Domov / / 7 najväčších mýtov o celulitíd...

7 najväčších mýtov o celulitíde

Posledná úprava 01.03.2018

Mýtus 1: celulitída je iba nadbytočný tuk

Celulitída sa týka tuku, pretože vypuklé tukové bunky sú tukové... V skutočnosti ale ide o spojivové vlákna medzi kožou a svalmi, ktoré vytvárajú hrče a jamky. Pramene kolagénových vlákien, ktoré pripájajú kožu ku svalom, vytvárajú pod kožou vačky. To, čo vidno, je normálny tuk, ktorý má každý. Pri celulitíde ho však vidíte, pretože niektoré oblasti kože sú stiahnuté nadol.

Mýtus 2: celulitídu má len zopár nešťastlivcov

Netrápte sa, ak máte celulitídu, patríte k stovkám miliónov žien, ktoré si nesú toto prekliatie. Väčšina žien má na svojom tele niektorú z foriem celulitídy. Možno sem zaradiť údajne až 80-98% žien!

Hoci muži trpia na celulitídu oveľa zriedkavejšie, minimálne 10% ju má tiež. Muži majú svalové zväzky, ktoré bežia viac paralelne s povrchom kože. Ženy majú svalové zväzky, ktoré prebiehajú kolmo, čo spôsobuje zodpovedajúce jamky.

Mýtus 3: celulitída postihuje iba starších ľudí

Hoci sa celulitída s pribúdajúcim vekom zhoršuje, dokonca aj mladí ľudia môžu vykazovať príznaky obávaných jamiek a priehlbiniek. Vek nerobí žiadnu výnimku. Genetika, hormóny a stavba tela, teda to, kde uchovávate nadmerný tuk, určujú formovanie celulitídy.

Starších žien sa týka niekoľko faktorov, ktoré pracujú proti nim, pokiaľ ide o hladkú pokožku. Strata integrity a pevnosti pokožky, zvýšené kumulatívne poškodenie slnkom, ovísanie kože a nárast telesného tuku, to všetko zohráva svoju úlohu. Navyše existujú dôkazy, že sa svalové vlákna vekom stávajú hrubšími a tuhšími.

Mýtus 4: chudnutím celulitídu odstránite

Ak si neformujete svaly, nestravujete sa zdravo, s nízkym pomerom spracovaných sacharidov a cukru, nie ste dostatočne hydratovaná, môže chudnutie celulitídu zhoršiť. Väčšina odborníkov súhlasí, že najlepší spôsob ako znížiť výskyt celulitídy alebo ako jamky a priehlbinky na podkožnom tuku odstrániť je aeróbne cvičenie a silový tréning. Posilnením vláknitého spojivového tkaniva pod pokožkou pomáha znovu nadobudnúť elasticitu a pružnosť, čo vzhľad celulitídy výraznejšie zmierňuje a zjemňuje.

Hlavne sa neobráťte na liposukciu. Ak by ste aj mali bezodné konto, táto tuk odstraňujúca procedúra môže celulitídu dokonca zhoršiť. Problémom je to, že ak sa aj zbavíte hlbšie položeného tuku, nedostanete sa k jeho vrchnej časti. Liposukcia pomarančovú kožu nevyrieši.

Mýtus 5: spevňujúce krémy a mlieka môžu redukovať celulitídu

Žiaľ, nemožno veriť mnohým spoločnostiam, ktoré sa vám snažia predať overené celulitídu odstraňujúce telové mlieka s obsahom antioxidantov či kofeínu. Žiadne štúdie nepreukázali, že by po používaní krémov došlo k zlepšeniu celulitídy. V niektorých prípadoch dokonca zložky v týchto produktoch spôsobujú kožné reakcie alebo vyrážky.

Jediné lokálne produkty, ktoré podľa klinických štúdií pomáhajú, sú tie na predpis s obsahom retinolu. Vtedy dochádza k miernemu zlepšeniu. Retinolové krémy kožu zahusťujú a to môže znížiť výskyt celulitídy. Aby ste videli výsledky, musíte počkať približne 30 dní.

Mýtus 6: s opálením celulitída vymizne

Opaľovanie celulitídu iba zhorší. UV lúče poškodzujú kožu tým, že narúšajú kolagénovú a elastínovú sieť a celulitída sa tak stáva oveľa viditeľnejšou.

Treba však podotknúť, že samoopaľovacie produkty ako spreje a krémy pomáhajú znížiť výskyt celulitídy. Fungujú ako kamufláž. Ak sa dáte na samoopaľovacie prípravky, môžete zmierniť farebné rozdiely, v závislosti od toho, akú máte svetlú pokožku. Opticky potom celulitídu natoľko vidieť nemusíte.

Mýtus 7: celulitídu môžete odstrániť posilňovaním určitých častí tela

Cvičenia zamerané na celulitídu sú fikcia...ale je pravda, že celkovým posilnením svalov môžete zmierniť efekt tvarohovej kože. Ak si budete pestovať svaly napríklad iba na stehnách, sval napuchne a celulitídu o niečo zredukujete. Telo ale spaľuje tuk po celom tele rovnakou rýchlosťou. To znamená, že celulitída alebo tuk sa na vašich stehnách spaľuje rovnako rýchlo ako na bruchu. Takže, zatiaľ čo pomáhate určitej časti tela, aby bola viacej vyformovaná, nespaľujete tuk o nič rýchlejšie než na zvyšku tela. Čím ste fyzicky viac fit, tým menej budete náchylná na objavenie celulitídy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac