5 spôsobov ako liečiť krehké nechty

Posledná úprava 02.02.2023

Vaše nechty môžu byť poškodené z množstva dôvodov. Môžu byť krehké, hrboľaté, môžu sa lámať. Krehké nechty sú prirodzeným procesom starnutia a sú stále suchšie, popraskanejšie alebo sa viac lámu. Rastú pomalšie a jednoducho sú slabšie a ľahšie sa poškodia.

Rôzne abnormality nechtov spôsobujú aj relatívne malé ochorenia ako je syndróm krehkého nechtu. Znamená to, že nechty sú príliš krehké, čo je spôsobené nedostatkom vlhkosti. Tiež to môže prameniť z nedostatku železa alebo zinku. Ale problémy s nechtami môžu byť aj príznakom niečoho závažnejšieho ako je hepatitída, žltačka, lupus alebo ochorenie srdca.

Krehké nechty sú spôsobené nedostatkom bielkovín alebo menšej vlhkosti nechtu. Pozrieme sa na 5 spôsobov ako posilniť zdravie vašich nechtov a dozviete sa čo na poškodené nechty naozaj pomôže.

Vitamínové doplnky a biotín

Vitamíny sú kľúčovým faktorom pri vytváraní telesných procesov a nechty nie sú výnimkou. Nedostatok železa a zinku spôsobuje poškodenie nechtov, riešením je základný multivitamín. Skúste vitamíny, ktoré obsahujú niacín, železo, vápnik a vitamíny A a C.

Vitamín B komplex obsahujúci biotín je dôležitý pre nechty. Okrem toho, že je prítomný v niektorých vitamínových doplnkoch, biotín nájdeme aj v ovsených vločkách, banánoch, hubách, arašidoch, sóji a vo vnútornostiach. Biotín efektívne posilní nechty.

Biotín je v mnohých potravinách, takže ho dostávame do tela v strave. Absorbovanie biotínu môže byť ťažšie v prípade, že máte problém s alkoholom alebo konzumujete nadmerné množstvo bielkovín, prípadne užívate dlhšiu dobu antibiotiká. Mnoho tehotných žien má nedostatok biotínu. Zdravé ženy, ktoré nie sú tehotné môžu užívať biotín pre zdravé nechty a vlasy. Ďalšie možnosti, ktoré zabránia lámavosti nechtov je konzumovanie želatíny a byliny známej ako praslička aj keď sú rôzne protichodné názory či vám to môže skutočne pomôcť.

Hydratácia

Krehké nechty sú výsledkom nedostatku vlahy. Suché nechty zapríčiňujú, že sa nechty lámu alebo sú popraskané. V lekárni dostať hydratačné krémy ako vazelína, ktorá udrží vaše nechty zdravé. Jedným z domácich prostriedkov ako zabrániť krehkým nechtom je zmixovanie žĺtka a mlieka a následné nanesenie. Počas posledného desaťročia vzniklo mnoho hydratačných krémov, ktoré riešia tento problém. Sú to krémy obohatené o vitamín E, olivový olej alebo bambusové maslo.

Môžete tiež skúsiť produkty, ktoré obsahujú fosfolipidy, močovinu alebo kyselinu mliečnu –všetky tieto látky sú „zvlhčovadlá“. Produkty obsahujúce tieto látky naozaj stoja za vyskúšanie. Nezabudnite tiež po navlhčení, umytí rúk alebo kúpeli znovu aplikovať hydratačný krém. Ale nepreháňajte to - nechty po príliš častom použití hydratačného mlieka alebo hydratačného krému na ruky zmäknú a budú lámavé. Nechty môžu po dlhom čase pod vodou nesmierne zmäknúť alebo môžu byť vysušené z opakovaného namáčania a sušenia.

Posilňujúce laky na nechty

Lak na nechty nemusí byť len kozmeticky skrášľovač. Laky na nechty sú obohatené o extra vitamíny a minerály, ktoré sľubujú zvýšenie zdravia vašich nechtov. Nie je to o tom, aký typ laku si na nechty naniesť. Mali by ste venovať pozornosť zloženiu laku. Laky na nechty, ale hlavne odlakovače obsahujú škodlivé látky. Vyhnite sa akémukoľvek výrobku, ktorý obsahuje formaldehyd, acetón alebo toluén. Tieto látky škodia vašim nechtom. Acetón spôsobuje vyschnutie a iné látky vám môžu zapríčiniť alergické reakcie.

Prírodný prístup

Vyhnite sa produktom, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. Ak neveríte spevňovačom na nechty, pri ktorých sú vaše nechty až príliš tvrdé, skúste nechty radšej hydratovať. Udržujte si kožičku okolo nechtov, jej orezávanie vám zapríčiní väčšiu náchylnosť k infekcii. Jej strihanie vedie aj k deformovaniu nechtu. Ak vás trápia zádery, môžete ich odstrihnúť a dané miesto potom vyčistiť.

Zbavte sa príležitostne laku. Dajte vašim nechtom oddych, dovoľte im dýchať. Hydratačné krémy urobia tiež lepšie svoju prácu, keď sú vaše nechty nenalakované. Minimalizujte množstvo odlakovača. Ako bolo už povedané vyhnite sa odlakovačom, ktoré obsahujú nežiaduce látky ako je formaldehyd. A keď majú vaše nechty konečne trocha vzduchu, dajte pozor na prostredie, v ktorom sa nachádzate. Suchý, studený vzduch môže vašim nechtom ublížiť.

Chráňte svoje ruky

Chráňte svoje nechty tým, že ochránite ruky. Noste rukavice počas zimy, ale aj pri umývaní riadu. Nadmerné umývanie rúk umožňuje vode presakovať do nechtov, čo vedie k opuchu a krehkosti nechtov. Udržujte svoje nechty krátke. Je viac pravdepodobné, že sa nechty poškodia pri pravidelných denných prácach, keď sú dlhšie. Buďte vždy a všade opatrní, napríklad aj pri zatváraní zásuvky, aby nedošlo k zachyteniu nechtu.

Zlý krvný obeh je tiež faktor, ktorý spôsobuje lámavosť, ak máte problémy s krvným tlakom poraďte sa s lekárom. Iné zdravotné problémy ako je napríklad zlá činnosť štítnej žľazy môže poškodiť rast nechtov. Dajte si pozor na plesňové infekcie, najmä vyskytujúce sa u seniorov. Hoci sa infekcie liečia môžu sa objaviť znova, a preto sa musia stále monitorovať.

Čítajte ďalej Ako posilniť krehké nechty
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac