Liečba zažltnutých nechtov

Posledná úprava 12.03.2020

Ak ste ako väčšina ľudí, máte celkom jednoduchú rutinnú starostlivosť o vaše nechty. Možno im nevenujete veľkú pozornosť alebo pravidelne navštevujete nechtové štúdium. Tak či onak, nechty sú vašou súčasťou. Môže vás prekvapiť, že nechty môžu naznačiť aj vážnejšie zdravotné problémy. Nechty indikujú chudokrvnosť z nedostatku železa. Napríklad chronické ochorenie pečene premení vaše nechty na úplne biele. Rôzne druhy chorôb zmenia výzor vašich nechtov. Nie všetky signály znamenajú problém, môže ísť aj o prirodzený proces starnutia nechtov.

Ak máte žlté nechty je niekoľko rôznych príčin, ktoré sú neškodné, ale aj veľmi vážne. Na rozdiel od kožných buniek, nechty nie sú zo živých buniek a preto sa neopravia samé. Žlté nechty majú mnoho príčin a my začneme od tých najmenej závažných.

Bielenie

Je iróniou, že práve úprava nechtov a následné lakovanie spôsobí ich zažltnutie. Pigmenty, ktoré pôsobia v laku, hlavne v tmavších farbách znečisťujú vaše nechty.

Dobrou správou je, že môžete vybieliť vaše nechty pomocou lekárničky. Peroxid vodíka, jedlá sóda a dokonca aj prostriedky na čistenie zubnej protézy sú dobré pre bielenie zažltnutých nechtov. Je to šetrné k pokožke, čo znamená, že nie je zlé to vyskúšať. V prípade, že nie ste spokojný s výsledkom, môžete to vyskúšať znovu a znovu.

Lieky proti plesniam

Huba je jednou z najčastejších príčin žltnutia nechtov. V skutočnosti až 50% žltnutia nechtov je spôsobené plesňovými infekciami. Okrem toho je to veľmi bolestivé a dokonca to predstavuje veľmi vážne zdravotné riziko pre ľudí s oslabeným imunitným systémom. Preto pri výskyte takejto plesne je dobré vyhľadať lekára. Kým lieky proti plesniam sú dostupné v lekárňach, zvyčajne sú menej účinné ako tie na predpis. Aj keď je táto huba liečená lekárom, je niekedy ťažké sa jej zbaviť. Infekcia sa opakuje, takže účinné lieky sú veľmi dôležité.

Pri väčšine infekcií lekár predpíše perorálne protiplesňové lieky, ktoré užívate pravidelne po dobu jedného mesiaca. Tieto lieky môžu mať aj nežiaduce účinky hlavne u ľudí, ktorí majú srdcové problémy alebo problémy s pečeňou.

Zinok

Medzi jednu z príčin žltnutia nechtov patrí aj ochorenie známe ako syndróm žltých nechtov. Príčina môže byť spojená aj s problémom lymfatického systému a dýchacieho systému. Tento syndróm premení vaše nechty na zlatožlté a môžu sa oddeliť od nechtového lôžka. Táto zmena môže byť trvalá, niektorí pacienti však mali úspech pri užívaní zinku. V priebehu niekoľkých rokov počas, ktorých pravidelne užívate zinok vaše zažltnutie môže zmiznúť. Zinok dopomáha aj k prevencií proti infekcii.

Vitamín E

Žlté nechty je ťažké liečiť. Jednou formou ošetrenia je aj použitie vitamínu E. Výsledky jednej štúdie ukazujú, že užívanie vitamínu E nemá žiadny účinok pri liečbe žltých nechtov funguje skôr len ako placebo. Ďalšie štúdie zistili, že užívanie vitamínu E v kombinácii s liekmi na syndróm žltých nechtov alebo liekmi na plesňové infekcie produkuje veľmi pozitívne výsledky. Niekedy sa zažltnutie odstráni už do 10 mesiacov.

Je zaujímavé, že zatiaľ čo lokálna aplikácia roztoku vitamínu E má malý účinok na zafarbenie, predsa udržuje nechty zdravé. Rovnako ako zinok aj vitamín E podporuje zdravie kože, očí, v dôsledku čoho by mal byť vitamín E súčasťou vašej stravy bez ohľadu na jeho účinky v liečbe žltých nechtov.

Vitamín E a zinok sú dôležité pre zdravie nechtov, ale samozrejme nemôžeme prehliadnuť ani iné vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú vašim nechtom.

Doplnky, minerály, vitamíny

Ak užívate vápnik, robíte láskavosť vašim nechtom. Výsledky štúdií ukazujú, že doplnok vápnika posilňuje vaše nechty. Existuje však mnoho minerálov a vitamínov, ktoré podporujú nechty, patria sem bielkoviny, železo a vitamín B.

Proteín dopomáha rastu nechtov a doporučuje sa asi 10-35% denne kalórií zo zdrojov bielkovín. Železo pomáha nechtom udržať si správny tvar. A biotín je prospešný pre nechty, udržuje ich zdravé a silné.

Pozor pri výbere laku a odlakovača

Lakovanie nechtov je pre mnohé ženy samozrejmosť. Čím sýtejšiu a tmavšiu farbu použije, tým je pravdepodobnejšie, že vaše nechty budú žltnúť. Ak aplikujete lak na nechty, často sabotujete svoje vlastné zdravie. Niektoré výrobky obsahujú zložky, ktoré vysušujú nechty a sú nebezpečné pre zdravie. Ako napríklad acetón, formaldehyd, toluén, metanol. Snažte sa obmedziť odlakovač, nepoužívajte ho viac ako 1 krát týždenne. Zvoľte výrobky na báze vody, aby ste zabránili alergickej reakcii a podráždeniu pokožky.

Neprehliadajte lieky

Mnohí z nás dostali lieky na lekársky predpis, ktoré mali zmierniť ich zdravotné problémy. S týmito liekmi občas ale prichádzajú aj nežiadúce účinky ako napríklad žalúdočná nevoľnosť v priebehu antibiotickej liečby. Niektoré lieky majú zase nežiaduce účinky, ktoré sa prejavujú na nechtoch. Napríklad liečba akné môže spôsobiť zažltnutie nechtov. A to nie je všetko niektoré antibiotiká zanechávajú na nechtoch aj modrý odtieň. Lieky pri chemoterapií, lieky na liečbu HIV a AIDS spôsobia, že nechty tmavnú.

Vyskúšajte éterické oleje

Ak chcete, aby pokožka aj nechty boli zdravé, skúste éterické oleje. Pomáhajú liečiť akné, lupiny, pásový opar, vaginálne infekcie, bakteriálne infekcie. Základný olej je vyrobený z listov čajovníka. Je užitočný pre liečbu infekcií nechtov. Dôležité je nebrať nikdy tento olej orálne, ale používať ho lokálne na nechty a pokožku.

Správna starostlivosť o nechty a správna hygiena

Jeden spôsob ako si ustrážiť svoje nechty je osvojiť si správne hygienické návyky. Umývajte si ruky pravidelne teplou vodou. Nezabudnite si čistiť aj špinu pod nechtami, aby ste odstránili všetky hrozby.

Okrem toho je dôležité vybrať si dobrý lak na nechty. Hydratujte si nechty aj kožičku okolo nechtu denne. Vyskúšajte vazelínu, olivový olej alebo používajte krémy, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu alebo močovinu, ktorá zabráni vzniku záderom.

Prevencia

Niektoré príčiny žltých nechtov sú mimo našej kontroly. Napríklad ak chceme, aby sa obmedzilo riziko hubovej infekcie udržujte nechty v suchom prostredí. To je dôležité aj pre nechty na nohách, aby boli neustále v suchu. Vyhnite sa chôdzi na boso okolo bazénov a spŕch, pretože sa tu objavuje prostredie, ktoré povzbudzuje infekciu. Pokiaľ potrebujete ďalší dôvod, prečo skončiť s fajčením urobte to pre vaše nechty. Nikotín totiž zafarbuje vaše nechty. Starajte sa o svoje nechty a ak postrehnete zmeny na nechtoch, poraďte sa s lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac