Ako začať s detoxikačnou diétou - 5 vecí, ktoré je dobré vedieť

Posledná úprava 14.12.2022

Tu je 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred tým, ako začnete s detoxikačnou diétou. Detoxikačné diéty sú skvelé - v prípade, že ich robíte dobre. Detoxikačnú diétu môže podstúpiť každý. Všetko, čo potrebujete, je správna strava, dostatok vody a veľa sebadisciplíny.

Nie všetky zdravé potraviny sú detoxikačné

Je rozdiel medzi čistými potravinami a detoxikačnými potravinami. Všetky detoxikačné potraviny sú zdravé, ale nie všetky zdravé potraviny sú detoxikačné. Ak chcete detoxikovať, je dôležité vedieť, či je potravina anabolická alebo katabolická. Rozdiel je naozaj veľmi jednoduchý.

Anabolické potraviny sú považované za "staviteľov tela" vo svete potravín. Sú typicky bohaté na bielkoviny a tuk. Ryby, kuracie prsia a vajcia sú príklady anabolických potravín. Za normálnych okolností je úplne v poriadku konzumovať tieto potraviny, ale keď detoxikujete, mali by ste ich príjem výrazne znížiť. Cieľom detoxu je rozklad, nie budovanie.

Katabolické potraviny pomáhajú rozložiť toxíny v našom tele. Ovocie, zelenina a ostatné komplexné sacharidy sú príklady katabolických potravín.

Ak jete zdravú, čistú stravu s primeraným množstvo bielkovín a tukov, nerobíte nič zlé. Len tak ďalej! Keď ste pripravený na detox, príjem týchto potravín budete musieť dočasne znížiť.

Očakávajte, že sa chvíľu budete cítiť trochu nanič

Často sa stáva, že keď ľudia začnú so skutočnou detoxikačnou diétou, cítia sa pod psa. Niektorým ľuďom je dokonca veľmi zle. Bolesti hlavy, nevoľnosť a chuť na určité jedlá môžu človeka po niekoľkých dňoch detoxikácie odradiť. Pamätajte si však, že cieľom detoxikačnej diéty je zbaviť telo toxínov. Tieto toxíny musia obiehať cez telo pred tým, než sa dostanú von. Dostatok odpočinku a pitie veľa bylinných čajov a filtrovaná voda vám môže pomôcť dostať sa cez túto fázu. Po chvíli sa začnete cítiť stabilne a nakoniec naozaj plný energie. Buďte trpezliví – dostanete sa tam.

Ak vám je naozaj zle, počkajte ...

Mnoho ľudí má motiváciu začať detox, pretože sú chorí, ale ak je váš imunitný systém už ohrozený, odložte detoxikáciu dovtedy, kým nebudete silný na to, aby ste zvládli nevyhnuteľné detoxikačné príznaky (pozri bod 2.) Uvoľnenie všetkých nahromadených toxínov v tele do už chorého prostredia môže veci ešte zhoršiť. Posilnite svoje telo stravou, ktorá je vyvážená v čistých bielkovinách, anabolických potravinách (na báze tuku), rovnako ako na živiny bohatej zelenine a ovocí. Potom, čo sa cítite dobre a zdravo, jednoducho začnite s detoxikačnou diétou.

Zhodené kilá sa vrátia

Jednou z mnohých výhod dobrej detoxikačnej diéty je strata hmotnosti. To môže robiť detoxikačné diéty veľmi lákavé. Ak budete držať detoxikačnú diétu, povedzme, dva týždne alebo dokonca mesiac, môžete schudnúť dosť veľa. Keď s detoxikačnou diétou skončíte a začnete do svojho jedálnička znovu zavádzať (dúfajme, že zdravé) potraviny, ktoré ste počas diéty nejedli, trochu zhodenej váhy určite naberiete späť. To je v poriadku! Samozrejme, detoxikáciou svojho tela ste podali vašej pečeni pomocnú ruku pri otváraní dráh, ktoré spomalili schopnosť vášho tela metabolizovať tuk, takže časť z toho čo ste schudli, ste možno zhodili natrvalo.

Pre tých z vás, ktorí si prejdú detoxom s nevôľou a po jeho skončení sa vrhnú na pizzu, sušienky a pivo, pretože ste ich už nejakú tú chvíľu nemali... no, kilá, ktoré ste stratili, ako aj akékoľvek prínosy detoxikácie sa rýchlo vrátia do starých koľají.

Myslite na detoxikáciu ako na jarné upratovanie svojho domu. Chvíľu trvá, než všetko vyčistíte, ale akonáhle to urobíte, nie ste spokojný s tým, ako veci vyzerajú? Nikdy by ste nezašpinili čistú podlahu zablatenými topánkami hneď po tom, čo odložíte mop. To isté platí pre vaše telo. Môže chvíľu trvať, kým vyčistíte telo, ale budete sa cítiť skvele. Zašpinenie ho znovu nezdravým jedlom jednoducho nedáva zmysel.

Odstráňte prekážky

Rada pre každého, kto chce vážne podstúpiť detoxikačnú diétu, je jesť čisto a zbaviť sa zlých návykov pred tým, ako začnete s detoxikáciou. Konzumácia čistej, nespracovanej stravy, ktorá je bez rafinovaného cukru a múky, nadmerného množstva kofeínu a alkoholu, spraví akúkoľvek detoxikačnú diétu oveľa jednoduchšou.

Upozornenia na záver

  • Detoxikačné diéty sa nedporúčajú teenagerom. Normálny dospievajúci človek potrebuje veľa výživných dobrôt, kalórií a bielkovín na podporu rýchleho rastu a rozvoja. V tomto prípade diéty, ktoré zahŕňajú pôst a prísne obmedzenie jedla, nie sú dobrý nápad. Pre teenagerov, ktorí sa podieľajú na športových a pohybových aktivitách, ktoré si vyžadujú dostatok jedla a takýto pôst im neposkytuje dostatočné palivo a podporu na výkon, môžu byť detoxikačné diéty obzvlášť riskantné.
  • Detoxikačné diéty sa neodporúčajú pri zmenenom zdravotnom stave.​ Detoxikácia sa neodporúča pre ľudí s cukrovkou, srdcovými chorobami, alebo inými chronickými ochoreniami. Vyhnite sa detoxikačnej diéte ak ste tehotná, alebo máte poruchu príjmu potravy.​
  • Detoxikačné diéty môžu byť návykové. ​​​ Je to preto, že pri nejedení a používaní klystíru vzniká určitý pocit eufórie, ktorý je podobný ako zažívajú ľudia z nikotínu alebo alkoholu. To sa môže stať nebezpečnou závislosťou, ktorá vedie k zdravotným problémom, vrátane závažných porúch príjmu potravy, srdcových problémov a dokonca aj smrti.
  • Detoxikačné prípravky môžu mať vedľajšie účinky. Veľa doplnkov používaných pri detoxikačných diétach sú vlastne laxatíva a tie sú navrhnuté tak, aby si ľudia častejšie “odskakovali”, čo nemusí byť vždy príjemné. Laxatívne doplnky nie sú dobrý nápad, pretože môžu spôsobiť dehydratáciu, minerálnu nerovnováhu a problémy s tráviacim ústrojenstvom.
  • Detoxikačné diéty sú len pre krátkodobé účely. Okrem spôsobenia ďalších zdravotných problémov, pôst po dlhšiu dobu môže spomaliť metabolizmus človeka, takže je ťažšie udržať si stálu váhu, alebo neskôr schudnúť.
  • Detoxikačné diéty nepomáhajú zbaviť sa tuku. ​​Ľudia, ktorí rýchlo stratia kilá po dobu niekoľkých dní, ale väčšina z toho bude voda a svalovina, získajú po ukončení detoxikačného programu svoju pôvodnú váhu naspäť.
  • Jedzte správne a vaše telo sa postará o všetko. ​​Samozrejme, že je to skvelý nápad, jesť veľa ovocia a zeleniny, získať veľa vlákniny a piť vodu. Ale tiež je potrebné sa ubezpečiť, či máte všetky živiny, ktoré potrebujete aj z iných potravín, vrátane bielkovín (zo zdrojov, ako sú chudé mäso, ryby, vajcia a fazuľa) a vápnika (z potravín, s nízkym obsahom tuku alebo nízkotučných mliečnych výrobkov).
  • Ľudské telo je navrhnuté tak, aby sa čistilo samo.​​ Môžete si pomôcť používaním množstva zdravých potravín. Ak máte otázky týkajúce sa detoxikačných diét alebo obavy zo svojej hmotnosti, poraďte sa so svojím lekárom alebo registrovaným dietológom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy