L-karnitín - 11 super vedľajších účinkov

Posledná úprava 09.01.2023

L-karnitín sa v tele syntetizuje z aminokyselín lyzín a metionín. Nezávisle na tom, aké sú vaše ciele ohľadom kulturistiky či posilňovania, chudnutia alebo naberania svalovej hmoty, vaše snahy na úspech ohromne stúpnu, ak máte vo svojom arzenáli L-karnitín. Štúdie zamerané na spôsob fungovania L-karnitínu prebiehali už v roku 1937. Pozrime sa teraz na niekoľko prínosov, ktoré môže mať L-karnitín na vaše ciele a zdravie.

Strata tuku

Ak chcete byť štíhly, je práve toto tá aminokyselina, ktorú potrebujete. L-karnitín prenáša mastné kyseliny s dlhým reťazcom, ako sú napríklad triglyceridy, do mitochondrií, kde môžu zoxidovať a tým sa zmenia na energiu. Karnitín tiež dokáže znížiť únavu a funguje ako potláčač apetítu. Preto by mal byť L-karnitín tým hlavným doplnkom, pokiaľ sa chystáte schudnúť. Nielen, že zabráni telu ukladať tuk, ale tiež zvýši vašu aeróbnu kapacitu, čím pomôže spáliť viac kalórií.

Svalová hmota

L-karnitín je tiež vynikajúca zbraň pre tvrďasov, ktorí chcú nabrať svaly. Ak budete užívať L-karnitín, môže vzrásť vaša sila, a ťažšie závažia znamenajú z dlhodobého hľadiska väčšie svaly.

Kostná hmota

Úbytok kostnej hmoty spôsobený vekom je hlavným problémom mnohých starých ľudí a žien po menopauze. Tento stav samozrejme vedie k zvýšenému riziku vzniku zlomenín, osteoporózy a artritídy. Našťastie, užívaním L-karnitínu možno proces úbytku kostnej hmoty spomaliť a vylepšiť mikroštrukturálne vlastnosti znížením opotrebovania kostí.

Ochorenia srdca

Karnitín sa primárne používal pri ochoreniach súvisiacich so srdcom. Niekoľko klinických štúdií ukazuje, že L-karnitín môže byť využívaný spolu s konvenčnou liečbou pri angine pectoris. Znižuje potrebu medikácie a zlepšuje schopnosť ľudí s angínou cvičiť bez toho, aby pociťovali bolesť na hrudi či celkové nepohodlie. Niektoré štúdie preukázali, že užívanie L-karnitínu po srdcovom infarkte znižuje šance, že neskôr dostanete ďalší infarkt. Karnitín bol podávaný na pomoc pri liečbe ľudí so srdcovými chorobami.

Liečba obličiek

Vaše obličky produkujú karnitín. Je preto prirodzené, že v prípade diagnostikovania ochorenia obličiek sa odporúča karnitín. Má pomôcť vyrovnať deficit karnitínu, ktorý nemôžu vyprodukovať samotné obličky.

Mužská neplodnosť

Mužom, ktorí sa snažili splodiť deti, no majú nízky počet spermií, bol odporúčaný karnitín. Ukázalo sa totiž, že pomáha zlepšiť počet spermií a tiež ich kvalitu.

Ženy, ktoré dojčia

Nové matky, ktoré sa rozhodnú pre dojčenie tak niekedy robia aj kvôli množstvu kalórií, ktoré pri dojčení spália. Jedným z vedľajších účinkov však je ten, že dojčenie znižuje hladiny karnitínu. Hoci máte počas tehotenstva dostatočné hladiny karnitínu, môže pomôcť jeho užívanie tomu, aby sa telo nedostalo do deficitu. Skombinovaním dojčenia a karnitínu môžu čerstvé mamičky rýchlejšie zhodiť tehotenské kilogramy.

Cukrovka typu II

Ľudia trpiaci na cukrovku druhého typu môžu tiež profitovať z užívania výživových doplnkov z karnitínu. Užívanie L-karnitínu pomáha cukrovkárom zvýšiť oxidáciu glukózy, uchovávanie glukózy a tiež vstrebávanie glukózy.

Imunitný systém

L-karnitín slúži ako antioxidant, ktorý dokáže pomôcť pri zabránení poškodenia zdravých buniek voľnými radikálmi. Pomáha to, ak máte nádchu, alebo vás trápia rôzne sezónne alergie.

Mozgové funkcie

Seniori, ktorí chcú brať niečo na podporu funkcie mozgu majú na výber viac, než len ginko biloba. L-karnitín pomáha chrániť mozog pred poškodením spôsobeným ako vekom, tak aj stresom. Takto mu pomáha fungovať dlhšie a lepšie.

Protilátka pri otrave kyselinou valproovou

Hoci nejde o posilňovanie ani trénovanie tela, existujú tisícky zdokumentovaných prípadov užitia kyseliny valproovej ročne. A hoci sám o sebe nefunguje L-karnitín ako úplná protilátka, považuje sa jeho užívanie za nápomocné, ak dôjde k tejto nebezpečnej otrave.

Čo je kyselina valproová?

Kyselina valproová je chemická zlúčenina, ktorá sa využíva v medicíne ako antikonvulzívum (liek, ktorý pôsobí proti kŕčom centrálneho nervového systému) a liek stabilizujúci náladu, hlavne pri liečbe epilepsie, bipolárnej poruchy. Menej často aj pri depresiách. Používa sa aj na liečbu migrénových bolestí hlavy a schizofrénie.

Koľko L-karnitínu užívať a ako ho užívať?

Vo všeobecnosti je vhodné užívať dva až štyri gramy L-karnitínu denne. Podporíte tak celkové zdravie a pomôže vám to dosiahnuť ciele ohľadom telesnej kondície. L-karnitín sa dá kúpiť vo forme toboliek, tabliet a tiež v tekutej forme. Ak chcete skúsiť získať zásoby karnitínu z jedla, existuje viacero potravinových zdrojov s jeho obsahom. Najlepšiu voľbou je červené mäso a mliečne výrobky. Karnitín sa nachádza aj v orechoch, semenách, artičokoch, v špargli, brokolici, ružičkovom keli, cesnaku, v horčičných listoch, v okre, petržlene, keli, v marhuliach, banánoch, včeľom mede, pivovarských kvasniciach, v pohánke, kukurici, ovsených vločkách, ryžových otrubách a celých zrnách.

Záver

Nie je na škodu venovať trochu pozornosti tomuto výživovému doplnku. Jednoznačne ponúka široký záber prínosov, z ktorých môžete len a len ťažiť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac