Domov / / 12 tipov pre krajšie nechty

12 tipov pre krajšie nechty

Posledná úprava 29.01.2018

Dlhé, silné a zdravé nechty sú možné – ak neprepadnete mýtom a ženským klebetám! Odborníci vám prezradia všetko, čo potrebujete vedieť.

Ako skvelý nový účes alebo režim starostlivosti o pleť, zdravé nechty s manikúrou sú neoddeliteľnou súčasťou celkového úhľadného vzhľadu – ktorý môže fungovať ako výhoda v sociálnom aj pracovnom svete. Nanešťastie, odborníci tvrdia, že ženy aj muži prepadli mýtom a starým klebetám, ako sa starať o nechty.

Ďalšia pasca: mnoho z nás sa spolieha na poradenstvo v salónoch, avšak niektoré z nich neposkytujú najlepšie rady alebo ošetrenia.

Ak chcete pomôcť napraviť veci na správnu mieru a dostať sa na cestu krásnych nechtov - najlepší dermatológovia ponúkajú týchto 12 tipov na dosiahnutie zdravých, upravených a elegantných nechtov.

1) Nestrihajte ani nemanipulujte s kožtičkou v okolí nechtov

Či už máte vaše nechty profesionálne upravené alebo sa o nich staráte sami, odporúčanie č. 1 je nezasahovať do kožtičky v okolí nechtov, tvrdí odborník. Kutikula je prírodná bariéra proti plesňovým ochoreniam a baktériám – a ak ju raz porušíte, ochrana sa stratí. Nielenže vaša pokožka v okolí nechtov bude vyzerať horšie – sčervenie, opuchne a bude nerovná – ale taktiež vám môže spôsobiť infekciu, ktorá poškodzuje nechtové lôžko a vedie k dlhodobému poškodeniu nechta. Strihanie kožtičky v okolí nechtov môže spôsobiť potenciálnu škodu, no rovnako problémy môže spôsobiť aj zatláčanie ju späť.

2) Spevňovač nechtov používajte striedmo – alebo vôbec

Vecou na zapamätanie je, že spevňovače spôsobujú viac škody ako úžitku, hovorí odborník. Taktiež pripomína, že tieto produkty nie sú klinicky testované, takže väčšina tvrdení nie je podložených vedou. Pokiaľ nie sú nechty výnimočne slabé a krehké, väčšina ľudí nemá zo spevňovača žiadny úžitok. Zdravé nechty sú ohybné, takže na ich ochranu pred lámaním sa vyhnite všetkému, čo ich urobí viac krehkými.

3) Vyživujte nechtové lôžko a pokožku v okolí

Zatiaľ čo je málo lekárskych záznamov, ktoré ukazujú, že vyživujúci krém na nechtové lôžko pomôže nechtu rásť, skrášli aspoň pokožku v okolí nechtov a pomáha ochraňovať nechty pred lámaním pre nedostatok živín. Ak majú vaše nechty sklon k lámavosti, môže to znamenať, že potrebujú živiny – a aplikovaním oleja okolo pokožky v okolí nechtu pomôžete vyživiť celý necht, čo bude redukovať výskyt štiepenia, praskania a delenia nechtu, hovoria odborníci.

4) Berte výživové doplnky biotín

Podľa niektorých štúdií výskumníci zistili, že doplnky biotínu (patrí do skupiny vitamínu B) zvyšuje hrúbku nechtu a ochraňuje ho pred delením a lámaním. V ďalšej štúdii, ktorá hodnotila 45 ľudí s ťažkými problémami nechtov, 2.5 miligramu biotínu na deň na niekoľko mesiacov prospelo všetkým – s 91% významným zlepšením u 45 ľudí.

Odborníci tvrdia, že na dosiahnutie efektu, je potrebné dať si predpísať silné, terapeutické množstvo 2,5 miligramu denne. Niektoré nechtové produkty obsahujú kremík a doplnok MSM (metylsulfonylmetán), dve ďalšie živiny spojené so zdravím nechtov.

Doplnok výživy, ktorý nefunguje: želatína. Odborníci tvrdia, že jedenie alebo namáčanie nechtov v želatíne nezvyšuje silu nechtu – a namáčaním v kvapaline môžu nechty nasiaknuť vodou a nakoniec nechty oslabiť. Dodávajú, že je niekoľko mala vedeckých dôkazov o tom, že doplnky výživy alebo nechtové produkty obsahujúce vápnik, kvasnice alebo fluorid nemajú žiadny významný vplyv na zdravie nechtov.

5) Obmedzte profesionálnu manikúru

Pokiaľ je ťažké odolať rozmaznávaniu luxusnej pedikúry alebo manikúry, štúdia vytvorená odborníkmi ukázala, že tí, ktorí ju podstupujú pravidelne majú pravdepodobnejšie suchšie a krehké nechty. Podľa teórie doktorov môže byť dôvod vystavovanie sa viac chemikáliám a škodlivým ingredienciám. Dodávajú, že ženy, ktoré chodia na manikúru častejšie, trpia chronickými infekciami nechtového lôžka, čo dokazuje opuchnutá, začervenaná oblasť v okolí nechtov. Ak sa pozriete na boky vášho prsta, oblasť okolo nechtového lôžka by mala byť plochá. Ak je napuchnutá, je to dôkaz chronickej infekcie. Jedným zo spôsobov ako redukovať problémy podľa expertov, je vziať si na manikúru vlastné nástroje. Rozhodne to zníži riziko infekcie a zaistí zdravší zážitok.

6) Vyhnite sa odlakovačom na nechty s acetónom

Jeden produkt, ktorému sa odporúčajú vyhnúť všetci dermatológovia ak máte krehké nechty, je odlakovač na nechty s acetónom. Bolo dokázané časom a štúdiou, že poškodzuje nechty a spôsobuje, že sa stávajú krehkými.

7) Vyhnite sa drsným pilníkom

Staré pilníky sú príliš škodlivé pre nechty, spôsobujú drobné praskliny a trhliny, ktoré vedú k lámavosti a poraneniam, tvrdia odborníci. Namiesto toho, odporúčajú pilníkovať nechty s hladkým, jemným pilníkom, ale nie smerom tam a späť. Pilníkovať nechty máte len v jednom smere, a robte to pomaly a rovnomerne na redukovanie rizika lámavosti.

8) Nepreháňajte umývanie rúk a obmedzte kontakt s čistiacimi chemikáliami

Aj keď umývanie rúk častejšie môže byť zdravé, keď to budete preháňať môžete oslabiť vaše nechty. Ak máte prácu, kde je časté umývanie rúk povinné, odborník radí používať výživný krém tak často ako je to možné a natierať aj kožtičku v okolí nechtov niekoľkokrát za deň. Pokiaľ robíte domáce práce alebo periete, minimalizujte kontakt s škodlivými chemikáliami, vrátane saponátu na umývane riadu, a to nosením gumených rukavíc, kedykoľvek to bude možné.

9) Zmeňte šampón

Kým väčšina žien vie, aký šampón nesedí ich vlasom, veľa si ich neuvedomuje, že možno nesedia ich nechtom – aj keď ich vlasy vyzerajú skvelo. Toto je čiastočne pravda o čistiacich šampónoch alebo tých pre mastné vlasy, ktoré sú navrhnuté aby sa zbavovali lipidov a inej prirodzenej mastnoty z pokožky. Ak sú vaše nechty veľmi suché a používate hocijaké mydlo či výrobok, ktorý sa zbavuje mastnoty, je to možná príčina vašich suchých nechtov, tvrdia odborníci.

10) Zvoľte predĺženie len končekov nechtov než celé umelé nechty

Všetci odborníci vo všeobecnosti tvrdia, že umelé nechty sú pre nechty zlé, často vedú k plesňovej alebo dokonca bakteriálnej infekcii – niekedy dokonca k dlhodobému poškodeniu. Ak musíte mať umelé nechty, zvoľte si predĺženie len končekov nechtov. Aj keď stále môžu spôsobiť problémy, možná škoda je menšia, pretože pokrytá časť je menšia.

Dôležité varovanie:

Použitie akrylovej kvapaliny so zložkou známou ako MMA (methylmethakrylát), bolo zakázané v mnohých štátoch a bolo vydané varovanie vzhľadom na vysokú citlivosť alergikov a vážnych poškodení nechtov. Avšak, pretože je to lacnejšia ingrediencia, stále sú niektoré salóny, ktoré ju používajú. Ako si môžeme byť takí istí? Podľa dermatológov, ak nechtové produkty majú silný, nezdravý zápach, ťažko sa pilníkujú, alebo ak sa nenamáčajú ľahko, môžu obsahovať MMA. Akékoľvek podozrenia by ste mali nahlásiť.

11) Nezabudnite na nechty na nohách!

Všetko, čo platí pre vaše nechty na rukách, platí aj pre nechty na nohách, a podľa odborníkov môžu byť dokonca nechty na nohách viac náchylné na problémy vzhľadom k neopatrnej pedikúre. Pretože chodidlá sú častejšie vo vnútri topánky – v tmavom, vlhkom prostredí – môže sa ľahšie rozvinúť pleseň, tvrdí dermatológ. Ak chodíte na pravidelnú pedikúru, odborníci tvrdia, že si máte vziať svoje vlastné nástroje a nikdy nedovoliť špecializovanému pracovníkovi, aby vám drel kožtičku pod alebo v okolí nechtov. Navyše, strihanie nechtov na nohách v uhle – namiesto zastrihnutia narovno – zvyšuje riziko zarastania nechtov, čo môže byť bolestivé a niekedy prerastie do infekcie.

12) Sledujte znaky na vašich nechtoch ukazujúce na zdravotné problémy!

Vo väčšine prípadov, problémy nechtov možno vysledovať s ohľadom na prostredie – vystavovanie sa škodlivým čistiacim chemikáliám, používanie vysušujúcich produktov na nechty alebo vo všeobecnosti len fyzická záťaž ako je písanie na počítači, a nadmerné používanie končekov prstov.

Odborníci tvrdia, že stav našich nechtov, môže niekedy reflektovať problémy vo vašom celkovom zdraví. Tu sú dôvody, prečo sa na ne pozrieť:

  • Biele nechty – stav pečene.
  • Napoly ružové/napoly biele nechty – porucha obličiek.
  • Zažltnutie a zhrubnutie nechtov, spomalený rast – problémy s pľúcami.
  • Bledé nechtové lôžka – chudokrvnosť.
  • Žltkasté nechty s miernym začervenaním na nechtoch – cukrovka.

V roku 2005 skupina doktorov v Írsku zistila, že skoré znaky choroby rednutia kostí osteoporózy, môžu byť zistené v nechtoch. Výskumníci objavili, že čosi zvané ako disulfidová väzba – prítomné v nechtoch a kostiach – bolo u ľudí s osteoporózou nižšie.

Samozrejme, ak spozorujete nejaké zdravotné problémy, konzultujte všetky zistenia a obavy s vašim doktorom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac