Domov / / / / Poznáte Chlorellu ?

Poznáte Chlorellu ?

Posledná úprava 09.01.2018

Najpopulárnejšie doplnky pochádzajú z tradične pestovaných bylín a rastlín na zemi. Chlorella je však doplnok s mnohými rôznymi zdraviu prospešnými vlastnosťami, avšak nejde o tradičnú rastlinu. Ide o prastarý typ jednobunkových zelených rias.

Vysoký obsah antioxidačných vlastností u tejto riasy môže znížiť vysoký krvný tlak a urýchliť hojenie rán, či tiež posilniť imunitné funkcie organizmu. Chlorella, ako bolo tiež zistené, má protinádorové vlastnosti, čo preukázal výskum, pri ktorom bola podávaná myšiam s nádorovým ochorením. To je dôvod, prečo po nej siaha mnoho pacientov s rakovinou ako po lieku. Okrem toho, že môže zlepšiť imunitné funkcie či priniesť zníženie vysokého krvného tlaku, tiež pomáha pri kontrole hmotnosti a obnove poškodených buniek v mozgu.

Na rozdiel od mnohých iných doplnkov, chlorella môže mať pozitívne účinky aj na dojčatá. Dojčiace matky, ktoré požívajú tieto riasy, vďaka nim môžu znížiť hladiny dioxínov vo svojom materskom mlieku. Bylinné doplnky by však nemali byť podávané ženám, ktoré sú tehotné či dojčiace, alebo deťom, bez dozoru lekára.

Čistiace vlastnosti možno využiť na nápravu viacerých nepriaznivých stavov organizmu, čím sa liečba môže rozšíriť od bežnej očistnej kúry, až na naprávanie následkov otravy ťažkými kovmi. Boli tiež preukázané sľubné výsledky pri detoxikácii pesticídov v tele, čo bolo využité v mnohých oblastiach, najmä v Japonsku, pre odstránenie jedovatých látok z tela.

Mnoho ľudí chlorellu užíva v kombinácii s inými doplnkami z riasy, ako je napríklad spirulina. Kým chlorella čistí telo, spirulina stimuluje prostredie pre lepšie zdravie a budovanie telesnej stavby. Typická odporúčaná dávka je medzi štyri až sedem gramov.

Nutrične je chlorella považovaná za superpotravinu. Kompletný prísun proteínov, ktoré možno z riasy získať, je len časťou živín ktoré sú v nej obsiahnuté. Obsahuje sacharidy, vitamíny, aminokyseliny, minerálne látky, tuky a vlákninu. Z týchto dôvodov sa dá často zakúpiť v predajniach zdravej výživy ako doplnok výživy pre získavanie bielkovín.

Zdravotné prínosy rias, v kombinácii s ich rýchlym tempom rastu a nízkymi nákladmi, otvárajú jednu z možností, pestovať chlorellu ako zdroj potravy, ktorý by mohol napomôcť pri riešení globálneho hospodárenia s potravinami. Náročnosť produkcie takého obrovského množstva chlorelly, spolu s odporom verejnosti k jej chuti, viedol k jej konečnému nedostatku pre použitie v tomto prípade. Doplnok môže tiež stratiť svoju účinnosť pri spracovaní nesprávnym spôsobom.

Chlorella je guľatý organizmus. Aj keď nemá bičíky ako mnoho iných jednobunkových tvorov, obsahuje zelenú pigmentáciu na báze chlorofylu. Niekedy chlorella môže spôsobiť problémy vnútri akvária. Keď hladiny dusičnanov a fosfátov stúpajú, alebo ak akvárium je umiestnené na priamom slnečnom svetle, môžu sa riasy rozvíjať, čo spôsobuje zelananie vody v akváriu. To možno napraviť presunom nádrže mimo dosahu svetelného zdroja, alebo znížením hladiny fosfátov a dusičnanov vo vode.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy