Rakovina prsníka – symptómy pri liečbe a tipy na úľavu od symptómov

Posledná úprava 17.02.2022

Ak vám bola diagnostikovaná rakovina, symptómy, ktoré pociťujete, zvyčajné závisia od toho, kde v tele sa rakovina nachádza, aká je veľká a ktoré orgány ovplyvňuje. Liečba, ktorú podstupujete, môže tiež pozmeniť vaše vnímanie, či už únavy, bolesti alebo celkovej pohody. A hoci každý toto ochorenie vníma inak, sú symptómy, ktoré sú bežné u každého. Ide o únavu, bolesť a nevoľnosť.

Nezáleží na tom, ktoré nežiadúce účinky pociťujete, nemusíte ich ticho trpieť. Obráťte sa na lekára a popýtajte sa na lieky či iné možnosti, ako môžete pri diagnóze rakovina prsníka symptómy zmierniť a cítiť sa lepšie.

Únava pri rakovine

Každý je z času na čas unavený, ale únava pri rakovine je natoľko vyčerpávajúca, že nevládzete urobiť vôbec nič. Dokonca sa ani zdvihnúť z gauča. Únava pri rakovine pretrváva dlhšie než normálna únava, a ani po oddychu sa nezlepšuje.

Ako sa cítiť bdelejšie a mať viac energie:

  • Do ničoho sa nenúťte. Robte iba toľko, koľko zvládnete. Požiadajte priateľov a rodinu, aby vám pomohli z bežnými záležitosťami ako je nakupovanie, varenie, upratovanie, aby ste si ušetrili energiu na skutočne dôležité veci.
  • Oddychujte. Doprajte si 20 minútové zdriemnutia či prestávky počas dňa, aby ste nabrali silu.
  • Cvičte. Pohyb vám v skutočnosti dodá viac energie, ako zostať sedieť na gauči. Vytvorte si návyk, denne sa prejsť alebo bicyklovať, hoci by to bolo iba 15 minút. Budete silnejšia a budete sa cítiť sviežejšie. Fyzická aktivita je to, čo pomáha pri rakovine.
  • Poriadne jedzte. Zamerajte sa na vyrovnanú stravu s množstvom čerstvej zeleniny a ovocia. Pridajte do stravy viac proteínov z vajíčok, rýb, strukovín a mäsa. Ak nepociťujete hlad alebo máte s jedením problémy, obráťte sa na dietetika, aby vám poradil ako získať živiny, ktoré potrebujete.
  • Skontrolujte si lieky. Niektoré lieky, ktoré užívate pri liečbe rakoviny, môžu spôsobovať ospalosť. Opýtajte sa lekára, či vám môže zmeniť liečbu alebo dávkovanie liekov.
  • Skúste jogu a akupunktúru. Štúdie ukazujú, že aj tieto metódy sú to, čo pomáha pri rakovine, pretože dokážu zmierniť únavu pri rakovine.

Bolesť

Keď sa rakovina šíri, môže bolestivo tlačiť na nervy, kĺby, kosti a orgány. Aj liečba ako chemoterapia, rádioterapia a chirurgické zákroky môžu spôsobovať bolesť.

Bolesť pri rakovine môže byť od miernej až po závažnú. Môže pretrvávať chvíľu alebo vás potrápiť nejaký čas. Ak máte bolesti, požiadajte lekára o uľavenie od bolesti hneď, kým sa ešte viac nezhorší.

Čo pomáha pri rakovine na úľavu od miernej bolesti:

  • vyhrievané podušky alebo ľadové zábaly na pomoc od tupej bolesti
  • masáž alebo akupunktúra
  • hlboké dýchanie, meditácia a iné relaxačné techniky
  • biofeedback, činnosť, ktorá vám môže pomôcť prevziať kontrolu nad vašim dýchaním, srdcovou frekvenciou a inými procesmi v tele. Môže to zmeniť spôsob, akým vnímate úroveň bolesti.
  • voľnopredajné analgetiká ako je paracetamol alebo nesteroidné antireumatiká (acylpyrín, ibuprofen)

Na zvládnutie trvalejšej alebo oveľa závažnejšej bolesti vám môže lekár odporučiť niektoré z liekov na predpis:

  • antidepresíva
  • lieky proti záchvatom
  • narkotické analgetiká
  • steroidy

Nevoľnosť a zvracanie

8 z 10 ľudí, ktorí podstupujú liečbu rakoviny, trpia nevoľnosťou a zvracaním. Tieto symptómy často spôsobuje chemoterapia a rádioterapia. Sú nepríjemné a kvôli zvracaniu môžete zostať dehydrovaná.

Lieky nazývané antiemetiká dokážu kontrolovať nevoľnosť. Môžete ich užívať pravidelne počas dňa alebo vtedy, keď sa necítite dobre. Keď máte podráždený žalúdok, jedzte nevýrazné jedlá ako sušienky, toasty alebo ryžu. Varte si menšie, ľahké jedlá a vyvarujte sa jedlám, po ktorých sa môžete cítiť zle. Ak máte problémy s udržaním potravy v žalúdku, obráťte sa na lekára.

Anémia

Rakovina a liečba ako chemoterapia môže znížiť množstvo zdravých červených krviniek v tele a viesť k anémii. To znamená, že krv nemôže prenášať dostatok kyslíka do všetkých tkanív v tele. Anémia spôsobuje symptómy ako je únava, dýchavičnosť, rýchly tep srdca, závraty a bledá pokožka.

Jednou z možností ako bojovať proti anémii je konzumácia väčšieho množstva potravín bohatých na železo, ako je tmavá listová zelenina, strukoviny, sladké zemiaky a mäso. Alebo môžete užívať železo ako výživový doplnok. Ďalšími možnosťami sú krvné transfúzie alebo užívanie liekov, ktoré pomáhajú telu pri tvorbe červených krviniek.

Paliatívna starostlivosť

Paliatívna starostlivosť nelieči samotnú rakovinu, zameriava sa však na zmiernenie symptómov. Pomáha vám cítiť sa lepšie a dokázať robiť veci, ktoré urobiť musíte a chcete. Paliatívnu starostlivosť môžete dostávať spolu s liečbou rakoviny, prípadne samostatne po ukončení liečby. Ak vám lekár odporučí paliatívnu starostlivosť, neznamená to, že vašu liečbu vzdal. Znamená to toľko, že vám chce dopad liečby zmierniť.

Čítajte ďalej Liečba rakoviny prsníka
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy