Krásne nechty aj toto leto

Posledná úprava 06.02.2023

Tak, ako dobrý zostrih vlasov alebo správna starostlivosť o pleť, aj manikúra je neoddeliteľnou súčasťou celku, vášho celkového vzhľadu. Aby ste vedeli, čo a ako robiť, máme 12 tipov na dosiahnutie zdravých, upravených a elegantných nechtov.

Kožičku okolo nechtu nestrihajte ani nezatláčajte

Či už svoje nechty zveríte do rúk salónu krásy alebo sa o ne staráte sama, prvým pravidlom je, kožičku okolo nechtov nechajte na pokoji. Ide o prirodzenú bariéru medzi telom a plesňami a baktériami. Keď ju narušíte, ochrana padá. Nielen, že koža okolo nechtov bude zle vyzerať, pretože bude začervenaná, zapuchnutá a hrbolatá. Môžete si nahonobiť nepríjemnú infekciu, ktorá poškodí nechtové lôžko, čo znamená permanentné poškodenie nechtu. A hoci najvyššie riziko prináša odstrihnutie kožičky, aj zatláčanie kože môže spôsobiť problémy.

Spevňovače nechtov používajte s mierou, prípadne vôbec

Väčšina z nich totižto narobí viac škody ako úžitku. Tieto výrobky nie sú klinicky testované, preto nie je väčšina tvrdení vedecky podložená. Pokiaľ teda nemáte vyslovene slabé a krehké nechty, nebude pre vás spevňujúci lak vôbec prínosný. Zdravé nechty sú flexibilné nechty. Aby sa nelámali, vyhýbajte sa všetkému, z čoho by boli ešte krehkejšie.

Hydratujte nechtové lôžko aj kožičku okolo nechtov

Hoci neexistujú dôkazy, že hydratácia nechtového lôžka pomáha pri raste nechtov, vieme, že vďaka nej vyzerá kožička okolo nechtov lepšie. Zároveň pomáha proti lámaniu kvôli nedostatku hydratácie. Ak máte lámavé nechty, môže to znamenať, že potrebujú hydratáciu. Ak aplikujete okolo kožičky olej, hydratujete celý necht. Tým sa zníži riziko lámania, praskania a štiepenia nechtov.

Užívajte výživové doplnky s obsahom biotínu

Výživové doplnky s obsahom biotínu, ktorý patrí do rodiny B vitamínov, zlepšujú pevnosť nechtu a zabraňujú lámavosti a štiepeniu nechtov. Aby vám biotín pomohol, treba užívať 2,5 miligramov denne. Niektoré z produktov na nechty obsahujú aj silikón a MSM (metylsulfonylmetán), ktoré sú pre zdravie nechtov prínosné.

Čo ale nefunguje, je želatína. Jej konzumácia alebo namáčanie nechtov v želatíne nemá na pevnosť nechtov vôbec žiaden vplyv. Práve naopak, pri namáčaní môžu nechty nasiaknuť vodou a tým sa oslabujú. Existuje tiež niekoľko vedeckých dôkazov, že ani výživové doplnky s obsahom vápnika, droždia alebo fluoridu nemajú na zdravie nechtov žiaden vplyv.

Obmedzte profesionálnu manikúru

Je síce ťažké poraziť luxus rozmaznávania pri manikúre alebo pedikúre, ale podľa najnovšej štúdie sú práve pravidelní návštevníci salónov krásy ohrození, že budú trpieť na suché, lámavé nechty. Podľa odborníkov je to spôsobené tým, že sú vystavovaní väčšiemu množstvu rôznych chemických látok a výraznejších prísad v produktoch starostlivosti o nechty. Údajne tiež ženy, ktoré chodia na manikúru pravidelne, trpia na chronické zápaly nechtového lôžka. Infekcia sa prejavuje opuchnutými, začervenanými oblasťami okolo nechtového základu. Ak sa na necht pozriete zboku, malo by byť nechtové lôžko hladké. Ak je hrbolaté, je to dôkaz chronickej infekcie.

Aby ste problémy zmiernili, môžete si vziať na manikúru vlastné nástroje. Tak znížite riziko infekcie.

Vyhýbajte sa odlakovačom na acetónovom základe

Produkt, ktorý nie je vhodný pri lámavých nechtoch a na ktorom sa zhodnú všetci odborníci, je odlakovač s obsahom acetónu. Preukázateľne totiž ničí nechty, ktoré sú potom krehké a lámavé.

Vyhýbajte sa drsným pilníkom

Klasické pilníky z dôb našich mám či starých mám sú pre nechty príliš drsné. Spôsobujú malé prasklinky a trhlinky, a následne sa nechty lámu. Používajte preto hladké, jemné pilníčky a nepilníkujte hore-dolu. Pilníkujte iba jedným smerom, pomaly a pravidelne, aby ste znížili riziko zlomenia nechtu.

Nepreháňajte to s umývaním rúk a obmedzte kontakt s čistiacimi chemikáliami

Umývanie rúk je síce zdravé, ale nič netreba preháňať. Ak máte zamestnanie, kde si treba často umývať ruky, používajte hydratačné krémy tak často, ako je to možné. Votrite časť špeciálne do pokožky v oblasti okolo nechtov.

Ak máte doma veľké upratovanie, používajte pri práci s chemickými čistiacimi prostriedkami gumené rukavice.

Zmeňte šampón

Hoci väčšina žien pozná, keď im šampón nesedí na vlasy, mnohé z nich si vôbec neuvedomuje, že nemusí vyhovovať nechtom. A to aj vtedy, keď samotné vlasy vyzerajú po umytí výborne. Týka sa to hlavne šampónov na mastné vlasy, ktoré sú vyrábané tak, aby odstránili lipidy a iné prírodné oleje z pokožky hlavy. Ak máte veľmi suché nechty a používate prostriedok, ktorý odbúrava maz, môžete nechty vysušovať.

Namiesto celých umelých nechtov používajte iba nechtové tipy

Vo všeobecnosti sú umelé nechty zlé, ich používanie vedie k plesňovým alebo bakteriálnym infekciám, niekedy k trvalému poškodeniu. Ak už musíte mať predĺžené nechty, zvoľte iba nechtové tipy. Hoci môžu tiež spôsobiť problémy, možnosť poškodenia je menšia, pretože je pokrytý menší povrch nechtu.

Nezabúdajte na nechty na nohách

Všetko, čo používate na nechty na rukách, používajte aj na nechty na nohách. Pretože nohy môžu byť dokonca náchylnejšie k problémom v dôsledku nevhodnej pedikúry. Nohy sú schované v topánkach, v tmavom, vlhkom prostredí. Takže sa na nich môžu ľahšie šíriť plesne. Ak si pravidelne doprajete pedikúru, vezmite si so sebou svoje nástroje. A hlavne, nikdy si nenechajte ryť pod nechtami alebo okolo nechtového lôžka. A ešte jedna rada. Strihanie nechtov do oblúku miesto dorovna, zvyšuje riziko zarastania nechtov na nohách. Môže to byť veľmi bolestivé a rozvinúť sa do infekcie.

Sledujte si nechty kvôli príznakom zdravotných problémov

Vo väčšine prípadov možno problémy s nechtami pripísať vonkajším vplyvom. Vystavovanie škodlivým chemikáliám z čistiacich prípravkov, používanie vysušujúcich prípravkov na nechty, alebo iba celkovému fyzickému opotrebovaniu, napríklad písaniu alebo nadmernej manuálnej práci.

Stav vašich nechtov ale môže niekedy odrážať celkové zdravotné problémy. Dávajte si pozor na nasledovné:

  • biele nechty – problémy s pečeňou,
  • nechty napoly biele a napoly ružové – ochorenia obličiek,
  • žltnutie a stenčovanie nechtov, spomalený rast – ochorenie pľúc,
  • bledé nechtové lôžka – anémia,
  • zažltnuté nechty s miernym začervenaním na spodnej časti – cukrovka.

Dokonca aj začínajúca sa choroba, pri ktorej dochádza k rednutiu kostí, osteoporóza, sa dá odpozorovať zo stavu nechtov. Takzvaná disulfidová väzba, ktorá je prítomná v nechtoch aj kostiach, bola u ľudí s osteoporózou znížená.

Ak máte podozrenie na zdravotný problém, obráťte sa samozrejme na lekára.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac