Najlepší spôsob ako zistiť, či ste skutočne hladný

Posledná úprava 12.08.2023

Malo by to byť úplne jednoduché, vedieť povedať, či sme hladní. Častokrát tomu ale tak nie je. Toľko vecí sa môže za hlad zamaskovať. Určite ste veľa krát siahli po jedle, než ste si uvedomili, že fyzicky hladný vlastne vôbec nie ste. Mnoho ľudí sa morí s „hladom v hlave“, zamieňajú si „chcieť jesť“ s „potrebovať jesť“. Jedlo častokrát „zneužívame“ na zábavu, rozptýlenie, kvôli pohodliu a uspokojeniu.

Jesť len vtedy, keď ste fyzicky hladný – na rozdiel od iných príčin – je prínosné z viacerých dôvodov. Takto zjete menej jedla. Na rozdiel od jedenia, kedy neskončíte, kým nevyprázdnite tanier, vám vaše telo povie, kedy prestať, kedy budete fyzicky sýty. Pokiaľ sa k jedlu neuchyľujete vtedy, ak ste vystresovaný alebo ak sa nudíte, je pravdepodobnejšie, že si na tanier vyberiete také možnosti, ktoré sú pre vás dobré. Bude vám lepšie chutiť (hlad je najlepší kuchár) a budete sa cítiť spokojnejšie. A najlepšie zo všetkého je, že ak si dokážete odsledovať, či ste fyzicky hladný, vyriešite chuť na jedlo oveľa účinnejším spôsobom, než by ste to urobili pri nestriedmych orgiách. Takže, ako zistíte, či ste skutočne hladný, alebo len sám seba klamete?

Jedzte uvedomele

Uvedomelé stravovanie je stravovanie úmyselné a pozorné. Miesto, aby ste jedli roztržito, jedzte s úmyslom, že dodávate telu palivo, starostlivo a s dostatočnou pozornosťou. Vnímajte a pochopte, ako potraviny vplývajú na vaše telo. Uvedomelosť vám pomáha prepojiť sa s vašimi inštinktívnymi signálmi, ktoré ohlasujú hlad a plnosť. Takto môžete vaše jedenie prirodzene zorganizovať, bez obmedzujúcich diét alebo posadnutosti nad každým sústom, ktoré vložíte do úst.

Opýtajte sa sám seba jednu otázku

Ak pociťujete potrebuje jesť, chvíľku počkajte a opýtajte sa sám seba: „Som hladný?“ Nie je to o rozhodovaní, či môžete jesť, je to o zistení, prečo chcete. Nezastavíte na každej čerpacej stanici, ktorú vidíte. Najskôr si skontrolujete hladinu benzínu či nafty. Tak ako môžete vedieť odpovedať na túto tak dôležitú otázku? Urobte si krátky sken „telo-myseľ-srdce“ a hľadajte fyzické príznaky hladu. Všímajte si hlavne bodavú bolesť z hladu, škvŕkanie alebo rachotenie v bruchu, hlodavý pocit na žalúdku. Tiež to, či je váš žalúdok prázdny, dokonca vám môže byť mierne zle od žalúdka. Príznakmi hladu je aj celková slabosť a strata energie. Môžete mať problémy so sústredením, ťažkosti pri rozhodovaní, môže sa vám točiť hlava alebo môžete mať mierne bolesti hlavy. Príznakmi je aj tras, podráždenosť a mrzutosť. Hlad je fyzická záležitosť. Nie je to myšlienka, túžba alebo racionalizácia. Ak si prejdete tento zoznam, dostanete lepšiu predstavu, či ste skutočne fyzicky hladný.

Identifikujte svoj spúšťací mechanizmus

Žijeme vo svete posadnutom jedlom, takže záludných spúšťačov hladu je všade dosť. Naučili sme sa rôzne situácie spájať s jedením. Napríklad, ak vidíme jedlo alebo iných ľudí jesť, ak príde čas jedla, dokonca sa s ním spájajú určití ľudia alebo miesta, či aktivity ako pozeranie televízie. A je tu aj emocionálny faktor. Za deň plný stresu sa môžete odmeniť niekoľkými kopčekmi zmrzliny. No ak vaše chúťky nevychádzajú z hladu, jedenie ich neuspokojí. Porozmýšľajte, kedy vy inklinujete k jedeniu, hoci na otázku, či ste hladný, odpoviete „nie“. Nie je to o tom, že sa takýmto situáciám začnete úplne vyhýbať. Ide o to, že si ich budete vedomý, takže dokážete zabrániť zbytočnému prejedaniu a neprepadnete chvíľkovému mámeniu.

3 zvláštne spúšťače hladu

Soľ

Ak jete priveľa soli a slaných vecí, smädí vás. Je to preto, že telo začína tvoriť a uchovávať viac svojej vlastnej vody. To núti telo používať množstvo paliva, aby dokázalo štiepiť svalovú hmotu, tým zasýti hlad. Preto, ak sa snažíte schudnúť a nechcete sa neustále pýtať, prečo ste stále hladní, skúste dostať pod kontrolu príjem soli.

Klimatizácia

Existuje teória, že klimatizácia podnecuje ľudské telo k prejedaniu a priberaniu. Zdá sa, že v chlade jedia ľudia viac. Prečo? Telo sa snaží zostať v teple. V súčasnosti sa v niektorých situáciách bez klimatizácie nezaobídete. Nezvyknite si však na ňu príliš, ak sa snažíte schudnúť.

Určité druhy liekov

Niektoré lieky priživujú chuť do jedla. Ide o niektoré lieky na alergie, inzulín, steroidy a dokonca lieky na tlak či antidepresíva. Spôsobujú hlad a priberanie na váhe. Samozrejme, bez konzultácie s lekárom nemôžete liek vysadiť. Dôležité je aj zdravie žalúdka a čriev, tam býva príčina mnohých problémov.

Čítajte ďalej Ako schudnúť
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac