Domáce pleťové masky z troch prísad, ktoré môžete pokojne a s chuťou zjesť

Posledná úprava 14.09.2023

Pleť dokáže absorbovať cez póry množstvo látok. Preto si treba vyberať tie, ktoré jej prospievajú a vyhýbať sa tým, ktoré jej môžu škodiť. Ak máte čas a náladu, môžete si vytvoriť vlastnú domácu pleťovú masku z domácich zásob.

Takúto masku si môžete dopriať aspoň jedenkrát do týždňa. Prísady možno meniť podľa toho, čo máte v kuchyni aj podľa problému na pleti, na ktorý sa potrebujete zamerať a vyriešiť ho.

Avokádo + mletá káva + plnotučné mlieko

Táto pleťová maska vynikajúco hydratuje. Avokádo obsahuje kyselinu pantoténovú, ktorá pomáha zmierniť účinky poškodenia od slnka. Obsahuje aj vitamín E, antioxidant, ktorý slúži ako prevencia predčasného starnutia. Avokádo obsahuje prírodné oleje, ktoré ochladzujú zapálenú pokožku, zlepšujú hydratáciu kože, pomáhajú opravovať bariéru kože.

Ak pridáte mletú kávu, získate ešte podporu a vylepšenie naviac. Káva je totiž bohatá na antioxidanty, ktoré zmierňujú zápal. Tak ako hasiace prístroje, antioxidanty likvidujú poškodenie spôsobené voľnými radikálmi. Aj tak možno vysvetliť ich užitočnosť, v minimalizovaní účinkov škodlivých slnečných lúčov na pokožku.

Pri domácej maske nejde o exaktnú vedu, preto sa nemusíte špeciálne trápiť prevažovaním a presnými dávkami prísad. Jednoducho roztlačte pol avokáda s usadeninou z rannej kávy. Spojte a vymiešajte dohladka, potom pridajte trochu plnotučného mlieka, pokým nezískate konzistenciu, ktorú možno nanášať na tvár. Mlieko v tomto recepte tiež neslúži iba na rozriedenie. Mlieko je užitočná hydratačná látka plná enzýmov, proteínov, tuku, vápnika. Môže pomôcť opraviť pokožku a rozjasniť ju. Používala ho dokonca aj Kleopatra.

Ovsené vločky + plnotučný jogurt + med

Ak sa na vašej pleti často tvoria vyrážky, ak ju produkty starostlivosti o pleť dráždia, je táto protizápalová pleťová maska presne pre vás. Ovsené vločky je úžasná prísada, pokiaľ ide o pleťové masky. Sú hypoalergénne, hydratujúce, exfoliujúce. Obsahujú aminokyseliny, ktoré vyživujú pleť pre jej obnovu a opravu. Zároveň stimulujú produkciu kolagénu. Obsahuje aj avenantramidy, zlúčeniny, ktoré upokojujú a liečia suchú, podráždenú pokožku.

Ovsené vločky sú základom mnohých pleťových masiek. Môžete ich za hrsť rozomlieť v mlynčeku na kávu. Pridajte 1/3 až ½ šálky plnotučného jogurtu, za lyžičku medu a rozmiešajte vidličkou. Nechajte niekoľko minút ustáť, aby vločky vstrebali jogurt. Potom naneste po celej tvári. (môžete použiť aj ako masku na vlasy)

Med pokožku upokojuje, má tiež antimikrobiálne vlastnosti. Práve preto je populárnou prírodnou prísadou do pleťových masiek určených pre aknóznu pleť. Jogurt je rovnako vynikajúca prísada. Obsahuje alfahydroxykyseliny a dokáže zmierniť akné. Obsahuje aj zinok, B vitamíny, kyselinu mliečnu a vápnik. Všetky tieto prvky sú vhodné na hydratáciu a omladenie pleti.

Aloe vera + kurkuma + citrón

Táto pleťová maska nemá tuhú konzistenciu. Prínosy sú však obdivuhodné, hlavne ak vás trápi akné a jazvičky po akné. Aloe vera obsahuje aminokyseliny a zlúčeniny auxín a giberelín, tie podporujú hojenie rán. Aloe zmierňuje zápaly a je vynikajúce na ošetrenie po spálení od slnka, začervenania a jaziev. Ak ho skombinujete s citrónovou šťavou, pomôžete rozjasniť pleť.

Citrón je bohatý na alfahydroxykyseliny, kyseliny citrónovú aj kyselinu salicylovú. Zohrávajú svoju úlohu pri rozjasnení pokožky, zmiernení hyperpigmentácie a jazvičiek po akné. Pleť celkovo rozjasní. Kyslá povaha citrónu pomáha tónovať pokožku, zlepšiť jej pružnosť. Ide súčasne o vynikajúci spôsob, ako pleť rozjasniť.

Ak náhodou doma pestujete aloe, stačí odrezať stonku a vytlačiť ju do misky. Ak nie, potrebujete gél z aloe vera. K tomu pridajte šťavu z pol citrónu a veľkú lyžicu kurkumy. Zmiešajte a naneste na tvár. Ale pozor na kurkumu, pretože štípe.

Samotná kurkuma má protizápalové vlastnosti, je užitočná na ošetrovanie rôznych kožných problémov. Môže slúžiť ako prevencia upchávania pórov, pomáha kožným bunkám podporiť tvorbu kolagénu. Minimalizuje vzhľad vrások.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac