Chudnutie a taurín

Posledná úprava 09.01.2023

Taurín je obľúbený doplnok výživy, ktorý ľudia používajú na doplnenie svojej stravy už mnoho rokov. Jednou z početných výhod tejto aminokyseliny je to, že je účinná pri chudnutí. Taurín pôsobí ako metabolický prenášač a navyše má detoxikačný účinok. Dávky do 3000 mg taurínu denne sú považované za bezpečné. Prípadný prebytok taurínu sa jednoducho vylúči obličkami.

História

Taurín je aminokyselina, ktorá sa nachádza v tkanivách čriev mnohých zvierat. Názov je odvodený z latinského slova “taurus”, čo znamená, vôl alebo býk. Toto meno bolo zvolené, pretože prvú vzorku taurínu získali nemeckí vedci v roku 1827 zo žlče vola.

Funkcia taurínu v tele

Jedným z najvýznamnejších zdrojov tvorby žlče v našom tele je taurín. Žlč je nevyhnutná pre mnoho telesných funkcií. Žlč je zodpovedná za rýchlejšie trávenie tukov a tiež zvyšuje účinky vitamínov, ktoré vytvára naše telo. Užívanie doplnkov s obsahom taurínu zabezpečuje, že životne dôležité živiny v našom tele fungujú správnym spôsobom a popritom sa spaľujú nadmerné tuky.

Bezpečnosť

Taurín bezpečne používa mnoho ľudí, najmä kulturisti, ktorí ho používajú na udržiavanie si váhy pod kontrolou. Hoci neboli potvrdené žiadne nežiaduce účinky spojené s taurínom, neporúča sa, aby ste používali taurín na chudnutie bez predchádzajúcej konzultácie lekára.

Zvážte

Ak užívate taurín na chudnutie, pre dosiahnutie najlepších účinkov sa vyhnite konzumácii alkoholu. Alkohol bráni využiť zdravotné výhody spojených s taurínom a narúša jeho schopnosť spaľovať tuk.

Mylné predstavy

Taurín je obľúbený zdravotný nápoj, ale stále existujú mylné predstavy o jeho obsahu. Mnoho ľudí si myslí, že je vytvorený z prvkov ako sú moč a spermie býkov. V skutočnosti sú tieto doplnky pre zdravie vyrobené z kombinácie cysteínu, neesenciálnej aminokyseliny, vitamínu E, ktorý absorbuje tuk a metionínu, nepolárnej síry, ktorá zahŕňa proteinogennú aminokyselinu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac