Rastlina Konjac a jej vplyv na zdravie

Posledná úprava 09.01.2023

Lekárske a klinické informácie o konjacu

Možno ste sa s pomenovaním konjac ešte nestretli. Je ale veľmi ľahko možné, že ste už počuli jeho častejšie využívaný latinský názov Araceae perennial.

Konjacový glukomanán (KGM) je v dôsledku spracovania biely na vzhľad. Konjacová múka sa používa ako surový materiál. Na prečistenie prášku sa používa alkohol, ten odstraňuje škroby, popol, celulózu, farbivá, alkaloidy a iné nečistoty. Nakoniec vzniká vysokočistý glukomanán. Suchý obsah KGM je z 90% bez zápachu, vysoko viskózny, pričom vyzerá ako priehľadný gél.

Konjac je vysoko zásaditá potravina, čo môže byť výhodné pre toho, kto má vo svojej diéte zaradené mäso alebo iné vysoko kyslé potraviny. Konzumáciou konjacu tak môže dosiahnuť potravinovú kyselinovo-zásaditú rovnováhu, ktorú telo potrebuje. Takže je pre ľudské zdravie prospešný.

Funkcie ľudského tela a konjac

Hlavná aktívna ingrediencia v potravinách s obsahom konjacu je glukomanán. Nezostáva po jedle v žalúdku, aby sa strávil. Práve to umožňuje, že je efektívny pri vstrebávaní cholesterolu a žlčových kyselín. Zabraňuje totiž vstrebávaniu cholesterolu i žlčových kyselín v črevách. Vzhľadom k tomu, že nemôže byť absorbovaný so slinami kvôli hydrolýze pankreatickej amylázy, dokáže glukomanán poskytnúť nasledovné telesné benefity: zníženie lipidov, zníženie krvného tlaku, schopnosť prečistenia žalúdka, zmiernenie zápchy, prevencia rakoviny a iné.

Vďaka jeho prínosom profituje telo z glukomanánu v rámci tráviaceho traktu, kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych ochorení, hemoroidov, a tiež v rámci chudnutia a krásy.

Detoxikácia

Detoxikáciou od nadbytočnej rastlinnej celulózy, asistuje spolu s aktívnou funkciou čriev pri zrýchlení vylučovania škodlivých toxínov z tela, rovnako ako pri ochrane a znížení výskytu ochorení a poškodení čriev.

Diéta

Aktívni športovci veria, že stravovanie pozostávajúce z nízkokalorického príjmu bez úmyselného dodržiavania diéty, môže pomôcť pri dosiahnutí ideálnej hmotnosti.

Preháňadlo

Laxatíva nachádzajúce sa v hrozne, ktoré bohate obsahuje manán, efektívne stimulujú črevnú stenu, udržiavajú zdravé črevá, kontrolujú hemoroidy.

Prečistenie žalúdka

Na prečistenie žalúdka, ktoré je dôležité kvôli podpore žalúdočnej motility, je potrebné veľké množstvo rozpustnej rastlinnej vlákniny. Manán preukazuje vlastnosti, ktoré indikujú: schopnosť znížiť cholesterol, zníženie krvného tuku, zníženie krvného cukru, roztiahnutie žíl, prevencia artériosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení. Štúdie ukazujú, že manán má dlhodobý vplyv na sledované telesné funkcie.

Proti cukrovke

Vlákniny z konjacu majú tiež pozitívny vplyv na liečbu cukrovky. Je medicínsky dokázané, že zvyšujú hladiny inzulínu, znižujú hladiny cukru. Sú teda vhodné pri prevencii a liečbe cukrovky.

Vyvážená soľ

Vyváženie alebo rovnováha soli je tiež dosiahnuteľna konjacom. Denná odporúčaná dávka soli pre ľudí by nemala prekročiť 10 gramov.

Vápnik (kalcium)

Potraviny s obsahom konjacu prirodzene obsahujú približne 43 miligramov vápnika v jednej porcii. Čo je ešte dôležitejšie, obsahuje prvky vysoko rozpustného vápnika, ktorý dokáže telo ľahko vstrebať. Jedna porcia konjacovej omáčky, teda ekvivalent k 250 gramom na porciu, obsahuje 20% dennej odporúčanej dávky vápnika.

Spôsoby konzumácie konjacovej múky

Znižovanie množstva telesného tuku v rámci pôstu

Prísady: vezmite 3-5 gramov konjacového prášku, približne 250 ml teplej vody, lyžičkou zmiešajte v pohári a pite dva až trikrát denne 15 minút pred jedlom (schudnúť 1 kg môže trvať 2 až 3 mesiace!)

Diabetickí pacienti

Vypite 15-20 minút pred jedlom. Použite 5 gramov prášku, pridajte 200 ml vody, zmiešajte a vypite! Pite tri až štyrikrát denne.

Detoxikačné preháňadlo

Vezmite 5 gramov, pridajte vodu (približne 200 ml), riadne rozmiešajte, pite 1 až 2 krát denne.

Konjac ako omáčka

Použite 3 až 5 gramov prášku, pridajte vodu, zmiešajte. Keď sa konjacový prášok vo vode dokonale rozpustí, môžete vzniknutú omáčku zjesť.

Konjacová múka do polievok

Konjacovú múku možno pridať do akejkoľvek polievky. Do zeleninovej polievky pridajte polievkovú lyžicu múky.

Konjacová múka do nápojov v prášku

Konjacovú múku možno pridať do výživných práškových nápojov, či nápojov v plechovke (mliečny prášok, sezamová pasta, kukuričná múka, pohánková múka).

Základné informácie o konjacu

  1. KGM ako rozpustná požívateľná vláknina – môže vytvoriť ochrannú vrstvu okolo jedla, čím zabráni jedlu, aby bolo narušená tráviacimi enzýmami.
  2. KGM vo vode bobtná – svoj objem môže zväčšiť 80 až 100-násobne. Môže potláčať apetít, znížiť sýtosť, čím sa zníži množstvo prijatej potravy.
  3. KGM dokáže zabrániť hladinám cholesterolu v náraste.
  4. KGM vie vylepšiť funkciu čriev, dokáže zvýšiť množstvo stolice, hrá dôležitú úlohu pri prečistení čriev.

Použitie konjacovej múky

Výskum dokazuje, že konjac dokáže znížiť lipidy, pôsobí pri hypoglykémii, má tiež rôzne protirakovinové vlastnosti a obsahuje prírodné preháňadlo. Ide o polymér, a ako taký má konjacový glukomanán silné schopnosti absorpcie. Po absorbovaní vody dokáže svoj objem zväčšiť až na 80 až 100-násobok pôvodného objemu. Iné potraviny nie sú tak ľahko stráviteľné a vstrebateľné. Konjac má vlastnosti, ktoré umožňujú zvýšiť vstrebávanie žlčovej kyseliny, čo následne môže znížiť zlý cholesterol (LDL), znížiť tlak krvi a zmierniť kardiovaskulárne ochorenia.

  1. Konjac je bohatý na konzumnú vlákninu, je to dôležitý fakt, pretože stráviteľná vláknina dokáže v črevách podporiť peristaltiku čriev, uľahčiť pohyb obsahu čriev, zredukovať množstvo potravy v črevách a dobu, po ktorú tam zostáva. Skonzumované mäso je po konzumácii konjacu vylučované miesto dvanástich hodín už po siedmych hodinách. Doba zotrvania v črevách sa znižuje na päť hodín. Výsledkom je, že vstrebávanie škodlivých látok zo stolice do čriev sa redukuje.
  2. Objem konjacovej múky sa vie zväčšiť až stonásobne. Konjac v žalúdku nabobtná, vďaka čomu voda zasýti prirodzene.
  3. Dlhodobá konzumácia produktov z konjacovej múky nevedie iba k liečbe obezity, ale prispieva aj k liečbe zápchy, vysokého cholesterolu a prevencii rakoviny hrubého čreva. Konjac tiež obsahuje rozpustnú konzumovateľnú vlákninu. Tento typ vlákniny je veľmi efektívnou zábranou postprandiálnej hyperglykémie, čím sa stáva konjacová múka ideálnou pre pacientov s cukrovkou, ktorí hľadajú potraviny s nízkym glykemickým indexom. Konjac znižuje záťaž po transplantácii Langerhansových ostrovčekov.

Konjac obsahuje zriedkavý gél, ktorý zohráva životne dôležitú úlohu pri tvorbe polopriepustných membrán s rôznou veľkosťou pórov, ktoré sú pripojené k sliznici čriev, kde tvoria obrannú bariéru. Blokujú prienik karcinogénnych látok, čím zohráva hlavnú úlohu pri prevencii rakoviny. Konjac má množstvo schopností, ktoré pomáhajú pri prevencii chorôb a zlepšení celkového zdravia. Znamená to, že pravidelná konzumácia potravín s obsahom konjacu je pre telo dobrá.

Amorphophallus (grécky názov pre konjac), teda jeho podzemné hľuzy, možno spracovať na múku, ktorá sa pridáva do jedla. Príjemná chuť konjacovej múky nie je iba chutná, tiež ponúka prínosy pre chudnutie, pomáha počas liečby a rekonvalescencie rakoviny, a má mnohé ďalšie výhody. Konjac je v posledných rokoch vo svete prijímaný s nadšením, a je označovaný ako „magická potravina“, „fantastická potravina“, „zdravá potravina“, a tak ďalej.

KGM monosacharidy a viazanie celulózy sú podobné degradácii v tenkom čreve, ktoré nedokáže vstrebať jednoduché cukry. Tým je výhodný pre cukrovkárov a ľudí s vysokými hladinami cukru v krvi. Práve kvôli tomuto, môže byť konjac vhodný pre tých, ktorý sú na raw diéte, či vyznávajú konzumáciu čerstvých, nespracovaných (raw) potravín.

Kde konjac rastie? Aké klimatické podmienky potrebuje?

Konjac rastie v hojnom množstve v chladnejšom prostredí, ktoré je vlastné napríklad hornatým oblastiam v Ázii. Vieme, že telo potrebuje 7 hlavných výživných látok. Jednou z hlavných živín je konzumná vláknina. Existuje konzumná vláknina známa ako rozpustná konzumná vláknina, po rozpustení ktorej sa vytvoria konjacové rezance.

Konjacový manán sa nachádza aj v hrozne. Je užitočný pri redukovaní hladín krvného cukru u ľudí s cukrovkou. Kvôli jeho molekulárnej hmotnosti a vysokej viskozite, dokáže pozdržať vstrebávanie glukózy, efektívne zredukovať postprandiálnu hladinu glukózy v krvi a v konečnom dôsledku znížiť záťaž ostrovčekov. Z toho dôvodu môže zabrániť arterioskleróze a ďalším kardiovaskulárnym chorobám.

Ak chce osoba schudnúť, odstrániť tuk z tela a pritom variť jedno jedlo pre celú rodinu, niet lepšej voľby ako je konjac.

Zázračné protiobezitové funkcie

Hlavná jedlá časť konjacu je jeho podzemná buľva, ktorá má tvar podkovy.

Z výživového hľadiska má konjac nízke hladiny proteínov, nízke hladiny vitamínov a vysoké hladiny konzumnej vlákniny. Práve veľké množstvo konzumnej vlákniny je jeho najefektívnejšou a najhodnotnejšou živinou. V konjacu sa nachádza rozpustná konzumná vláknina. Hlavnou aktívnou zložkou je glukomanán. Glukomanán dokáže vytvoriť ochrannú vrstvu okolo potraviny, stlmiť intestinálnu absorpciu cholesterolu a žlčových kyselín. Predlžuje dobu zotrvania potravín v žalúdku, pričom na stene čriev formuje ochranný film. Navyše, vláknina dokáže podporiť peristaltiku čriev. Prečisťuje žalúdok a odstraňuje toxíny. A pretože je to absorbent s nízkym obsahom kalórií, dokáže podporiť zasýtenie, zredukovať hlad a tiež znížiť hmotnosť. Ide o diétnu potravinu vhodnú pri chudnutí.

Úžasné funkcie zdravotnej starostlivosti

Konjacový manán nachádzajúci sa v hrozne pomáha pri znižovaní hladín krvného cukru u ľudí s cukrovkou. Kvôli jeho molekulárnej hmotnosti a vysokej viskozite môže manán oddialiť vstrebávanie glukózy, efektívne zredukovať postprandiálnu hladinu glukózy v krvi, a teda znižuje zaťaženie ostrovčekov (Langerhansovych ostrovčekov). Takto môže fungovať ako prevencia artériosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení. Tiež má dlhodobý vplyv na telesné funkcie.

Konjacové jedlo je vynikajúce

Po spracovaní možno z konjacu vyrobiť rôzne typy potravín ako je konjacové tofu (koláčiky), konjacové rezance, konjacové plátky, konjacové bionické jedlo ako napríklad kvety a krevety, jahňacie obličky, vegetariánske chobotničky, holotúrie (morské uhorky), medúzy, bravčové gule, atď.

Konjac a prevencia zápchy

Glukomanán, čo je rozpustná hemicelulóza, dokáže tiež absorbovať vodu, zvýšiť objem stolice a zlepšiť stav črevnej mikroflóry, črevných baktérií a glykolýzy, pri ktorej vznikajú nízke mastné kyseliny. Glukomanám funguje tak, že stimuluje črevnú peristaltiku a keďže konzumná vláknina obsahuje vodu, zmäkčí stolicu, čo je priaznivé pre vyprázdňovanie čriev.

Konjacová múka obsahuje veľké množstvá vysokokvalitnej konzumnej vlákniny, to znamená konjacového glukomanánu, inak povedané KGM. KGM ako funkčná potravina dokáže znížiť krvný tlak, znížiť množstvo tuku v krvi, funguje ako detoxikačné laxatívum a kontroluje hladiny glukózy v krvi, navyše má niektoré doplnkové liečebné účinky. Konzumácia KGM uľahčuje dosiahnutie sýtosti. Pravidelná konzumácia konjacovej múky môže zohrávať dôležitú úlohu pri kontrole hmotnosti a je dokázané, že má mierny vplyv na chudnutie.

Manán dokáže pomôcť pri kontrole hmotnosti, čím sa stáva prínosným pre tých, kto sa usilovne snaží znížiť alebo udržať si hmotnosť diétami a cvičením. Navyše, má aj vplyv na znižovanie hodnôt lipidov.

Myši, konjac a štúdie týkajúce sa cholesterolu

V štúdii, kde sa skúmal vplyv konjacu na myši, rozdelili odborníci na výživu myši na dve skupiny. Obe skupiny dostávali rovnaké množstvo takých istých jedál s vysokým obsahom tukov. Jedna skupina však dostávala navyše aj konjacovú múku, kontrolná skupina myší konjacovú múku k jedlu nedostávala.

Výsledky ukázali, že skupina myší, ktorá bola kŕmená konjacom, mala hladiny cholesterolu nižšie ako 100 mg. Vedci veria, že konjac obsahuje množstvo chemických látok, ktoré dokážu znížiť cholesterolové sérum a triglyceridy, čím je možné efektívne znížiť vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne choroby.

Konjacový gél

Konjac obsahuje gélu podobné chemické látky s protirakovinovým účinkom. Ak už raz konjac dozreje, môže byť vytiahnutý zo zeme, následne rozomletý na konjacovú múku a po zohriatí múky s vodou sa premení na gél. Pri konzumácii vytvára gél polopriehľadnú vrstvu, ktorá pokryje črevá, čím bráni rôznym škodlivým látkam, obzvlášť karcinogénnym, aby boli do tela vstrebané. Práve vďaka tejto funkcii je konjac známy aj ako „protirakovinový odev“.

Konjac dokáže zvýšiť vylučovanie črevných enzýmov, čím zrýchľuje čistenie sedimentov na črevnej stene, a tým redukuje množstvo odpadu v črevách. A navyše, konjac je prínosný pre ľudské telo kvôli svojmu obsahu pektínu alkaloidov, 17 aminokyselín a stopových prvkov. Pre dnešné moderné choroby súvisiace s vekom má konjac obzvlášť veľký význam. Či už ide o ich liečbu alebo prevenciu. Konjac tiež obsahuje prírodné antibiotikum, nachádzajúce sa ako hlavný surový materiál v konjacovej múke. Ak sa spojí s inými surovými potravinami, dokáže konjac vytvoriť na povrchu potravín tenký film, ktorý môže zabrániť baktériám pred vniknutím do potravín.

Terapeutický vplyv konzumnej vlákniny nachádzajúcej sa v konjacu

Konjac, hlavná zložka glukomanánu, je látka obsahujúca rozpustné polysacharidy, čo z neho z výživového hľadiska robí ideálnu rozpustnú konzumnú vlákninu. Konzumná vláknina má pri prevencii chorôb päť účinkov:

  1. Konzumná vláknina absorbuje vodu v žalúdku, naberie na objeme a zvýši tak sýtosť. Rozpustná vláknina vo svojej gélovej forme spomaľuje vstrebávanie glukózy a tuku. Hladiny glukózy a lipidov sa postupne znižujú. Výsledkom je, že sa znižujú vysoké hladiny krvného cukru a vysoké hladiny lipidov v krvi.
  2. Vláknina umožňuje skrátiť dobu, počas ktorej zostáva potrava v žalúdku. Bežné jedlo potrebuje zvyčajne 28 hodín, aby sa dostalo z čriev. Potraviny bohaté na konzumnú vlákninu potrebujú iba 14 až 16 hodín, čím sa výrazne znižuje vstrebávanie škodlivých látok.
  3. Vstrebávanie konzumnej vlákniny môže pomôcť telu zbaviť sa a rozriediť karcinogénne a toxické látky. Čo do istej miery poskytuje protirakovinovú funkciu.
  4. Vláknina v črevách umožňuje prostredníctvom glykolýzy znížiť hodnoty pH v črevách. Metabolická aktivita skupiny anaeróbnych baktérií je zdrojom protinádorových faktorov.
  5. Konzumná vláknina, ktorá mení cholesterol na žlčové kyseliny, dokáže znížiť recykláciu žlčových kyselín pečeňou, aby sa znížil cholesterol. Bráni tak nárastu cholesterolu.

Väčšina populácie môže jesť konjac. Konjac je ideálna potravina pre cukrovkárov a pre ľudí, ktorí chcú dostať svoju obezitu pod kontrolu.

Princípy konjacu:

  • Ako rozpustná konzumná vláknina môže vytvoriť ochrannú vrstvu okolo potravín, čím zabráni, aby potrava zreagovala s tráviacimi enzýmami.
  • Po nabobtnaní (dokáže sa zväčšiť až 80 – 100 krát) dokáže potlačiť apetít, podporiť sýtosť. Tak sa celkový príjem jedla môže znížiť.
  • Môže spomaliť a zabrániť hladinám cholesterolu pred stúpnutím, jednoduché cukry a iné živiny zmení na tuky a znižuje syntézu kyselín v tele.
  • Funkcia čriev – dokáže zvýšiť hybnosť čriev, takže zohráva úlohu aj pri čistení čriev.

Hypolipidemický, protitukový mechanizmus pečene

  1. Cholesterol v tráviacom trakte sa môže zmiešať a zabrániť absorpcii neutrálnych tukov a cholesterolu.
  2. Konjacový glukomanánový prášok v rámci vstrebávania žlčovej kyseliny v črevách môže zabrániť opätovnému vstrebaniu žlčových kyselín. Urýchľuje premenu cholesterolu na žlčové kyseliny, čo vedie k zníženiu hladín cholesterolu.
  3. Konjacový glukomanánový prášok sa v rámci fermentácie mikróbov v črevách štiepi, výsledkom je vznik kyselín a iných mastných kyselín s krátkym reťazcom. Tieto mastné kyseliny s krátkym reťazcom sa vstrebávajú do tela, výsledkom je efekt znižovania lipidov.

O mechanizme metabolizmu glukózy

Ako konzumná vláknina má konjac dobrý hypoglykemický účinok.

  1. Glukomanán zbrzďuje vyprázdňovanie žalúdka, čím redukuje hodnoty vstrebávania glukózy do čriev.
  2. Viskózny glukomanán ako najväčšia potravinová vláknina, dokáže redukovať a stlmiť vstrebávanie glukózy.
  3. Glukomanán redukuje hladiny cirkulácie voľných mastných kyselín, zlepšuje citlivosť voči inzulínu a s tým spojenú poruchu tolerancie glukózy.

Prevencia a liečba zápchy

  1. Konjacová vláknina dokáže vďaka svojej vlastnosti viazať vodu zvýšiť priemernú dennú váhu a objem vody v stolici. V dôsledku toho sa stolica stáva mäkšou.
  2. Konjacová vláknina sa postupne pôsobením črevnej mikroflóry rozkladá a vytvára mastné kyseliny s krátkym reťazcom, podporujú črevnú peristaltiku, môže skrátiť prevádzkovú dobu a priemerný čas pohybu čriev, takže množstvo škodlivých toxínov opúšťa telo s asistenciou vlákniny.

Chudnutie

Konjac a chudnutie

  1. Hlavná gumovitá zložka konjacového glukomanánu ľudské telo nedokáže rozštiepiť, keďže neposkytuje žiadnu výživu.
  2. Keď glukomanán v žalúdku napuchne, posunie sa doba vyprázdnenia žalúdka, čím sa potlačí apetít, čo vyústi do menšieho príjmu potravy a pocitu plnosti.
  3. Pracuje pomaly, bráni vstrebávaniu cholesterolu, cukru a iných výživných látok.
  4. Má silu laxatíva, dokáže zvýšiť vylučovanie u ľudí, prispieva k chudnutiu.

Vplyv konjacu na ľudské telo

Čistenie krvi

Konjacový glukomanán dokáže úspešne utlmiť vstrebávanie cholesterolu a žlčových kyselín v črevách. Rovnako iných mastných látok, ktoré sa absorbujú rozkladaním. Dokáže zredukovať tuk a cholesterol v krvi, znížiť triglyceridy v sére a tiež celkový objem cholesterolu. Pôsobí tak ako prevencia hypertenzie, hyperlipidémie a iných kardiovaskulárnych ochorení. Štúdie zistili, že ak človek denne užije do troch gramov konjacového glukomanánu a dodržiava jeho dlhodobé užívanie, dostavia sa pozitívne prínosy konjacu.

  1. Prečistenie tráviaceho traktu: veľké množstvo štúdií ukázalo, že jedinečná zmes konjacovej gélovej vlákniny sa dokáže vyformovať do tvaru, vďaka ktorému črevo prečisťuje a podporuje fyziologickú peristaltiku, zmäkčí stolicu, zvýši frekvenciu vyprázdňovania, zníži tlak v črevách, zmierni a utíši bolesť vyplývajúcu zo zápchy.
  2. Ničiteľ kolorektálneho karcinómu: jedinečná zmes konjacovej gélovej vlákniny dokáže indukovať toxické ťažké kovy v črevách a rýchlo eliminovať jedlo, znížiť dobu vystavenia črevných stien nebezpečným látkam. Bráni vstrebávaniu nebezpečných látok do čriev, odstraňujú sa zo žalúdku, čriev. Jedinečná zmes konjacovej gélovej vlákniny má akúsi retenčnú schopnosť žlčníka, bráni vyformovaniu škodlivých baktérií v hrubom čreve a konečníku. Konjac je ideálna protirakovinová potravina.
  3. Prínos pre pacientov trpiacich na cukrovku: viskozita konjacového glukomanánu výrazne zvyšuje viskozitu natrávenej potravy v tráviacom trakte. Doba zotrvania natrávenej potravy v žalúdočnom lúmene sa zdrží, vytvorí ochranný film na črevnej stene. Je efektívny pri zabránení nárastu hodnôt glukózy a cukru v moči. Domáci i zahraniční experti na základe štúdií potvrdzujú, že konjac je pre ľudí s cukrovkou ideálnou potravinou, znižuje cukor v krvi, zlepšuje príznaky, kontroluje samotné ochorenie.
  4. Najlepšie zdravé jedlo: konjac dodáva po jedle pocit plnosti, čím sa znižuje potreba prijímať ďalšiu potravu, telo čerpá energiu z telesného tuku. Takto sa lepšie kontroluje hmotnosť a dotyčný chudne prirodzene.
  5. Vápnik: 100 gramov konjacu obsahuje približne 43 miligramov vápniku. Čo je ešte dôležitejšie, obsahuje prvky vysoko rozpustného vápnika, ktoré telo absorbuje.
  6. Vyvážená soľ: konjac reguluje alebo vyvažuje telo so zreteľom na príjem soli.
  7. Detoxikácia: konjac je bohatý na rastlinnú celulózu, takže aktivuje funkciu čriev, aby sa urýchlilo vylučovanie škodlivých toxínov z tela. Prevencia ochorení a zníženie výskytu ochorenia črevného systému.
  8. Prečistenie žalúdka: veľké množstvo rozpustnej rastlinnej vlákniny, ktorá podporuje gastrointestinálnu peristaltiku. Dokáže zredukovať škodlivé látky v žalúdku, určitý čas dokáže chrániť žalúdočnú sliznicu, prečisťuje žalúdok.
  9. Chudnutie: konjacové konzumné vlákna v potravinách zaplnia žalúdok, zvyšujú pocit plnosti a dokážu zredukovať tepelné vstrebávanie živín. Môže dôjsť k prevencii obezity, dokonca k postupnému pomalému chudnutiu.

Ako používať konjac pre potreby chudnutia?

Aby sa vám podarilo schudnúť s pomocou konjacu, jedzte celozrnné výrobky s konjacovou múkou a cestoviny ako posledné večerné jedlo. Zároveň je vhodné raňajkovať mäso alebo zeleninu, najviac sa však odporúča dať si na raňajky vajíčka. Dôvodom je, že telo nevie rýchlo spáliť tuk, ak mu chýbajú proteíny.

Je dôležité poznamenať, že ak konzumujete konjac kvôli chudnutiu, mali by ste sa vyhýbať produktom s obsahom cukru. Ak budete jesť denne jedlá s obsahom cukru, bude chudnutie postupovať iba veľmi pomaly.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac