Pozor na horizontálne čiary na nechtoch!

Posledná úprava 09.05.2019

Určite ste už počuli o tom, že vo vašich nechtoch sa odráža váš zdravotný stav. Prostredníctvom ich tvaru, farby a prítomnosti akýchkoľvek čiar k vám vysielajú dôležité informácie. Aby ste si udržali zdravie, je dôležité poznať, ako vaše telo funguje a čo sa vám snaží povedať.

Línie na nechtoch možno rozdeliť nasledovne:

  • leukonychia striata – biele línie
  • pozdĺžna melanonómia – hnedo-čierne línie
  • pozdĺžna erytronychia – červené línie
  • drážky na nechtoch – Beauove línie

Čo znamenajú biele škvrny a ryhy na nechtoch?

Mnohí ľudia majú aspoň raz v živote nejaký problém s nechtami. Napríklad biele škvrny a hrbolce. Na nechtoch síce nevyzerajú pekne, ale netreba sa strachovať. Väčšinou ide o povrchové zranenie. S postupným rastom nechtu tieto stopy do niekoľkých týždňov vymiznú.

Čo, ak sa na nechtoch objavia čiary?

Vertikálne (zvislé) čiary

Niektoré znamenia treba brať vážnejšie. Ryhy na nechtoch, napríklad Beauove línie (priečne ryhy na nechtoch), môžu svedčiť o skrytom zdravotnom probléme. Ryhy na nechtoch môžu byť vo dvoch formách – vertikálne a horizontálne. Tie prvé, zvislé, nie sú škodlivé, sú obvykle nevyhnutným dôsledkom starnutia. S pribúdajúcim vekom strácajú nechty schopnosť udržať vlhkosť, čo vedie k vertikálnym ryhám objavujúcim sa na jednom alebo na všetkých nechtoch.

Horizontálne (vodorovné) čiary

Horizontálne ryhy treba interpretovať odlišne. Tu nejde o vplyv veku. Vypovedajú o poškodení zvyčajného vzorca zdravého rastu nechtov. Takéto narušenie je zvyčajne spôsobené určitým druhom ochorenia. Beauove línie môžu byť znamením nedostatku zinka, ale môžu upozorňovať aj na oveľa vážnejší zdravotný problém, ako je ochorenia srdca alebo cukrovka. Môžu sa tiež objaviť ako výsledok potenciálne vážneho ochorenia, ktoré sprevádza vysoká horúčka, ako je zápal pľúc alebo šarlach. Niekedy však môže ísť tiež o obyčajné povrchové fyzické zranenie.

Čo sú Beauove línie?

Beauove línie sú pomenované po francúzskom lekárovi, ktorí objavil súvislosť medzi ryhami na nechtoch a zdravým. Ide o horizontálne ryhy na nechtoch, ktoré sa môžu objaviť v každom veku. Častejšie sa však vyskytujú, tak ako je to v prípade problémov s nechtami bežné, u starých ľudí.

S postupným rastom nechtu možno Beauove línie „čítať“, tak ako letokruhy na stromoch. Osamelá línia môže indikovať, že sa telo v nedávnej minulosti pasovalo s nejakou chorobou. Séria línií hovorí už niečo iné, v tomto prípade ide o pretrvávajúce ochorenie. Ak sa to udeje aj na vašich nechtoch, je to jasné znamenie, že by ste sa mali poriadne pozrieť na svoj aktuálny zdravotný stav a objednať sa na prehliadku k lekárovi.

Ako sa zbaviť Beauových línií

Jediný spôsob ako zabezpečiť, aby sa u vás tieto ryhy nevytvorili je ten, že sa budete starať o svoje zdravie a uistíte sa, že sú vaše zdravotné problémy správne liečené. Liečba potom záleží na presnej povahe choroby. Ak je teda lekár presvedčený, že trpíte deficitom zinku, mal by vám predpísať výživové doplnky. Keď sa váš zdravotný stav zlepší, zlepší sa aj vzhľad nechtov. Kým necht odrastie, trvá to približne päť mesiacov. Preto musíte byť trpezlivý, kým zmiznú aj znaky ochorenia.

Niektorým ľudom sa ryhy na nechtoch nepáčia natoľko, že ich chcú odstrániť čo najskôr. Nanešťastie, neexistuje okamžité riešenie. Ak si necháte urobiť kvalitnú manikúru aj s leštením nechtov, známky ochorenia môžete zakryť, na ich úplné vymiznutie je však potrebný čas. Určite nie je dobrý nápad pokúšať sa ryhy opilníkovať alebo zbrúsiť. Riskujete, že si necht ešte viac poškodíte a vyrobíte si ďalšie problémy. Namiesto toho sa pokúste línie a ryhy akceptovať ako užitočný indikátor toho, že sa s vami niečo deje.

Nezáleží na veku ani momentálnom zdravotnom stave, je dôležité, aby ste si z času načas prekontrolovali nechty. Môžu odhaliť históriu vašich zranení a ochorení a sú cenným vodítkom ku skrytým chorobám. Je treba, aby ste načúvali svojmu telu a sledovali jeho signály a znamenia. Môžete tak prípadné ochorenie odhaliť a začať liečiť čo najskôr.

Zdroje

Čítajte ďalej Liečba pri infekcii nechtov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac