Domov / / Nechty a nedostatok vitamínov

Nechty a nedostatok vitamínov

Posledná úprava 29.01.2018

Nechty poukazujú na zdravie

Vedeli ste, že obyčajným pohľadom na niekoho nechty môžete zistiť veľa o jeho zdraví? Nechty odhalia viac než len to, či si ich dotyčná osoba dobre pestuje. Nedostatok vitamínu, ktorý sa odrazí na nechtoch je niekedy dôsledkom zdravotného problému alebo celkového nedostatku živín a vitamínov. Nasledujúce riadky Vám ukážu, ako vyzerajú zdravé nechty a čo môžu naznačovať rôzne druhy nezdravých nechtov.

Zdravé nechty

Nechty sú vlastne tvrdá vrstva kože a sú tvorené bielkovinou zvanou keratín. Táto vrstva poskytuje ochranu jemných nervov v prstoch. Ak nemáte nedostatok vitamínov potrebných pre nechty a máte zdravé prekrvenie nechtov, potom Vaše nechtové lôžka majú broskyňovoružovú farbu a hladkú textúru.

Linky a jamky

Zatiaľ čo niektoré linky môžu poukazovať na chorobu, alebo k nim môže dôjsť po ťažkej chorobe, niektoré linky na nechtoch sú spôsobené nedostatkom nejakej živiny. Zvislé pozdĺžne ryhy a hrany môžu znamenať nedostatok železa alebo anémiu. Viac železa zo stravy môžete získať konzumáciou potravín bohatých na železo ako je napríklad špenát.

Tvar nechtov

Tvar a forma nechtov môže tiež signalizovať nedostatky vo výžive. Lyžicové nechty sú nechty, ktoré vyzerajú ako vyhĺbené a jamka na nich je často dosť veľká na to aby udržala kvapku tekutiny. Je to znamenie nedostatku železa alebo chudokrvnosti. Ďalším ukazovateľom anémie je takzvaná onycholýza, keď sa necht zdvihne smerom preč od nechtového lôžka. Tiež to môže indikovať abnormality štítnej žľazy.

Krehké, suché a lámavé nechty

Tieto sú často následkom nedostatku vitamínu B a / alebo vitamínu D. Vitamín B je esenciálna aminokyselina, ktorá predstavuje formu proteínu ktorými sú tvorené nechty. Vitamín D poskytuje vápnik, ďalší posilňovač nechtov, a jeho nedostatok môže znížiť vstrebávanie vápnika v tele a mať tak vplyv na zdravie nechtov.

Zádery na nechtoch

Zádery môžu byť dôsledkom krehkých nechtov a preto môžu indikovať nedostatok vitamínu B alebo D. Štúdie však tiež ukazujú, že zádery môžu byť spôsobené aj nedostatkom vitamínu C.

Nedostatok vitamínov potrebných pre zdravie nechtov

Teraz, keď viete, na čo sa zamerať, môžete nechty použiť ako spôsob, ako zistiť, či prijímate dostatok vitamínov. Je dôležité jesť zdravú, vyváženú stravu, aby ste získali tie správne živiny (viď vitamíny pre nechty). Mali by ste tiež zvážiť užívanie multivitamínov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Nechty a nedostatok vitamínov Priemerné hodnotenie: 2.3 6 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac