Domov / / Dokážu B12 injekcie pomôcť pri...

Dokážu B12 injekcie pomôcť pri chudnutí?

Posledná úprava 30.05.2019

Z času na čas sa vynoria trendy týkajúce sa chudnutia, ktoré tvrdia, že takto to už naozaj dokážete. A aplikácia B12 injekcií pre úspešné chudnutie jednoznačne patrí k nim.

Samotný fakt, že ich vyskúšali niektoré celebrity a tvrdia, že uspeli, ešte o ničom nesvedčí. Bez vetra sa však ani lístok nepohne, takže, existuje súvislosť medzi vitamínom B12 a chudnutím? Dokážu B12 injekcie zlikvidovať kilá navyše?

Na čo sa bežne používajú B12 injekcie?

Vitamín B12 je vitamín rozpustný vo vode. Prirodzene sa nachádza v niektorých potravinách, napríklad v rybách, mäse, hydine, vo vajciach, mlieku a mliečnych produktoch. Udržiava zdravé nervy a krvinky, pomáha pri delení buniek, chráni človeka pred vznikom anémie. Injekcie B12 sa používajú pri celkovej slabosti a pocite únavy.

Denná odporúčaná dávka vitamínu B12 je 2,4 mikrogramu pre ženy aj pre mužov. U tehotných žien sa navyšuje na 2,6 mikrogramu a dojčiace matky môžu denne užiť až 2,8 mikrogramu.

B12 injekcia je vlastne vysoká dávka vitamínu B12. Zvyčajne obsahuje jedna injekcia 1000 mikrogramov vitamínu. Aplikuje ju lekár.

Je vitamín B12 podávaný intravenózne prospešný pri chudnutí?

Vitamín B12 vám dodá energiu, zlepší metabolizmus, pomôže pri chudnutí – ale len vtedy, ak trpíte na jeho nedostatok.

Ak trpíte na anémiu, teda ochorenie, kedy nemáte dostatok červených krviniek, môžu B12 injekcie pomôcť. Najviac ohrození prípadným nedostatkom vitamínu B12 sú vegáni, čiastočne aj vegetariáni. B12 sa totiž získava iba zo živočíšnych zdrojov. Prípadne na nedostatok trpia ľudia, ktorí podstúpili metabolický zákrok, operáciu kvôli chudnutiu. Vtedy sa môže zhoršiť schopnosť vstrebávať vitamín B12, takže denné podávanie B12 injekcií je nevyhnutné.

Fyzické prínosy injekcií teda pocítia iba ľudia, ktorí trpia nedostatkom B12. Inak nepôsobí. Nepridá vám na energii ani nezlepší metabolizmus.

Injekcie B12 teda nie sú vhodnou stratégiou pri chudnutí. V prípade, že skutočne trpíte na jeho nedostatok, môžu vám injekcie dodať energiu na to, aby ste začali cvičiť – a práve to cvičenie a fyzická aktivita pri chudnutí pomôžu. Inak však nemôžete očakávať žiadne zázraky…

Kedy je vhodné užívať B12 injekcie?

Zamyslite sa a zodpovedzte nasledovné otázky:

  • Ste vegán alebo vegetarián?
  • Podstúpili ste nedávno chirurgický zákrok na zníženie hmotnosti?
  • Zistil u vás lekár nedostatok vitamínu B12?

Ak ste na niektorú z otázok odpovedali áno, možno skutočne potrebujete užívať vitamín B12 v injekciách. Ak B12 nutne nepotrebujete, sú pre vás injekcie zbytočné.

Netreba sa však obávať, nadmerné užívanie B12 vám neuškodí. Ide o vitamín rozpustný vo vode, takže nadbytočné množstvo sa z tela vylúči močom.

Ak máte pocit, že by ste B12 injekcie predsalen potrebovali, obráťte sa na lekára a požiadajte o odbery. Ak to však robíte iba kvôli chudnutiu, tak vám injekcia sama o sebe skutočne nepomôže. Kľúčom pri zdravom chudnutí je pohyb a správna životospráva...

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac