Koľko krokov denne na chudnutie? Pýtate sa, koľko krokov denne urobiť, aby ste schudli?

Posledná úprava 19.11.2020

Či už si meriate kroky krokomerom alebo cez mobil, je dobré vedieť, koľko krokov denne na chudnutie urobiť, aby to malo želaný efekt. Pri mnohých zamestnaniach súčasnosti človek väčšinu dňa presedí. A to neprospieva ani telu ani mozgu. Ale obyčajná chôdza a sledovanie krokov môže riziko zdravotných problémov zo sedavého zamestnania jednak znížiť, jednak môže pomôcť pri chudnutí. Koľko pohybu človek teda potrebuje, aby bol skutočným prínosom? Začnime základnou otázkou, koľko krokov denne na chudnutie?

Podľa niektorých údajov si treba dopriať aspoň 150 minút mierne intenzívnej fyzickej aktivity za týždeň. Prípadne 75 minút fyzickej aktivity vo vysokej intenzite. Ak to prerátame, denne by ste mali byť skutočne aktívny 30 minút, a to päť dní do týždňa. Ak chcete pre svoje zdravie urobiť čo najviac, je vhodné tieto čísla ešte zdvojnásobiť a dostať sa až na 300 minút miernej fyzickej aktivity za týždeň, či 150 minút vysokointenzívnej činnosti týždenne.

Rozložme si to na drobné. 30 minútová rezká chôdza znamená pre väčšinu ľudí čosi medzi 3000 až 5000 krokmi. Záleží od rýchlosti chôdze a dĺžky kroku. Samozrejme, nie je dobré zvyšok dňa presedieť. Ďalšími činnosťami by sme mali dosiahnuť ďalších približne 5000 krokov.

Celkovo by ste teda denne na chudnutie mali urobiť 10000 krokov. Buďme ale realisti, pre mnohých ľudí to je nedosiahnuteľné číslo. Preto je ideálne zaobstarať si krokomer, týždeň si sledovať počet urobených krokov. A následne si stanovte cieľ, toto vaše číslo zvýšiť o desať percent. Bude to reálny cieľ a navyše to človeka donúti zvýšiť množstvo denne vykonanej fyzickej aktivity.

Ak sa navyše snažíte schudnúť, zohráva fyzická aktivita dosť významnú úlohu. To, ako rýchlo a svižne kráčate určuje, koľko kalórií skutočne pri chôdzi spálite. Ak denne urobíte 10000 krokov na chudnutie, ale pôjdete pritom veľmi pomaly, nebudú výsledky pri znižovaní hmotnosti vôbec adekvátne. A naopak, ak pôjdete skutočne svižným a rezkým krokom, ale urobíte menej ako 10000 krokov, je to pre potreby chudnutia oveľa prínosnejšie. A to napriek tomu, že ste nedosiahli spomínaných desaťtisíc krokov.

Ak myslíte chudnutie smrteľne vážne, nemusí vám stačiť ani svižných 10000 krokov denne, aby ste prebytočné kilogramy spálili. Okrem sledovania krokomeru je vhodné pridať aj silový tréning. Je dokázané, že zvyšuje metabolizmus, spaľovanie kalórií a teda pomáha pri chudnutí. Čím viac máte svalovej hmoty, tým viac kalórií dokážete spáliť ako pri oddychu, tak aj pri fyzickej aktivite. Posilňovať stačí aspoň dva dni v týždni.

Treba však upozorniť a uvedomiť si, že ani navýšenie aktivity nevyústi do chudnutia, ak si nedokážete vytvoriť kalorický deficit. Preto treba vziať do úvahy aj denné stravovacie návyky. 6000 až 10000 krokov alebo viac je pre zdravie prínosom. Svoj cieľ, chudnutie, však môžete nesprávnymi stravovacími návykmi naďalej bojkotovať. Jedálniček by mal pozostávať z množstva čerstvého ovocia a zeleniny, celých zŕn, proteínov a zdravých tukov. K tomu adekvátne množstvo fyzickej činnosti, a úspešné chudnutie môže začať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac