Domov / / Ničí vaša manikúra vaše nechty...

Ničí vaša manikúra vaše nechty?

Posledná úprava 11.04.2017

Vyznávači manikúr, zbystrite pozornosť: Úprava vašich nechtov, môže poškodzovať vaše prsty.

Už možno viete, že aj 11 opakovaní pod UV lampou je dosť na to, aby spôsobila poškodenie DNA, ktoré vám môže zvýšiť riziko rakoviny kože. Ale ukázalo sa, že to nie sú len UV lampy so sušičkami, ktoré môžu byť nebezpečné. Od odlakovačov na nechty, až po nadmerne nešetrných špecialistov, môže byť manikúra pre nechty príťažou. Buďte chytrí, keď si budete vyberať z ponuky. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť aby ste si udržali zdravý rozum – a krásne nechty.

GÉL/SHELLAC

Zdravotný faktor: UV svetlo vylučované sušičkami môže zvýšiť riziko rakoviny kože a prispieva k starnutiu pokožky na vašich rukách (všetko závisí na sile žiaroviek v sušičke, čoho škála sa v každom salóne mení). Úprava môže poškodiť vaše nechty tiež. Malá štúdia v roku 2012 ohlásila oslabené nechty, lámavosť a stenčenie nechtov u piatich subjektov po aplikovaní gélu alebo shellacu a odstránení s acetónom, čo môže nechty a pokožku v okolí extrémne vysušovať. Manikéri (alebo klienti), môžu ručne odlúpnuť gél spolu s vrchnou vrstvou nechtu. Predtým ako si dáte urobiť gélové nechty a na ochranu pred UV lúčmi, použite široko-spektrálny opaľovací krém. Výskumníci rovnako hlásili štiepenie nechtov.

Trvácnosť: 2 týždne

Rizikový faktor: *****

DOMÁCE GÉLOVÉ SÚPRAVY

Zdravotný faktor: Ak si vyberiete domáce súpravy s možnosťou LED sušičiek namiesto UV sušičiek, znižujete tým riziko rakoviny kože (aj keď nie úplne). No stále si táto úprava vyžaduje ponoriť vaše prsty do čistého acetónu na 10-15 minút na odstránenie manikúry, čím sa vystavujete riziku rovnakého poškodenia ako spôsobuje manikúra v salóne (nie je jasné, či gélový lak alebo acetón spôsobujú poškodenia nechtov spájajúce sa s gélovou manikúrou). Na odstránenie škody, si nachvíľu oddýchnite od gélu a na, a okolo nechtov aplikujte výživný krém, ktorý obsahuje zložku dimethicone na udržanie nechtového lôžka pred lámavosťou a štiepením.

Trvácnosť: do 2 týždňov

Rizikový faktor: ***

TRADIČNÁ MANIKÚRA

Zdravotný faktor: Výrobcovia začali odstraňovať „toxické trio“ (formaldehyde, toluene a dibutyl phthalate) zo svojich zložení v roku 2006 a nedávny nátlak na manikúru „bez 5“ látok pridal na list s označením nepoužívať aj formaldehyde resin a camphor.

No mnoho značiek používaných v salónoch neskočilo na tento vagón „bez 5“ látok. Aj keď vám v salónoch neponoria vaše prsty do acetónu na odstránenie bežnej manikúry, stále používajú odstraňovače, ktoré obsahujú rozpúšťadlá. Na vysušenie tradičnej manikúry sa nepoužívajú UV lampy, namiesto toho, strčíte prsty pod rozpálenú lampu. A nadmerne silné čistenie pod nechtami môže oddeliť nechtovú platničku od nechtového lôžka, tvrdí odborník. Riziko sa zvyšuje s vekom, a počas rokov vaše nechty prestanú na vašich nechtových lôžkach držať tak dobre.

Trvácnosť: maximálne 1 týždeň.

Rizikový faktor: **

DOMÁCA MANIKÚRA

Zdravotný faktor: Môžete kontrolovať aký lak na nechty a odlakovač laku použijete (citlivé typy pokožky by mali používať odlakovač bez acetónu), čo bude tá najzdravšia možnosť akú si môžete z ponuky vybrať. Ak zistíte, že sa vám manikúra dostala aj na kožu v okolí nechtov, namočte prsty na pár minút do teplej vody a veľmi jemne zatlačte kožtičku späť – nie je dovolené žiadne strihanie.

Trvácnosť: Najviac 3 dni

Rizikový faktor: *

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom