Domov / / 7 vecí, ktoré o vás hovoria va...

7 vecí, ktoré o vás hovoria vaše nechty

Posledná úprava 29.01.2018

Vaše telo má vo zvyku dať vám vedieť, ak niečo nie je v poriadku, a vaše nechty nie sú výnimka. Ich tvar, textúra, farba a celkový stav môžu byť kľúčom k tomu, čo sa deje s vašim zdravím. Tu je 7 vecí – od „vynechaj tento týždeň salón“ až po „okamžite navštív doktora!“ – ktoré sa vám vaše nechty pokúšajú povedať:

1. Slabé, krehké alebo štiepiace sa nechty

Ako to vyzerá: Vaše nechty môžete ľahko zlomiť alebo ohnúť, olúpať ich, alebo sa sústavne rozpoľujú.

Čo to znamená: Krehké nechty môžu byť spojené s pokročilým vekom, alebo sú znakom, že boli prepracované vzhľadom k škodlivej manikúre, akrylovým nechtom alebo gélovým zábalom. Rovnako môžete mať nedostatok vitamínu A (ktorý pomáha vášmu telu spracovať proteín a je kľúčovou zložkou nechtov), vitamínu C, alebo biotínu, čo je vitamín B, ktorý môže pomôcť posilniť nechty a urýchliť ich rast.

Čo s tým robiť: Vezmite si pauzu! Dajte vašim nechtom čas dýchať, odporúčajú odborníci. Na pár týždňov opustite salóny a ak často umývate riady, uistite sa, že váš krém na ruky nahradíte výživným krémom so zložkou pre krajšie nechty. Ak to nepomôže, je na čase navštíviť dermatológa a zistiť, či tu nehrá rolu nedostatok vitamínov.

2. Žlté nechty

Ako to vyzerá: Ako naznačuje nadpis, vaše nechty budú mať jemný alebo dramatický žltý odtieň.

Čo to znamená: Môže to byť množstvo vecí, ako je plesňová infekcia nechtov, psoriáza, alebo škvrny od fajčenia. Na druhej strane, na vine môže byť aj vaša záľuba v tmavých lakoch na nechty.

Čo s tým urobiť: Ak sú vaše nechty pokryté škvrnami, namočte ich do čističa umelého chrupu (skutočne), čím odstránite škvrny. Ak zažltnutie pretrváva, zhoršuje sa alebo je sprevádzané bolesťou, môže to byť plesňová infekcia. Nebudete sám – približne 50% všetkých zmien na nechtoch je spôsobených plesňovou infekciou. Nanešťastie, nad plesňovou infekciou môže byť zložité zvíťaziť, najmä ak ju ignorujete. Zažltnutie tiež môžeme vidieť u pacientov so psoriázou, ako vedľajší účinok určitých liekov a ako výsledok zriedkavého ochorenia nazvaného syndróm žltých nechtov. Ak si všimnete zmenu na vašich nechtoch, navštívte doktora.

3. Biele bodky

Ako to vyzerá: Malé biele bodky, ktoré sa objavujú na povrchu nechtu a neustúpia, ani keď sa ich snažíte odstrániť.

Čo to znamená: Biele bodky na nechtoch sú zvyčajne následkom nejakého typu traumy – dokonca aj niečoho jednoduchého ako je buchnutie prsta alebo príliš agresívne zastrihávanie kožtičky v okolí nechtov.

Čo s tým urobiť: Nechajte im trochu času aby narástli a zmiznú. Ak nezmiznú, navštívte dermatológa. Môže ísť o plesňovú infekciu.

4. Tmavé zvislé pruhy

Ako to vyzerá: Tmavé farebné línie pozdĺž nechtu zhora nadol, možno tmavšie ako základ vášho nechtu.

Čo to znamená: Pigmentové vertikálne pruhy sú bežné u ľudí s tmavšou pleťou, tvrdia odborníci, a môžu byť tiež benígne škvrny v nechtovom lôžku. Avšak, meniace sa pruhy alebo pruhy na jednom nechte môžu byť znakom malígneho melanómu – potenciálne smrteľnej rakoviny kože.

Čo s tým urobiť: Ak sa pruhy ďalej menia alebo stmavejú, okamžite navštívte dermatológa.

5. Lyžicové nechty

Ako to vyzerá: Nechty budú vyzerať ako vyhĺbené. Jednoduchý test: kvapnite jednu alebo dve kvapky vody z kvapiek na oči do stredu vášho nechtu. Ak sa voda usadí na vrchu, namiesto toho aby skĺzla, sú to lyžicové nechty.

Čo to znamená: Lyžicové nechty signalizujú nedostatok železa, tvrdí odborník. Ak máte lyžicové nechty, krvné zásobenie sa nedostane do stredu vašich nechtov a tie nerastú. V niektorých prípadoch, môžu byť lyžicové nechty znakom srdcových chorôb alebo hypotyreózy , stavom spôsobeným zníženou funkciou štítnej žľazy.

Čo s tým urobiť: Potrebujete navštíviť svojho lekára a nechať si spraviť dostatočnú analýzu krvi, aby ste zistili, čoho nedostatok je za tým. V niektorých prípadoch môžu byť predpísané doplnky železa. Ak vaša štítna žľaza nie je v poriadku, aby ste problém vyriešili, poraďte sa s vašim endokrinológom.

6. Horizontálne poškodenia

Ako to vyzerá: Hlboké ryhy, ktoré sa tiahnu cez nechtové lôžko.

Čo to znamená: Zabuchli ste si prst do dverí auta? Ak vaše nechty nedávno utrpeli podobný úraz, odpoveď je jednoduchá. Ale ak sa vám podarilo udržať vaše prsty bez zranenia, tieto ryhy – nazývané Beau linky – by mohli byť znakom niečoho závažnejšieho: najbežnejšie nekontrolovanej cukrovky, poruchy krvného obehu, alebo inej choroby spojenej s vysokou horúčkou (ako pneumónia alebo mumps).

Čo s tým urobiť: Ak ste si neporanili nechty, ale máte Beau linky, navštívte doktora radšej neskoro ako nikdy.

7. Nechtové ryhy

Ako to vyzerá: Vertikálne korálkové hrebene pripomínajúce vosk odkvapkávajúci zo sviečky.

Čo to znamená: Pravdepodobne hormonálne zmeny, štítna žľaza, stres alebo cukrovka.

Čo s tým urobiť: Porozprávajte sa s vaším doktorom o ostatných symptómoch (rovnako ako o nechtových ryhách), aby ste stanovili správnu diagnózu. Ak ste s týmto javom kozmeticky znepokojený, použite stredne jemný pilník na vyhladenie rýh.

Čítajte ďalej Tipy pre zdravé nechty
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac