Domov / / Ako odstrániť strie. Skutočne...

Ako odstrániť strie. Skutočne efektívne!

Posledná úprava 03.07.2016

Naučiť sa ako odstrániť strie bolo spoločným cieľom u matiek v celej histórii. Existuje mnoho domácich liečebných prostriedkov, voľnopredajných či predpísaných prípravkov, a dokonca aj chirurgických možností, ale nováčik na trhu sa môže cítiť trochu zahltení tolkými volbami. Väčšina ľudí chce vedieť, aké možnosti sú naozaj účinné a či vyššia cena znamená, že výrobok bude produkovať lepšie výsledky. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že koža každého jedinca obsahuje rovnaké základné vlastnosti a je poskladaná rovnakým fyziologickým spôsobom, existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu mať vplyv na kožu človeka a spôsob akým reaguje na poškodenie a napnutie. Tieto faktory môžu tiež ovplyvniť jednotlivcov vlastný proces hojenia a schopnosť pokožky zotaviť sa z takého poškodenia. Stručne povedané, každý sme iný a spôsob, akým vaša pokožka reaguje na liečbu, môže byť výrazne odlišný od toho, ako bude reagovať pleť vášho priateľa na rovnaké zaobchádzanie.

Čo sú vlastne strie?

Väčšina z nás si je vedomá, že vzhľad strií sa môže pohybovať od sotva viditeľných pramienkov na koži, až po škaredú spleť podobnú pavučine, plaziacu sa po častiach tela. Avšak, je úžasné ako málo väčšina z nás vie, čo sa vlastne odohráva, keď sa strie vytvoria. Koža sa skladá z troch základných vrstiev. Vonkajšia vrstva je epidermis, čo je povrchová časť, ktorá obsahuje odumreté bunky pripravené na odlupovanie sa, novú kožu a hrubšiu časť kože, ktorá pôsobí ako hlavná ochrana tela proti vonkajšiemu prostrediu. Epidermis neobsahuje žiadne cievy a jej primárnou úlohu je uistiť sa, že škodlivé látky nevstupujú do tela. Druhá vrstva je dermis. Táto vrstva je značne "mäsitějšia" ako epidermis a je domovom vlasových folikúl, potných žliaz a žliaz produkujúcich maz, ktoré pomáhajú udržiavať pleť hydratovanú a vláčnu. Pod dermis je hypodermis alebo podkožná vrstva. Táto vrstva slúži k ukladaniu tukov, ochraňuje žily, tepny a nervové vlákna obsiahnuté v tejto vrstve.

Keď je koža človeka príliš natiahnutá nad jej prirodzené schopnosti, vlákna vnútri dermis vrstvy sa začnú trhať na kusy. Pokožka je pomerne flexibilný a zvyčajne sa netrhá, avšak natiahnutie spôsobí jej stenšenie cez potrhané časti dermis, kde sú prítomné strie. Počiatočný vzhľad strie je červenej alebo fialovo-červenej farby. To znamená, že stria vznikla pomerne nedávno. Postupom času, sa zosvetlia na striebristo-biele zafarbenie, ale zvyčajne nezmiznú samé od seba.

Čo spôsobuje strie?

Strie sú najčastejšie dôsledkom rýchleho priberanie na váhe, rýchleho a podstatného nárastu svalovej hmoty, príliš rýchly rast (spojený najmä s mladistvými) a významné preťahovanie kože, ku ktorému dochádza v priebehu tehotenstva. Akonáhle dôjde k roztiahnutiu, strie sa začnú tvoriť bez ohľadu na to, či osoba rýchlo stráca hmotnosť, stráca prebytočné svaly alebo porodí. V niektorých prípadoch, je možné striám zabrániť pravidelným hydratovaním našej kože niekoľkokrát denne, zatiaľ čo je v štádiu roztiahnutia, ale vo väčšine prípadov k tomu dôjde tak rýchlo, že si to ani nestihnete uvedomiť a strie sa stanú viditeľné.

Ako odstrániť strie prirodzene

Naučiť sa ako odstrániť strie prirodzene, pre niekoho predstavuje ideálny prvý krok. Niektoré voľnopredajné a predpísané výrobky nie sú bezpečné pre všetky osoby, akými sú tehotné ženy a osoby s citlivou pokožkou, a chirurgia rozhodne nie je vhodná voľba pre každého. Existujú prírodné prvky, ktoré môžu mať obrovský dopad na zosvetlenie a zníženie vzhľadu strií. Ak očakávate rýchle zlepšenie, je tiež dôležité si uvedomiť, že existuje len veľmi málo v prírodných prostriedkov, ktoré dokážu odstrániť staré strie úplne, pretože tieto značky je ťažké odstrániť aj so špičkovými receptami dermatologických krémov. Prírodné prostriedky sú najvhodnejšie pre liečbu pomerne čerstvé strií, ktoré sú stále červené alebo fialovo-červenej farby. Tiež sú vhodné pre použitie ako prevencia voči striíám.

  1. Aloe Vera Gel

Aloe vera gél je riedka, gélovitá hmota nachádzajúca sa v liste rastliny aloe vera. Už v histórii, bola táto rastlina známa pre svoje koži-liečivé účinky. Dokonca aj starí Egypťania používali aloe vera na liečbu mnohých zdravotných stavov. Zhruba 99 percent gélu z aloe vera sa skladá z vody. Zvyšné jedno percento obsahuje vitamíny A, C, E, B6, a B12, z ktorých všetky sú vhodné pre podporu zdravej kože. Aloe vera obsahuje polysacharidy a glykoproteíny. Polysacharidy pomáhajú naštartovať proces opravy vrstvy, glykoproteíny zmierniť príznaky zápalu a pomáhajú zmierniťsúvisiacu bolesť pokožky. Aj keď aloe vera gél je k dispozícii ako jedlý nápoj, zdroj potravy a vitamínov, najbezpečnejší spôsob, ako ho v tomto prípade používať, je masírovať gél do pokožky. Aloe vera by mal byť použitý na čerstvé strie aspoň jedenkrát každý deň. Postupom času by mal gél pomôcť pleti opraviť najhoršie poškodenia a predchádzať budúcemu výskytu strií. To čo zostalo zo strií, bude odľahčené a oveľa menej viditeľné.

  1. Vitamín E

Vitamín E je svätý grál v starostlivosti o pleť. Jedným z dôvodov prečo je tento vitamín taký populárny je antioxidant, čo znamená, že eliminuje "voľné radikály" buniek v tele. Voľné radikály môžu mať negatívny vplyv na kožu, pretože môže dôjsť k poškodeniu kolagénnych buniek. Kolagén je látka, ktorá umožňuje našej koži pri stlačení zostať hebkou a odpružiť ju späť na svoje miesto. Voľné radikály môžu tiež vysať vlhkosť z kožnej vrstvy, čo vedie k vysychaniu a spomaleniu hojenia. Vitamín E môže byť aplikovaný priamo na kožu alebo vnútorne ako doplnok vitamínov. Existujú výhody pri použití oboch metód pri liečbe strií, pretože lokálna aplikácia pridáva vlhkosť do vrstvy a podporuje hojenie vonkajších vrstiev kože, zatiaľ čo vnútorné doplnky vitamínu E môžu podporovať hojenie kožných buniek hlboko vo vnútri dermálnej vrstvy. Kvalitný krém, ktorý obsahuje vitamín E by mal byť aplikovaný na strie najmenej raz denne. Alternatívny a silnejší variant je, že sa použije čistý vitamín E olej priamo na kožu, pričom sa dbá na vmasírovanie oleja do poznačených dermálnych častí.

  1. Kakaové maslo

Kakaové maslo je výťažok z kakaových bôbov. Semená z bôbu sa fermentujú, pražia a lisujú, vyrába sa z nich tuk bohatý na živiny, ktorý nazývame kakaové maslo. Ako aj vitamín E, kakaové maslo je tiež plné antioxidačnej sily, je bohaté na mastné kyseliny, ktoré sa do kože poškodenej striami rýchlo vstrebajú a vyživujú ju. Tieto mastné kyseliny pôsobia hydratačne do hĺbky kože, bojujú proti mnohým kožným problémom, ako je vysychanie, ekzém a škody spôsobené slnečným žiarením, drsná pokožka a nadmerné naťahovanie. Kakaové maslo má krémovú maslovú textúru, z ktorej je odvodený jeho názov. Hustá štruktúra môže spočiatku pôsobiť na koži zaťažujúco, ale krém bude aj naďalej dodávať vlhkosť do pokožky po celý deň. Kakaové maslo by malo byť v ideálnom prípade nanesené ihneď po kúpaní a / alebo pred spaním každý večer. Jeho použitie je bezpečné takmer pre každého, vrátane mladistvých a tehotných žien.

  1. Olivový olej

Olivový olej je zložka, ktorú má väčšina z nás v kuchyni, ale len zriedka uvažujeme o jeho použití inak ako na prípravu potravín. Olivový olej je nabitý antioxidantami, ktoré zabraňujú voľným radikálom poškodzujúcim kožu. Je tiež vysoko hydratačný, čo si presne čerstvé strie vyžadujú, aby začalo hojenie. Pridaním vlhkosti do kožných vrstiev pomôže zmenšiť veľkosť čerstvých strií a napomáha ich blednutiu na striebristo-bielu farbu. Hoci olivový olej strie asi úplne neodstráni, určite budú po jeho používaní menej nápadné. Vmasírujte dostatočné množstvo olivového oleja do oblastí, kde sa strie vyskytujú a nechajte pôsobiť kým sa olej celkom nevstrebe, nezotierajte. Olivový olej je veľmi hustý a môže trvať dlhšiu dobu kým sa plne absorbuje do kožných vrstiev, potrite ním pokožku každý druhý deň a po kúpaní.

  1. Pite veľa vody

Pitná voda je obyčajný, ale veľmi účinný spôsob, ako doplniť kožu zvnútra smerom von. Väčšina dospelých nepríjma počas dňa dostatočné množstvo vody. U mužov sa odporúča príjem okolo 13 pohárov denne a pre ženy je odporúčaný príjem 9 pohárov denne. Ľudské telo je asi z 60 percent tvorené vodou, preto nedostatok množstva vody môže viesť k zníženiu funkčnosti orgánov, pomalého trávenia, sucho v nose a hrdle, nedostatok energie a neschopnosť efektívneho potenia. To sú len niektoré príklady toho, ako telo môže trpieť bez dostatočného príjmu vody. Jedným z prvých príznakov dehydratácie je zlý zdravotný stav pokožky, môže byť suchá, popraskaná alebo šupinatá a nebude schopná regenerovať sa tak rýchlo, alebo efektívne. Koža sužovaná striami sa dokáže postarať o poškodené tkanivá z nutných opráv, len ak má dostatočné množstvo vody. Snažte sa splniť odporúčaný denný príjem vody a vždy berte do úvahy prípady, v ktorých ste vodu stratili cez potenie, časté močenie alebo riedku stolicu.

Ako odstrániť strie s voľnopredajnými produktami

Veľa voľnopredajných a predpísaných produktov tvrdí, že odstránia strie. V skutočnosti väčšina produktov nie je schopná strie úplne vyhladiť, ale môžu byť veľmi účinné pri znižovaní veľkosti a farby existujúcich strií. Bio olej je produkt, ktorý je veľmi predávaný na liečbu strií. Tento multi ocenený prípravok obsahuje vitamíny A a E, rovnako ako koktail esenciálnych olejov: levanduľa, nechtík, harmanček a rozmarín. Referencie uvádzajú, že Bio Olej môže znížiť výskyt strií či jaziev, a dokonca aj boj s problémami, ako je nerovnomerný tón pleti a typické príznaky starnutia.

Chirurgické možnosti

Jedinci, ktorí trpia závažnými striami na ktoré žiadny z odporúčaných postupov nepomáha môžu byť ochotní podstúpiť drastické opatrenia na odstránenie strií raz a navždy. V skutočnosti je chirurgia jedinou alternatívou, ktorá má potenciál úplne minimalizovať vznik strií. Tí, ktorí sa rozhodnú podstúpiť procedúru zmenšenia brucha môžu byť radi, s odstránením prebytočnej kože totiž prichádza ako bonus rozlúčka s významným podielom strií. Iné typy operácií môžu byť vykonané s cieľom odstrániť strie, ale môžu byť invazívne a vyžadujú oveľa dlhšiu dobu zotavenia ako alternatívny postup.

Jednou z takýchto možností je laser. Pulzné laserové odstránenie sa bežne používa na liečbu nedávnych(červených) strií. Celkovo si tento zákrok vyžaduje asi päť mesiacov liečby s cieľom poskytnúť znateľné výsledky v zosvetlení strií. Zmyslom tohto postupu je, zníčiť červený odtieň strií, aby sa priblížili farbe okolitej kože. Na biele strie môže byť použitý excimer laser, pre pulzné záblesky ultrafialového svetla do striebristo bielych častí kože, ktoré spúšťa lokálnu tvorbu melanínu. Ako sa výroba melanínu zvyšuje, strie stmavnú do prirodzenej farby. Cieľom postupu je docieliť, aby bola farba strií rovnaká ako okolitá koža.

Aj keď sa väčšina z nás sa bude musieť zmieriť s tým, že naše strie sú jazvy, ktoré nezmiznú úplne, vždy stojí za to vyskúšať niektoré z vyššie uvedených techník v nádeji, že môžu byť zosvetlené a vyhladené.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Ako odstrániť strie. Skutočne efektívne! Priemerné hodnotenie: 4 6 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom