Ako liečiť odtrhnutý necht?

Posledná úprava 23.04.2021

Nechty zohrávajú v rámci funkcie rúk veľmi dôležitú úlohu. Uľahčujú úchop aj tých najmenších predmetov, zvyšujú citlivosť končekov prstov. Aj preto je pri ich poranení nevyhnutná okamžitá a správna liečba daného poranenia či úrazu. Inak nie je zaručené, že bude možné zabrániť estetickému a funkčnému poškodeniu. Ak je necht a prst veľmi poškodený, vyšetruje ho lekár zvyčajne pod zväčšením. Samozrejme, je možné lekársky ošetriť necht aj s oneskorením, pri výraznom poškodení prstu až v rámci sekundárnych postupov. Konečný výsledok však býva často nepredvídateľný.

Taká vec sa môže stať veľmi rýchlo. Zachytíte sa o dvere auta, alebo snažíte dať preč kúsok vášho laku a odtrhnete aj necht. Vo vážnych prípadoch dokonca môžete oddeliť necht od nechtového lôžka. Veľa vecí môže spôsobiť bolestivé odtrhnutie nechtu a je potrebné zvoliť správnu liečbu.

Aby sme to pochopili je dobré vedieť o nechte viac. Nechty sú na rukách a nohách - skladajú sa z nechtového lôžka a nechtovej platničky. Nechtové lôžko je mäkká oblasť kože pod nechtovou platničkou, ktorá tvorí tvrdý povrch nechtu. Bunky v dolnej časti nechtového lôžka tvoria tzv. matricu a produkujú vrstvu proteínu – nazývaný aj keratín. Keratín vytvorí nechtovú platničku a pomáha zachovať nechtové lôžko. Keď sa váš necht oddelí v matrici začne rásť nový necht.

Spôsobov ako si môžete odtrhnúť necht je mnoho. Z epidemiologického hľadiska je väčšina zranení nechtov spôsobená úrazom, pri ktorom necht a prst niekam narazí. Najčastejšie sa týka detí a mladých dospelých. Približne v 50% prípadov sú poranenia nechtov spojené aj so zlomeninou článku prsta.

Ak sa bavíme o menej závažných poraneniach nechtu, je najčastejšie odtrhnutie nechtu spôsobené zlým ostrihaným nechtu. Nechty sú strihané v zlom uhle a vznikne záder. Váš necht sa môže oddeliť od nechtového lôžka aj keď si udriete prsty medzi dverami, alebo spadnete. Nechty sú náchylnejšie k odtrhnutiu ak používate chemické látky ako je acetón v odlakovači, alebo užívate lieky pri chemoterapii. Odtrhnutie nechtu je bolestivé – v každom prípade musíte počkať kým dorastie. Ale existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré vás ochránia pred odtrhnutím nechtu v budúcnosti.

Liečenie odtrhnutého nechtu

Najlepší spôsob ako zaobchádzať s odtrhnutým nechtom je dať mu čas na regeneráciu. Môžete sa uistiť, že rastie správne a urobiť opatrenia, aby ste znížili bolesť. Máme niekoľko možností:

Môžete leukoplastom odtrhnutú časť vrátiť späť do pôvodnej polohy a počkať, kým začne znova rásť, alebo môžete odtrhnutú časť odstrániť pod miernym uhlom smerom von a váš necht bude rásť zas normálne. Ak sa pokúsite o prvú možnosť a ide len o malú časť nechtu, môžete použiť lak na nechty, aby ste zabránili ďalšiemu odtrhnutiu.

Ak je váš necht úplne oddelený od vášho nechtového lôžka, neexistuje žiadny spôsob ako ho vrátiť späť. Budete musieť počkať, kým opätovne dorastie. Ak sa vám odtrhne, prelepte si ho leukoplastom, zatiaľ čo vám bude rásť nový necht a strihajte ho podľa potreby. Môžete tiež zvážiť možnosť úplného odstránenia nechtu a obväzovať odkrytú časť nechtového lôžka. Ak sa vaše nechty oddeľujú z dôvodu infekcie je potrebné navštíviť lekára, aby začal liečbu. Udržiavanie daného miesta suchým môže zabrániť šíreniu infekcie. V prípade, že je odtrhnutie nechtu veľmi bolestivé vezmite si protizápalové lieky. Ak bolesť neustupuje poraďte sa s lekárom.

Regenerácia nechtu

Liečba odtrhnutého nechtu môže byť frustrujúca. Vaše nechty rastú rýchlosťou asi 1mm za deň a trvá dlho kým dorastú úplne – môže prejsť aj 6 mesiacov.

Ak dôjde k zraneniu nechtu, zastaví sa jeho rast približne na 21 dní. V ďalšej fáze, približne ďalších 50 dní, dochádza k zrýchleniu rastu nechtu. Ďalších 30 dní sa rast opäť spomalí. 100 dní po úraze je zvyčajne rast nechtu opäť normálny. Počas spomínaného obdobia možno badať na nechtoch priečne zhrubnutie nechtov ako dôsledok úrazu. Ide o takzvané Beauove línie.

Používajte laky na posilnenie nechtu, budú silnejšie a rásť budú rýchlejšie. Vyvarujte sa produktom, ktoré obsahujú toluén sulfónamidov, formaldehyd, alkohol, acetón alebo dibutylftalát – tieto chemické látky spôsobujú, že sú nechty slabšie.

Kým sa vaše nechty zregenerujú, spravte niekoľko krokov, aby boli zdravé a zabránite tak budúcim zraneniam. Po prvé, ak ide o nechty na nohách, noste topánky, ktoré dávajú priestor a pohodlie vašim nohám. Po druhé starajte sa o vaše nechty – dlhé nechty na rukách majú väčší predpoklad odtrhnutia. Tiež sa vyhnite ohryzovaniu nechtov, neprospieva im to.

Aby boli vaše nechty zdravé používajte mlieka a krémy, ktoré obsahujú zvlhčovadlá ako fosfolipidy a kyselinu mliečnu. Udržujú vlhkosť vo vašich nechtoch a zabraňujú lámaniu nechtov. Ak máte odtrhnutý necht a pri manipulácií s vodou požívate rukavice, zníži sa možnosť infekcie. Udržanie vašich nechtov čistých a zdravých zníži pravdepodobnosť odtrhnutia nechtového lôžka.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac