Čo sa stane s botoxom v tele?

Posledná úprava 17.06.2022

Botox je populárny druh ošetrenia proti vráskam. Pôvodne bol používaný na liečbu lenivých oči – tzv. amblyopie a nekontrolovateľného žmurkania. Botox je dnes dôležitou súčasťou kozmetického priemyslu. Je menej drastický a menej nákladný než facelift a môže zredukovať výskyt vrások a liniek už po jednej injekcii. Existujú však riziká používania Botoxu a vedci stále skúmajú aké ďalšie účinky môže mať na telo.

Botox je neurotoxín, čo znie dosť strašidelne. Je však úplne bezpečný, pokiaľ je vyrobený a podaný profesionálom…

Botox je liek vyrábaný z neurotoxínu vytváraného baktériou Clostridium botulinum. Vzniká botulínový toxín, čo je vlastne jed vylučovaný baktériou. Je však súčasne úspešným a cenným terapeutickým proteínom, ak sa správne zváži dávka, frekvencia ošetrenia a zohľadnia sa rôzne ošetrované klinické stavy. Jednoducho, ak je botulotoxín aplikovaný správne, neškodí.

Ak sa to správne neurobí, teda aplikuje sa skutočne zle, môže vyvolať symptómy podobné botulizmu. Môže dôjsť k slabosti svalov, problémom s dýchaním, rozprávaním či prehĺtaním, problémy s kontrolou močového mechúru či problémom s videním. Je to síce veľmi nepravdepodobné, ale do úvahy treba brať aj tieto fakty.

Botox sa predáva v práškovej forme, lekár ho rozriedi fyziologickým roztokom, aby ho bolo možné podať injekčne. Pre kozmetické účely sa pritom používajú oveľa nižšie dávky než pre liečebné účely.

Chemikália začne pôsobiť, zablokuje nervové prenosy do okolitých nervov, čím danú oblasť účinne zmrazí…

Keď sa vstreknutá injekcia Botoxu presunie z dermy (kože) do želaného svalu, začne tam blokovať nervy, lepšie povedané synapsy. Takže aj keď mozog vysiela signály telu, aby určitým svalom pohlo, Botox účinne blokuje tieto signály a bráni svalu v pohybe. Daný sval, do ktorého bola podaná injekcia, sa už nedokáže stiahnuť. Tým sa vrásky uvoľnia a zmäknú a zabráni sa súčasne vzniku nových vrások.

Účinok zostáva lokálny, obmedzený na jedno miesto…

Botox zostáva tam, kde bol injekčne aplikovaný, neputuje po tele. Ak ho lekár vstrekne do tváre, nemá žiaden vplyv napríklad na prsty. Nemá systémový, teda celotelový účinok. Môže sa však presúvať do vzdialenosti 3 cm od miesta, kde bol Botox vstreknutý. Ak sa aj nejaké molekuly dostanú do krvného obehu a preputujú do vzdialených oblastí, kozmetická dávka, čo je zvyčajne menej ako 100 jednotiek, je výrazne nižšia ako toxická dávka, ktorá by mohla človeku uškodiť (ide o 2500 až 3000 jednotiek).

Oblasť aplikácie Botoxu nezostane voči dotykom necitlivá...

Ak sa dotknete tváre, dotyk budete cítiť stále. Je to preto, že v tele sú dva rôzne typy nervov a nervových zakončení. Jedny sú zodpovedné za pohyb a jedny za pocity. Botox blokuje synapsy tých prvých.

Miesto vpichu môže opuchnúť, sčervenať, alebo sa môže vytvoriť podliatina. Ak však vy aj váš lekár postupujete opatrne, nemáte sa čoho obávať…

Po procedúre môžete pokračovať v bežných aktivitách, netreba si brať práceneschopnosť. Treba sa však pripraviť na to, že môže dôjsť k opuchu, pretože je Botox riedený fyziologickým roztokom. Do hodiny by mal najväčší opuch ustúpiť. Po niekoľkých hodinách by mali zmiznúť aj ostatné zvyšky opuchu.

Druhou možnosťou nepríjemného vedľajšieho účinku po aplikácii je vznik podliatín či modrín. Ak však Botox aplikuje skúsený odborník, riziko je minimálne. Či po injekcii máte alebo nemáte modrinu, je niekedy vecou obyčajného šťastia. Možnosť sa však minimalizuje správnou technikou aplikácie. Ak sa injekcia vpichne prihlboko, môže sa dostať až k žile a spôsobiť modrinu či podliatinu. Záleží tiež na tom, čo robí pacient po podaní injekcie. Nie je vhodné trieť ani masírovať ošetrené miesto, pretože vtedy si toxín presúvate na iné miesto.

O niekoľko dní, čo znamená tri až sedem, budete mať znateľne hladšiu pleť…

Botox inaktivuje svaly a preto sval netlačí a neťahá pokožku, čím sa redukuje živosť a čulosť. Čo sa však deje počas „inkubačnej doby“, nikto presne nepovie. Jednoducho trvá tri či štyri dni, kým je uvoľnenie svalu badateľné.

Botox dokáže tiež zabrániť tvorbe nových vrások do budúcna…

Má akýsi profilaktický účinok. Ak inaktivujete sval predtým, než môže začať ťahať a deformovať pokožku, zabránite v tvorbe či zhoršovaní vrások.

Z dlhodobého hľadiska, pri neustálom používaní, však bránite „pohybu svalu“, preto je na zváženie, či chcete prísť o mimiku…

Botox je stále schválený ale odborníci varujú pred možnými vedľajšími účinkami spojenými s užívaním tohto lieku. Patria medzi ne bolesti hlavy, nevoľnosť, žmúrenie alebo dvojité videnie, svalová slabosť a bolesť tváre. Botox tiež ovplyvňuje účinok niektorých antibiotík a preto je dôležité, aby ste informovali svojho lekára ak užívate nejaké iné lieky. Opakované použitie toxínu môže spôsobiť trvalé rednutie svalu.

Keď sa raz Botox dostane do tela, zotrvá tam približne štyri mesiace. Potom sa rozplynie a ošetrenie treba opakovať…

Keď proteín prestane pôsobiť na neuromuskulárne spojenia, rozloží sa na neškodné zlúčeniny (aminokyseliny) a buď sa „zrecykluje“ pri použití v iných proteínoch alebo sa vylúči za pomoci obličiek. Čím je sval väčší, tým rýchlejšie sa navráti jeho hybnosť. Rovnako, čím je sval menší, tým dlhšie bude účinok Botoxu pretrvávať.

Botox nie je používaný iba na kozmetické účely, dokáže liečiť množstvo zdravotných problémov…

Vďaka schopnosti Botoxu vytvoriť biologickú blokádu, používa sa na ošetrenie migrén, svalových problémov a niektorých črevných porúch. Dokáže liečiť svalovú stuhnutosť, svalové kŕče, hyperaktívny močový mechúr či stratu kontroly nad mechúrom. Tiež dokáže zabrániť nadmernému poteniu. Botox blokuje žľazy rovnako ako blokuje nervy vo svaloch. Nemôžete však očakávať, že sa prestanete potiť úplne. Niekde sa potiť jednoducho musíte. Navyše, v týchto oblastiach účinkuje Botox oveľa dlhšie, pretože potné žľazy sú oveľa menšie než ošetrované svaly.

Pokiaľ ide o bolesti hlavy, pôsobenie proti migrénam bolo objavené vlastne náhodne. Pacienti, ktorí si nechali odstrániť vrásky a trpeli migrénami, uvádzali po aplikácii úľavu od bolestí hlavy. Botox totiž znižuje vnímanie bolesti a uvoľňuje svaly, čo robí ľudí trpiacich migrénami menej citlivými na spúšťače migrény.

Možnosti využitia Botoxu narastajú…

V niektorých prípadoch lekári používajú Botox aj na ďalšie problémy. Ide napríklad o problémy s prostatou, škúlenie (strabizmus), mozgovú obrnu. Podľa niektorých lekárov je to údajne liek 21. storočia. Čosi ako penicilín v polovici dvadsiateho storočia.

Čítajte ďalej Využitie botoxu
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy