Domov / / Hlavné spôsoby chudnutia a prí...

Hlavné spôsoby chudnutia a príčiny chudnutia

Posledná úprava 11.08.2017

Pokles celkovej váhy človeka môže byť spôsobený nedostatkom tekutín, nedostatkom tuku, spojivových tkanív. Môže pritom ísť o úmyselné a vedomé snaženie človeka alebo neúmyselné chudnutie, zvyčajne z dôvodu nejakej choroby. Pre príčiny chudnutia existuje veľa vysvetlení. Najzákladnejšou klasifikáciou je:

  1. neúmyselná strata hmotnosti
  2. úmyselná strata hmotnosti

Neúmyselné chudnutie je situácia, kedy schudnete bez toho, aby ste sa o to nejako sami pričinili. Tento druh chudnutia nie je dobrovoľný. Človek sa nesnažil schudnúť diétami, cvičením či zmenou v zabehaných návykoch, ktoré by mohli viesť k chudnutiu. Neúmyselná strata hmotnosti môže byť spustená nasledovnými dôvodmi.

Neúmyselné príčiny chudnutia

1) Hladovanie

Hladovanie je stav maximálneho hladu, kedy sa z tela odoberá dôležitá výživa a trvá dlhšiu dobu. Ak telo dlhšiu dobu hladovie, jednoducho schudne.

2) Určité ochorenia

Ak trpíte určitými chorobami, napríklad rakovina hrubého čreva, myómy, cukrovka, nadmerná činnosť štítnej žľazy alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy, či peptický vred a podobne. Nesprávna liečba niektorých ochorení ako je cukrovka typu 1, môžu mať za následok zníženia telesnej hmotnosti.

3) Gastrointestinálne ochorenia

Ochorenia tráviaceho traktu patria medzi najčastejšie príčiny chudnutia. Napríklad hnačka, zápalové ochorenie čriev, peptický vred, celiakia, gastritída.

4) Prílišný stres

Ak telo preťažujete, môže dôjsť k tomu, že telo využíva uložené tuky, aby malo dostatok energie.

Úmyselné príčiny chudnutia

V tomto prípade ide o dobrovoľné chudnutie. Deje sa tak, ak sa osoba rozhodne zredukovať nežiadúci tuk, aby schudla. Prípadne z nejakého iného dôvodu. Takéto úmyselné chudnutie sa vyznačuje nasledovnými črtami.

1) Držanie diéty

Diétovanie je metódou znižovania hmotnosti, pri ktorom sa človek snaží zbaviť nadbytočného tuku znížením príjmu určitých potravín. Diétny plán obsahuje buďto jedlá, ktoré majú nižší objem kalórií, napríklad orechy, losos, fazuľa. Alebo jedlá, ktoré obsahujú zdravé tuky ako omega-3 tuky.

2) Cvičenie

Existuje niekoľko druhov cvičení, ktoré pomôžu schudnúť rýchlejšie. Napríklad beh, plávanie, brušáky, drepy a podobne.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac