Domov / / Otázky o celulitíde? Tu nájdet...

Otázky o celulitíde? Tu nájdete odpovede!

Posledná úprava 01.03.2018

Odhalili sme pre Vás mýty a dekódovali vedu stojacu za jednou z najčastejších telesných vád. V tomto článku nájdete fakty stojace za hrčami a hrboľmi na zadku - a to, čo naozaj funguje na odstránenie celulitídy nadobro.

Základné informácie

Čo presne znamená celulitída?

Ide v podstate o vrecká prebytočného tuku, ktoré sú stlačené medzi pásmami tkanív, ktoré spájajú svaly s kožou. Bohužiaľ, nevieme, čo je príčinou ich vzniku, ani ako ich vzniku predísť.

Prečo majú ženy celulitídu častejšie ako muži?

Estrogén hrá svoju rolu a tiež fakt, že ženy majú zvyčajne viac telesného tuku ako muži. Ale hlavným dôvodom je to, že pásy, ktoré spájujú kožu a svaly sa u mužov a žien líšia. Muži majú tieto pásy silnejšie a aj vo väčšom počte. Taktiež je dôležité, že dokážu vytvoriť krížový vzor (na rozdiel od vertikálneho vzoru u žien). To udržiava tuk na jednom mieste, takže sa nezvrásni.

Prečo ju dokonca majú aj chudé ženy?

Bohužiaľ, nepotrebujete veľa telesného tuku na to, aby ste mali celulitídu. Dokonca aj najštíhlejšie ženy majú nejakú vrstvu tuku medzi svojimi svalmi a kožou a každá žena má pásy, cez ktoré sa tuk môže pretlačiť.

Prečo je celulitída väčšinou na nohách a zadku?

To sú miesta, kde si väčšina žien ukladá najviac tuku!

Genetika

Zväčšuje sa celulitída s vekom?

Nie nevyhnutne. Ktokoľvek môže získať celulitídu po puberte. Ale s pribúdajúcim vekom pleť stráca elasticitu a rastie aj pravdepodobnosť zníženia svalovej hmoty a zvýšenia tuku, a to všetko vplýva na zvýšenie celulitídy.

Ak má Vaša mama celulitídu, ste odsúdená mať ju tiež?

Genetika určite hrá rolu a to v tom, ako vie vaše telo ukladať tuk, ako aj ako veľmi dokážu pásy tkanív odbúravať tuk. Ak zostanete fit, máte väčšiu pravdepodobnosť, že máte menej tuku vo vašom tele a viac svalov, čo znamená, že sa na Vás prejaví menej celulitídy.

Ako sa zbaviť celulitídy

Môžu mať potraviny, ktoré jete, vplyv na zníženie alebo zvýšenie celulitídy?

Strava hrá rolu len v ovplyvnení toho, koľko tuku v sebe nosíte, takže vyhýbanie sa vysoko kalorickým potravinám zabráni zvýšeniu telesnej hmotnosti, čo znamená, že budete mať menej telesného tuku a teda menej celulitídy. Ale nie sú žiadne magické potraviny, ktoré odstránia celulitídu akonáhle ju už máte.

Ak schudnete, automaticky aj stratíte celulitídu?

Pokles Vaších kíl spôsobí zmenšovanie tukových buniek, ale celulitída nezmizne. Takže zatiaľ čo vaša celulitída môže vyzerať lepšie, nestratí sa úplne. A ak získate váhu späť, očakávajte, že sa tieto priehlbiny objavia na rovnakom mieste.

Redukuje doplnok CLA (konjugovaná kyselina linolová) celulitídu tak, ako tvrdí?

Nie. Aj keď niektoré štúdie na zvieratách ukázali, že CLA-doplnok, odvodený z transformovaných tukov nachádzajúcich sa v hovädzom mäse a mliečnych výrobkoch, môže minimalizovať telesný tuk a pravdepodobne celulitídu, jediná vec, ktorá naozaj schudne, bude Vaša peňaženka. Štúdie na ľudoch ukázali nepresvedčivé výsledky Mnoho ľudí nielen videlo malý alebo žiadny úbytok telesnej hmotnosti, ale tiež hlásilo nežiaduce účinky na zdravie, ako je napríklad rezistencia na inzulín, systémový zápal, a zníženie HDL (dobrého) cholesterolu. Nebezpečenstvo: CLA ničí tuk-uskladňujúce bunky, to môže spôsobiť, že kvapôčky tuku budú cirkulovať v krvi, a skončia v životne dôležitých orgánoch, ako je srdce a pečeň.

Avšak, nový výskum ukazuje, že strava s vysokým obsahom sójového proteínu a aminokyseliny L-leucín môže zohrávať kľúčovú úlohu v boji proti celulitíde tým, že stimuluje spaľovanie tukov a udržuje svalovú hmotu pri chudnutí. Oveľa lepšie je dostať tieto živiny cez potraviny, ako je tofu, chudé mäso, fazuľa a orechy, než v pilulke. A samozrejme, musíte jesť zdravú stravu a pravidelne cvičiť, aby ste dosiahli trvalé výsledky.

Čo naozaj funguje?

Produkty a lektvary stranou, cvičenie je najúčinnejší spôsob, ako znížiť výskyt celulitídy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac