  3. Nakoniec med z tváre zmyte vlažnou vodou a pleť jemne osušte.
  4. Opakujte tieto kroky niekoľkokrát do týždňa.

Ovsené vločky, mlieko a med

Ovsené vločky sú ďalšou ingredienciou, ktorú môžete použiť pri ošetrení pokožky poškodenej slnkom. Aj napriek tomu, že nebolo dokázané, že dokážu vyliečiť spálenie od slnka, ovsené vločky sú známe tým, že vedia liečiť mnoho iných kožných ochorení. Ich upokojujúce a liečivé vlastnosti, ktoré dokážu zmierniť kožné vyrážky, dokážu taktiež zmierniť nepohodlie a bolesť na pokožke, ku ktorému dochádza v dôsledku prílišnému vystaveniu sa slnku. Tento recept je vhodný najmä pre ľudí, ktorí vycestovali do tropickej oblasti a poznačilo ich spálenie od slnka kvôli vystaveniu sa silnému slnku.

Recept č. 1: Ponorte sa do vody s ovsenými vločkami

  1. V prvom kroku naplňte vaňu studenou vodou.
  2. Potom k nej pridajte 3 šálky ovsených vločiek v prášku.
  3. Poriadne premiešajte, kým prášok z ovsených vločiek je dobre rozpustený.
  4. Ponorte telo do vody s ovsenými vločkami a užite si kúpeľ na približne 30 minút.
  5. Tento kúpeľ si môžete dopriať 2 až 3 krát denne, kým účinky slnka na pleti úplne nezmiznú.

Recept č. 2: Ovsené vločky s mliekom a medom

  1. V prvom kroku si pripravte ½ šálky surových ovsených vločiek a pomeľte ich, čím získate prášok.
  2. Následne k prášku pridajte ¼ šálky mlieka a 2 až 3 čajové lyžičky medu.
  3. Dôkladne zmiešajte, čím získate konzistenciu pasty.
  4. Aplikujte túto zmes priamo na spálenú pokožku a nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút, predtým než zmes z pokožky zmyjete vodou.

Aloe vera

Aloe vera obsahuje 99 percent vody a 1 zvyšné percento zahŕňa 150 stopových prvkov a minerálov ako sú vitamíny, mangán, sodík, horčík, chróm, vápnik, meď, zinok, germánium, draslík, tanín, železo, aminokyseliny a selén. Aloe veru preto môžete bezpečne použiť ako prírodný liek na spálenie od slnka.

Budete potrebovať:

  • 1 aloe vera list
  • nôž

Postup:

  1. V prvom kroku použitím noža odrežte kúsok aloe vera listu.
  2. V ďalšom kroku použite znova nôž, aby ste roztvorili kúsok listu aloe vera.
  3. Dostanete sa k dužine aloe vera, ktorú si priamo aplikujte na pokožku poškodenú slnkom.
  4. Nechajte na pleti zaschnúť, môžete spozorovať, že sa gél pomerne rýchlo absorbuje do pokožky, takže sa nemusíte obávať toho, že vaša pleť zostane po aplikácii mastná.
  5. Potom čo aloe vera gél na pleti zaschne, ho môžete zmyť studenou vodou.
  6. Opakujte tento proces niekoľkokrát denne.

Studená voda

Na spálenie od slnka môžete ako liek použiť jednoducho studenú vodu. Studená voda vám zbavením sa tepla zo spálenej pokožky pomôže zmierniť opuch aj bolesť.

Recept č. 1: Pite studenú vodu

Počas dňa by ste mali piť dostatočné množstvo studenej vody. Je totiž potrebné, aby ste vaše telo udržali hydratované, a tak rýchlejšie vyliečili spálenie od slnka.

Recept č. 2: Chladný obklad

  1. V prvom kroku si pripravte žinku, ktorú ponoríte do misky studenej vody. Pamätajte však, že nesmiete použiť ľadový obklad alebo veľmi studenú vodu.
  2. Následne mokrou žinkou prejdite po postihnutých miestach.
  3. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom znova žinku namočte do vody a opakujte.
  4. Tieto kroky by ste mali opakovať približne 10 až 15 minút niekoľkokrát do dňa.

Recept č. 3: Ponorte sa do studenej vody

Poškodenú pokožku od slnka však môžete mať aj na miestach, kde mokrou žinkou nedosiahnete. V takom prípade si môžete napustiť vaňu mierne studenou vodou a dopriať si kúpeľ na približne 10 až 15 minút. Ak nemáte radi kúpeľ, môžete si taktiež dať studenú sprchu.

Uhorka

Uhorku tvorí 96 percent vody a ostatné percentá predstavujú vzácny obsah alkalických minerálov a prospešných živín ako je vitamín A, C, mangán, kyselina listová, molybdén, draslík, síra, oxid kremičitý a iné. Okrem toho uhorka obsahuje antioxidanty a má prírodné analgetické vlastnosti. Práve s týmito skvelými vlastnosťami a živinami je uhorka výborným liekom na spálenie od slnka.

Recept:

  1. V prvom kroku uhorku nakrájajte na menšie kúsky.
  2. V druhom kroku kúsky uhorky nastrúhajte alebo použite mixér, aby ste vytvorili konzistenciu pasty.
  3. Následne aplikujte uhorkovú pastu na postihnuté miesta.
  4. Nechajte pôsobiť približne 20 minút a potom zmyte vodou.
  5. Môžete taktiež uhorku nakrájať na plátky a jednotlivé plátky uhorky aplikovať priamo na postihnuté miesta.
  6. Necháte uhorku na postihnutých miestach pôsobiť približne 30 minút.
  7. Ďalším spôsobom je z uhorky odšťaviť jej šťavu.
  8. Následne si zoberiete žinku, ponoríte ju do uhorkovej šťavy a prejdete ňou po postihnutých miestach.

Opakujte niekoľkokrát denne.

Jedlá sóda

Jedlá sóda je ďalším prípravkom, ktorý môžete využiť pri liečbe pokožky poškodenej slnkom. Jedlá sóda má totiž schopnosť udržať acidobázickú rovnováhu a pH hladinu vašej pleti, čím podporí jej rýchlejšie hojenie. Jedlú sódu môžete použiť na ošetrenie slnkom poškodenej pokožky buď priamou aplikáciou chladivého obkladu zmiešaním jedlej sódy s vodou alebo kúpeľom v sóde.

Recept:

  1. V prvom kroku pridajte ½ šálky alebo niekoľko čajových lyžičiek jedlej sódy do vane s vodou.
  2. Následne si v tejto vode doprajte kúpeľ na približne 15 až 20 minút.
  3. Pamätajte však, že na usušenie pokožky nepoužívajte uterák. Je potrebné, aby ste pokožku nechali uschnúť prirodzene, aby sa sóda absorbovala do pokožky.
  4. Pre zmenu môžete tiež skúsiť aj chladný obklad, pridaním pár čajových lyžičiek do misky s vodou.
  5. Následne do vody s jedlou sódou ponoríte žinku a prejdete si ňou po postihnutých miestach.
  6. Opakujte tieto kroky pravidelne pre rýchle a efektívne ošetrenie poškodenej pokožky.

Čaj na spálenie od slnka

Je tomu naozaj tak, čaj vďaka kyseline tanínovej vám dokáže pomôcť s pokožkou poškodenou slnkom. Okrem toho dokáže asistovať pri udržaní pH hladiny vašej pokožky, čím vám dopraje ešte väčší komfort.

Recept:

  1. V prvom kroku si potrebujete čaj uvariť a nechať prirodzene vychladnúť.
  2. V druhom kroku do vychladnutého čaju ponorte umývaciu žinku.
  3. Následne si žinkou prejdite po postihnutých miestach.
  4. Nechajte pôsobiť pár minút a potom zmyte čistou vodou.
  5. Ďalšou možnosťou je tiež, že si spravíte čajový kúpeľ, kedy si pridáte čaj do vane s vodou.
  6. Môžete taktiež na postihnuté miesta aplikovať priamo namočené čajové vrecúško.

Paradajka a jogurt

Ďalším tipom prírodnej liečby pleti poškodenej slnkom je liečba pomocou paradajky. Paradajky sú bohaté na lykopén – silný antioxidant, ktorý dokáže vašu slnkom poškodenú pokožku upokojiť. Táto zelenina má taktiež schopnosť upokojiť poškodenú pleť. Okrem toho paradajky obsahujú vitamín A a C, ktoré vám taktiež pomôžu v obnove pokožky. Pre najlepší výsledok skúste paradajku skombinovať s jogurtom.

Recept:

  1. Budete potrebovať 2 alebo 3 paradajky a čajovú lyžičku jogurtu.
  2. Najskôr paradajky rozmixujete a potom použitím sitka scedíte šťavu.
  3. Následne k paradajkovej šťave pridáte jogurt a zmes dôkladne zmixujete.
  4. Potom vytvorenú zmes aplikujete na miesta poškodené slnkom.
  5. Necháte pôsobiť na pokožke približne 15 až 20 minút.
  6. Nakoniec zmyjete chladnejšou vodou.
  7. Tento postup by ste mali opakovať 2 až 3 krát denne.

Hamamel virgínsky, aloe vera, jedlá sóda, mäta a voda

Na ošetrenie spálenia od slnka môžete tiež skúsiť zmiešať hamamel virgínsky, aloe vera, jedlú sódu a vodu.

Budete potrebovať:

  • Hamamel virgínsky – 1 čajovú lyžičku
  • Aloe vera gél – 1 čajová lyžička
  • Jedlá sóda – 3 až 4 čajové lyžičky
  • Nakrájané mätové listy – ½ šálky
  • Voda – 2 čajové lyžičky

Postup:

  1. V prvom kroku zmiešate hamamel virgínsky s aloe vera gélom a vodou.
  2. Následne necháte túto zmes stáť na 2 až 3 hodiny.
  3. Potom k nej pridáte jedlú sódu a mätové listy. Môžete použiť aj väčšie množstvo jedlej sódy, pokiaľ chcete mať hustejšiu konzistenciu.
  4. Všetky ingrediencie dôkladne zmiešate a vlejete do sklenenej nádoby.
  5. Tento domáci krém udržujte v chladničke a aplikujte hocikedy, kedy je to potrebné.

Levanduľový olej a aloe vera

Aj éterické oleje, ktoré majú protizápalové a analgetické vlastnosti dokážu upokojiť pokožku poškodenú slnkom. Preto ak chcete nájsť ten správny éterický olej na ošetrenie poškodenej pokožky, vašou najlepšou voľbou bude levanduľový olej. Dôvodom je jeho schopnosť regenerácie kožných tkanív a jeho liečivé schopnosti. Dokáže taktiež asistovať pri zmiernení nepohodlia, ktoré vzniká v dôsledku poškodenia pokožky slnkom.

Recept:

  1. V prvom kroku kvapnite na čistú, vlhkú žinku pár kvapiek levanduľového oleja.
  2. Následne aplikujte žinku priamo na postihnuté miesta.
  3. Po pár minútach jemne prechádzajte po postihnutých miestach po dobu približne 5 minút. Počkajte, kým sa pokožka upokojí a potom zmyte vodou.
  4. Ďalším spôsobom je tiež zmiešať pár kvapiek levanduľového oleja s aloe vera gélom, čím vytvoríte konzistenciu pasty.
  5. Potom túto pastu aplikujete na slnkom poškodené miesta.
  6. Alebo môžete levanduľový olej pridať do misky s vodou, čím olej zriedite.
  7. Následne do misky ponoríte žinku a aplikujete ju na postihnuté miesta.
  8. Opakujte tento proces s levanduľovým olejom každý deň, kým sa úplne nezbavíte problému.

Olej helichrysum, levanduľový olej, aloe vera a voda

Na spálenie od slnka a poškodenú pokožku je tiež olej helichrysum. Tento olej má totiž silné protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým je účinný v zmiernení poškodenia pokožky.

Budete potrebovať:

  • Olej helichrysum – 1 kvapka
  • Levanduľový olej – 2 až 4 kvapky
  • Aloe vera gél – ½ čajovej lyžičky
  • Voda – 2 čajové lyžičky
  • Tmavá sprejová fľaša – 1

Postup:

  1. V prvom kroku zmiešate aloe vera gél, levanduľový olej, olej helichrysum a vodu.
  2. Poriadne zmiešajte, kým nevytvoríte jemnú konzistenciu.
  3. Následne túto zmes premiestnite do tmavej sprejovej fľaše.
  4. Nakoniec fľašu pretrepte a nastriekajte zmes na postihnuté miesta.
  5. Používajte na slnkom poškodené miesta niekoľkokrát do dňa.

Mlieko

Na spálenie od slnka môžete použiť aj mlieko. Bielkoviny, pH hladina a tuky v mlieku majú protizápalové a upokojujúce účinky na pokožku, čím dokážu zmierniť viacero kožných problémov.

Budete potrebovať:

  • Šálku odstredeného mlieka
  • 4 šálky vody
  • Pár kociek ľadu
  • Čistú žinku

Postup:

  1. V prvom kroku potrebujete skombinovať odstredeného mlieko s vodou a následne dôkladne zmiešať.
  2. Potom k mlieku a vode pridáte kocky ľadu.
  3. Do zmesi namočíte žinku a aplikujete ju na miesta poškodené slnkom.
  4. Necháte pôsobiť približne pol hodinu a potom použitím mäkkého uteráka miesta osušíte.
  5. Tieto kroky by ste mali opakovať každé 4 hodiny po dobu niekoľkých dní, kým sa bolesť a podráždenie úplne nevytratia.

Ibištek

Ibištek je ďalším efektívnym prírodným prípravkom na slnkom poškodenú pokožku. Koreň ibišteku má totiž upokojujúce a ochladzujúce účinky, vďaka čomu je účinnou upokojujúcou bylinou. Ale to najlepšie na ibišteku sú najmä jeho zložky. Tými sú totiž napríklad sliz, pektín či sacharóza, vďaka ktorým má ibištek schopnosť vytvoriť ochrannú vrstvu, ktorá si dokáže poradiť s bolesťou i zápalom.

Budete potrebovať:

  • Hrsť koreňov ibišteku alebo 2 čajové lyžičky sušeného koreňa ibišteku
  • 1 alebo 2 šálky vody

Postup:

  1. V prvom kroku vložíte koreň ibišteku do vody a necháte variť približne 10 minút.
  2. Následne vodu prefiltrujete a necháte vychladnúť.
  3. V ďalšom kroku do vody s ibištekom ponorte gázu a aplikujte priamo na postihnuté miesta.
  4. Opakujte tento postup pravidelne.

Hlávkový šalát

Aj hlávkový šalát môžete použiť na ošetrenie pokožky poškodenej slnkom. Hlávkový šalát má protizápalové a výborné analgetické vlastnosti, vďaka ktorým vám vie pomôcť ošetriť spálenie od slnka.

Recept:

  1. V prvom kroku vezmite listy hlávkového šalátu a dôkladne ich umyte.
  2. V ďalšom kroku listy vložte do vody a nechajte variť na približne 15 minút.
  3. Následne vodu prefiltrujte a nechajte ju vychladnúť.
  4. Ak už voda vychladne, ponorte do nej žinku alebo vatový tampón.
  5. Potom túto žinku alebo vatový tampón aplikujte priamo na postihnuté miesta a jemne prechádzajte po pokožke.
  6. Opakujte tento postup niekoľkokrát, kým nepocítite úľavu.

Hamamel virgínsky

Hamamel virgínsky je bohatý na taníny a katechíny, ktoré vašej spálenej pokožke dodajú úľavu.

Budete potrebovať:

  • Niekoľko čajových lyžičiek sušeného hamamelu virgínskeho
  • Čistý vatový tampón alebo žinku

Postup:

  1. V prvom kroku vložte hamamel virgínsky do misky a dôkladne zmiešajte.
  2. Následne do neho ponorte vatový tampón alebo žinku.
  3. Aplikujte vatový tampón alebo žinku s hamamelom virgínskym priamo na slnkom poškodené miesta.
  4. Tento liečivý postup by ste mali opakovať niekoľkokrát do dňa.

Papája, ovsený prášok a med

Papája v kombinácii s ovseným práškom a medom dokáže robiť divy, čo sa týka rýchleho ošetrenia poškodenia od slnka. Papája obsahuje mnoho liečivých enzýmov, vďaka ktorým dokáže liečiť poškodenú pokožku od slnka a taktiež aj podráždenú pokožku. Na druhej strane med dokáže vašej pleti dodať hydratáciu, prečo je skvelý na suchú slnkom poškodenú pokožku. Okrem toho enzým, ktorý sa nachádza v mede dokáže taktiež efektívne opraviť poškodenú pokožku od slnka.

Budete potrebovať:

  • Nakrájanú papáju – 1 šálku
  • Ovsený prášok – 2 polievkové lyžice
  • Med – 1 polievkovú lyžicu

Postup:

  1. V prvom kroku nakrájanú papáju roztlačte, čím vytvoríte konzistenciu pasty.
  2. Následne roztlačené papáju zmiešajte s ovseným práškom a medom a dôkladne miešajte, kým nedostanete konzistenciu jemnej pasty.
  3. Potom aplikujte túto pastu priamo na postihnuté miesta.
  4. Nechajte pôsobiť približne 30 minút a nakoniec zmyte vodou.

Zemiak

Zemiak je tiež efektívnym liekom na poškodenú pokožku, a to práve pre jeho vynikajúce upokojujúce účinky. Okrem toho jeho škrobové zložky vám dokážu dopriať úľavu od pálenia, ku ktorému dochádza v dôsledku poškodenia pokožky slnkom.

Recept:

  1. V prvom kroku rozrežte 2 zemiaky na malé kúsky.
  2. Následne ich rozmixujte, čím získate jemnú pastu. Môžete taktiež pridať trochu vody, ak chcete.
  3. Potom zemiakovú pastu aplikujte na postihnuté miesta.
  4. Nechajte zaschnúť a zmyte vodou.
  5. Tento postup by ste mali opakovať 4 až 5 krát denne.
  6. Ďalším spôsobom je tiež rozrezať zemiak na plátky a jednotlivými plátkami jemne prejsť po slnkom poškodenej pokožke.

Kokosový olej s aloe vera alebo levanduľovým olejom

Aj kokosový olej je prírodným liekom na spálenie od slnka. Tento olej totiž obsahuje mastné kyseliny a kyselinu laurovú, ktoré sú skvelými pomocníkmi v boji proti poškodenej pokožke zo slnka. Okrem toho sa tieto kyseliny používajú v mnohých kozmetických produktoch, ktoré predchádzajú opuchu, svrbeniu, začervenaniu a iným typom podráždenia pokožky.

Recept:

  1. Na dlane si jednoducho aplikujte pár kvapiek kokosového oleja.
  2. Následne použitím rúk jemne masírujte slnkom poškodené miesta.
  3. Zbavíte sa tak pocitov pálenia a pichania už po niekoľkých minútach.
  4. Po niekoľkých hodinách dokonca zmiernite začervenanie a opuch, ku ktorému dochádza v dôsledku poškodenia pokožky slnkom.
  5. Okrem toho môžete pre ten najlepší výsledok ku kokosovému oleju pridať aj iné ingrediencie ako je levanduľový olej alebo aloe vera gél.
  6. Keďže sa kokosový olej dokáže absorbovať do pokožky, nemusíte sa obávať jeho zmytia alebo odstránenia.

Jablčný ocot a kokosový olej

Ak jablčný ocot aplikujete priamo na slnkom poškodené miesta, pôsobí ako astringent. Astringent je účinný v zužovaní alebo zmenšovaní telesných tkanív, preto vám vie účinne pomôcť so zápalom, ku ktorému dochádza v dôsledku poškodenia pokožky slnkom.

Recept:

  1. V prvom kroku namočte čistú žinku do jablčného octu.
  2. Potom túto žinku aplikujte na postihnuté miesta.
  3. Nechajte pôsobiť na niekoľko minút.
  4. Potom, čo jablčný ocot na vašej pokožke zaschne, použitím kokosového oleja pokožku hydratujte.
  5. Ďalším spôsobom je tiež pridanie jablčného octu do vane s vodou.
  6. Potom si ešte dajte v tejto vode kúpeľ.

Poznámka: Neaplikujte na pleť jablčný ocot, ak máte na pokožke nejakú ranu alebo rez.

Kivi

Citrusové ovocie, konkrétne pomaranč, je bohatý na vitamín C. Avšak množstvo vitamínu C je u kivi oveľa vyššie ako u pomaranča. Kivi obsahuje približne 127 mg vitamínu C, v porovnaní s pomarančom, ktorý obsahuje pri rovnakej hmotnosti len 80 mg. Vitamín C má antioxidačné účinky, ktoré majú ochranné účinky na pokožku poškodenú slnkom. Okrem toho dokáže vitamín C zlepšiť odolnosť buniek z prírodných vlákien, a tým pomôcť vo vyliečení postihnutej pokožky. Kivi je preto vynikajúcim dezertom, a to najmä v lete, kedy vás dokáže výborne osviežiť.

Mandle

Mandle dokážu ľudskému telu dodať mnoho antioxidantov a vitamín E, ktorý dokáže asistovať pri ošetrení pokožky poškodenej slnkom. Konzumáciou len 30 gramov mandlí dodáte telu 45 % vitamínu E, ktorý ľudské telo potrebuje denne. Okrem toho majú mandle vysoký podiel zdravých tukov a vlákniny. Práve preto sú mandle skvelou pochúťkou ako súčasť letného pikniku.

Kakao

Kakao obsahuje flavonoidy, ktoré vám dokážu pomôcť predísť rakovine kože a taktiež ochrániť pokožku pred poškodením od slnka, ku ktorému dochádza v dôsledku škodlivého ultrafialového žiarenia. Avšak aj napriek tomu, že je kakao prospešné vašej pleti, nemali by ste to s ním preháňať, keďže telu poskytuje mnoho cukrov, v dôsledku čoho môže dôjsť k neúmyselnému zvýšeniu telesnej hmotnosti alebo poškodeniu zubov. Kakao sa považuje za jeden z najlepších prírodných prípravkov na pokožku poškodenú slnkom, ktorý by ste rozhodne mali skúsiť.

Granátové jablko

Granátové jablko má vysoký podiel antioxidantov, ktoré vášmu telu ponúkajú mnoho protizápalových účinkov a preto je toto ovocie vysoko prospešné pri starostlivosti o pleť v lete. Odborníci prišli na to, že vďaka obsahu živín granátového jablka vám dokáže toto ovocie pomôcť ochrániť pokožku pred UVA a UVB žiarením, a tým predísť poškodeniu kožných buniek, ktoré môžu viesť k rakovine kože.

Maliny

Kombinácia vitamínu C a antioxidantov, čo obsahujú aj maliny, vám pomôže predísť poškodenej pokožke a takisto aj rakovine kože. Maliny majú vysoký podiel vlákniny (8 gramov vlákniny na 120 gramov malín) a chutia priam vynikajúco. Maliny môžete taktiež použiť ako prísadu do mnohých dezertov.

Losos

Určite ste už počuli, že losos má mnoho omega 3 mastných kyselín. Avšak nie veľa ľudí tiež vie, aký majú tieto mastné kyseliny protizápalový účinok. Práve vďaka protizápalovým účinkom omega 3 mastných kyselín dokážete pokožke pomôcť znížiť jej citlivosť na slnečné lúče. Slnkom poškodená pokožka vedie k infekciám, preto ak zahrniete lososa do svojho jedálnička, nielenže predídete spáleniu od slnka ale pokožku tiež ochránite pred voľnými radikálmi.

Ďalšie tipy

  • Aplikáciou vitamínu E priamo na pokožku dodáte pleti výživu a zbavíte sa pigmentácie. Pre jeho aplikáciu potrebujete olej z kapsúl vitamínu E. Následne tento olej aplikujete na slnkom poškodené miesta. Tento postup by ste mali opakovať 2 krát denne.
  • Na spálenie od slnka pomáhajú aj jedlá, ktoré sú bohaté na vitamín A, ako sú vajíčka, pestrofarebná zelenina a ryby. Ako už viete, vitamín A je prírodným antioxidantom, ktorý podporuje hojenie pokožky, spomaľuje jej starnutie a ošetruje poškodenie, ku ktorému dochádza kvôli pôsobeniu slnka a environmentálnych toxínov. Ďalším spôsobom sú tiež výživové doplnky s vitamínom A, avšak o tých by ste sa mali poradiť so svojim lekárom.
  • Ochranný opaľovací krém by ste mali nosiť každý deň, bez ohľadu na farbu vašej pleti alebo počasie. Na pokožku by ste mali aplikovať dostatok opaľovacieho krému a mali by ste sa uistiť, že ochranný krém má širokospektrálnu UVA a UVB ochranu, vďaka ktorej predídete poškodeniu slnkom. Pravidelnou aplikáciou ochranného krému ochránite pokožku pred poškodením a zbavíte sa už vzniknutého poškodenia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac