Aj nezdravá strava môže za vašu zlú náladu a podráždenie

Posledná úprava 19.01.2023

Niektoré veci sú ako stvorené na to, aby vám pokazili náladu. Napríklad také čakanie v zápche či meškanie vlaku. Niekedy ku zlej nálade prispieva aj ďalší vinník. A tým sú takzvané „potraviny zlej nálady“.

Ako prispieva nezdravá strava k zlej nálade?

Porozmýšľajte ako sa cítite, ak zjete celý tanier cestovín alebo iného ťažkého jedla. Je vaša pozornosť na super úrovni alebo sa cítite malátne a najradšej by ste si dali šlofíka? A ako je to pri presnom opaku, ak ste hladní ako vlk? Aj vtedy stúpa podráždenie a nálada klesá. Jedlo má na našu náladu a to ako sa cítime veľký vplyv – dokáže nám náladu zlepšiť aj zhoršiť.

Je to preto, že zdravá strava aj nezdravá strava ovplyvňuje neurotransmitery v mozgu. Ide o látky v mozgu, ktoré určujú, ako sa cítime. Neurotransmitery ako serotonín nám pomáhajú uvoľniť sa. Dopamín zase pomáha pri sústredení. A práve jedlá, ktoré jeme, poskytujú stavebné bloky pre chemické látky. Mozog si tieto stavebné bloky na tieto chemické látky vyberá, tvorí z nich neurotransmitery. Tie potom regulujú a posilňujú náladu jedným alebo druhým smerom.

Ak mozog nedostáva palivo, ktoré potrebuje na správne vyrovnanie hladín transmiterov, môže byť človek náchylný na výkyvy nálad, takmer neustále zlé dni a podobne. Zdravá strava, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, napríklad voľne lovený losos a avokádo, dokážu náladu zlepšiť. Nekvalitná a nezdravá strava má na mozog negatívny vplyv. Sem patria jednoznačne spracované potraviny, jedlá z fast foodov a pečivo. Prispievajú k vzniku depresie, väčšej agresivite, úzkosti a iným psychickým problémom. [1]

Hladiny cukru v krvi ovplyvňujú aj našu náladu. Ak potraviny obsahujú veľké množstvá pridaných cukrov, prichádza po prudkom náraste výrazný pokles, inzulín začína prečisťovať cukor z krvi. Takýto pokles a nízky stav cukru je spájaný s bolesťami hlavy a podráždenosťou.

10 potravín, ktoré zhoršujú náladu

Ak vám na zdraví a zdravom stravovaní skutočne záleží, pravdepodobne nejedávate vo fast-foodoch a nakupujete hodnotné potraviny. Napriek tomu vás môže prekvapiť zistenie, že sú medzi nimi niekedy aj také, ktoré môžu za vašu zlú náladu. Ak ich vo svojom jedálničku máte, možno je najvyšší čas vymeniť ich za zdravšie a vhodnejšie.

1) Nektár z agáve

Kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy bol ako nezdravý nahradený nektárom z agáve. Bol sladký, vyrábaný z rastlín (teda žiadna umelina), navyše s nízkym glykemickým indexom. Jednoducho, perfektný pre cukrovkárov. Začal sa využívať v kuchyni ako sladidlo a dochucovadlo dezertov či koláčov a palaciniek. Nektár z agáve však spadá do kategórie nezdravá strava!

Pri výrobe totiž podlieha výraznému procesu spracovania, hlavne kvôli čo najvýraznejšiemu predĺženiu doby spotreby. Tým sa z neho odstránia všetky živiny a nutričná hodnota. Je tvorený hlavne fruktózou, čo je najškodlivejšia forma cukru. Ten sa metabolizuje v pečeni, nie v krvnom obehu. Nektár z agáve má najväčší obsah fruktózy zo všetkých komerčne vyrábaných sladidiel, a to sem radíme aj kukuričný sirup.

Pokiaľ ide o náladu, zvyšuje vysoký obsah fruktózy v agávovom sirupe riziko metabolického syndrómu. To je stav, kedy hrozia zdravotné problémy ako obezita, vysoký krvný tlak a inzulínová odolnosť. A to všetko na nálade nepridá.

Alternatíva pre dobrú náladu: ak si chcete jedlo alebo nápoj prisladiť, siahnite po mede. Ideálne od miestneho včelára.

2) Alkohol

Či už si večer doprajete pohárik vína alebo si cez víkend vypijete s priateľmi, je v hre alkohol. Pravdepodobne si ani neuvedomujete akú výraznú úlohu v našich životoch zohráva. Ak sa ale cítite pod psa, je možno čas prehodnotiť, koľko a ako často pijete. Alkohol môže byť pre človeka samozrejme aj prínosný, hlavne červené víno. Ak však pijete príliš často, môže sa situácia začať zvrhávať.

Ak popíjate, môžete sa cítiť voľnejšie a veselšie. Váš mozog ale namáhavo pracuje, alkohol ho totiž núti tvoriť hormóny, ktoré zvyšujú pocity úzkosti a stresu. Ako tlmiaci prostriedok znižuje alkohol hladiny serotonínu, čo je hormón „dobrého pocitu“. Ovplyvňuje nervový systém a to môže viesť ku zlej nálade.

Alternatíva pre dobrú náladu: obmedzte príjem alkoholu na jeden alebo dva poháre červeného vína týždenne. Alebo to skúste úplne bez alkoholu a dajte si kvasené chladené nápoje – napríklad kombuchu alebo kvas…

3) Pridané cukry a umelé sladidlá

Hoci cukor vo všeobecnosti vylepší chuť pokrmu či nápoja, nestojí to vždy za to. Pridaný cukor dostáva myseľ aj telo do vývrtky. Po počiatočnom náraste a neodvratnom poklese cukru sa zvyšuje úzkosť, podráždenie a depresie. Tiež bráni telu bojovať so stresom, takže sa len ťažko uvoľníte a upokojíte.

Nezabúdajte, že ide o pridaný cukor v nezdravej strave. Prirodzene sa vyskytujúce cukry, napríklad z ovocia, sú zvyčajne bezproblémové. Ale záludné cukry, ktoré sa do potravinových výrobkov a potravín pridávajú, sú cukry, ktorým sa treba vyhýbať. Pritom sa nachádzajú v takých potravinách, kde by ste ich možno ani nečakali – sú to ochutené jogurty, musli, dochucovadlá či chlieb.

Umelé sladidlá sú rovnako nevhodné. Sú všade, od žuvačiek cez malinovky bez obsahu kalórií a dokonca aj v zubnej paste… Medzi nežiadúce účinky patrí bolesť hlavy, výkyvy nálad, závrate a točenie hlavy a migrény. A to je iba tá časť, ktorá ovplyvňuje náladu.

Alternatíva pre dobrú náladu: existuje množstvo dostupných prírodných sladidiel. Med, stévia, kokosový cukor, melasa. Skúste experimentovať a nájdite si pre seba tú najvhodnejšiu náhradu cukru do každého receptu.

4) Margaríny a iné maslu podobné výrobky

V súčasnosti je v chladiacich boxoch v potravinách ponuka veľmi široká. Nájdete tam rôzne margaríny, nátierky čisté aj s príchuťami od výmyslu sveta. Človek si často nevie vybrať.

Ak ale chcete voliť zdravé verzie pre zdravú stravu, je najlepšie, ak sa týmto hladkým maslu podobným látkam vyhnete. Zvyčajne sú tvorené tukmi, ktoré zhoršujú zápaly v tele a majú vysoké hladiny omega-6 mastných kyselín. Tieto bojujú s omega-3 mastnými kyselinami, dokonca ich dokážu vyblokovať. Pritom sú omega-3 prírodnými prostriedkami pre dobrú náladu. Ak je aj na margarínoch a nátierkach písané, že obsahujú olivový olej, neznamená to, že sú zrazu lepšie.

Alternatíva pre dobrú náladu: vráťte sa k starému dobrému maslu. Ak chcete maslo na varenie, môžete vyskúšať ghee, to má vyšší dymový bod.

5) Káva

Väčšina z nás si dáva na ranné prebudenie šálku kávy. A je to úplne v poriadku. Tento nápoj je plný antioxidantov, môžete dokonca zabrániť poklesu kognitívnych funkcií. Ak ich ale počas dňa vypijete oveľa viac, prípadne sa necítite natoľko šťastne ako inokedy, môžete už vstupovať do oblasti predávkovania kofeínom. A narobíte viac škody ako úžitku.

Kofeín obsiahnutý v káve mení náladu ovplyvňovaním hormónov, fungovania neurotransmiterov a nervovej signalizácie. Sú to všetko veci, kvôli ktorým sa necítite práve najlepšie. Zvyšuje tiež úzkosť, zvyšuje sa pulz a nervozita stúpa. Ak ste však závislí od kávy, môže aj deň bez nej znamenať objavenie abstinenčných príznakov – teda bolesti hlavy, ospalosť a nedostatok energie.

Alternatíva pre dobrú náladu: skúste piť radšej zelený čaj. Nielen, že je dobrý proti príznakom starnutia, obsahuje tiež menej kofeínu než káva. Ak jednoducho potrebujete čosi piť, vyskúšajte napríklad aj kurkumový čaj.

6) Hotové koktejly

Dá sa jednoducho povedať, že je lepšie, ak si namixujete drink sám. Je to lepšie pre vaše zdravie aj vašu peňaženku. Môžete si totiž určiť množstvo alkoholu aj ostatné prísady. Ak ale používate vopred vytvorené mixy, dostanete toho viac než ste chceli.

Zmesi, pri ktorých stačí pridať už iba alkohol, sú plné cukru. Napríklad taká zmes na varené víno. To isté platí pre ovocné zmesi. Znovu dochádza k prudkému nárastu cukru, nabudeniu energie a následnému prudkému pádu. Výsledkom je pocit podráždenia, únavy a mrzutosti. Nebezpečenstvo je v tom, že súčasná konzumácia alkoholu môže zvýšiť pokušenie dať si viac nápojov. V domnení, že sa budete cítiť lepšie.

Alternatíva pre dobrú náladu: ak vás čaká situácia, keď viete, že budete určite piť, vynechajte miešané nápoje a voľte zdravšie voľby. Napríklad červené víno, šumivé víno, tmavé pivo či vodka so sódou a čerstvou limetkovou šťavou.

7) Mäsové výrobky, šunky a salámy

Možno ste sa už vzdali mäsových polotovarov ako sú párky či zmes na bolonské špagety. Ale prečítajte si riadne, čo je uvedené na štítku vašej obľúbenej morčacej či kuracej šunky.

Tieto výrobky sú často plnené prídavnými látkami, konzervačnými látkami, cukru a soli. Zatočte s migrénami, nadúvaním, výkyvmi nálad a dokonca aj napuchnutými členkami. Nezabúdajte, ste to, čo jete.

Alternatíva pre dobrú náladu: čítajte poriadne zloženie salám a šuniek, voľte výrobky bez prísad a dusičnanov. Prípadne si upečte morčacie či kuracie mäso doma a použite ho na chlebíčky miesto šunky.

8) Vaječné bielky

Vajíčka sú čoraz populárnejšie, obsahujú kvalitné bielkoviny. Prečo teda bielok radiť medzi nezdravú stravu? Pretože ak sa vzdáte žĺtka, prichádzate aj o jeho prínosy.

Vajíčka sú plné výživných látok, ktoré ľudské telo potrebuje. Napríklad proteíny, B vitamíny aj cholín. Sú prospešné pre mozog, udržiavajú náladu bez výrazných výkyvov. A keďže sú to čisté vajíčka, nemusíte sa obávať prídavných látok z hotových jedál ako je sodík, cukor a iné prídavné látky.

Všetky tieto dobré látky sa však nachádzajú v žĺtkoch, nie v bielkoch. Preto sa nevzdávajte týchto prospešných živín.

Alternatíva pre dobrú náladu: jednoducho jedzte celé vajíčka. Dôležité však je aj to, o aké vajíčka ide. Najlepšie sú domáce vajíčka alebo vajíčka od sliepok z voľného chovu.

9) Postrekované a chemicky ošetrované ovocie a zelenina

Áno, jesť veľa ovocia a zeleniny je zdravé. Tiež však treba vedieť, odkiaľ pochádzajú a ako boli pestované. Inak môžete s každým sústom zjesť aj dávku chemických látok. Ak boli plody postrekované silnými chemickými látkami, zvyšky z nich v ovocí a zelenine zostávajú. Môžu pritom ovplyvňovať mentálne zdravie, spôsobovať zníženie výživnej hodnoty ovocia aj zeleniny.

Geneticky modifikované ovocie a zelenina so sebou môže tiež prinášať rôzne baktérie, ktoré narúšajú črevnú mikroflóru. A zdravé črevá sú základom zdravia, aj toho psychického.

Alternatíva pre dobrú náladu: kupujte čo najviac ovocia a zeleniny, ktoré neboli postrekované a chemicky upravované. Skúste nakupovať na tržnici od miestnych dodávateľov, tiež sezónne produkty.

10) Solené oriešky a semená

Oriešky a semená sú šikovný spôsob ako telu dopriať živiny a vitamíny, hlavne omega-3. Ak nejete ryby, je to vynikajúca alternatíva. Ale solené a pražené verzie, ktoré v obchodoch ľahko kúpite, nie sú najrozumnejšou voľbou.

Takéto orechy sú dochucované rastlinnými repkovými olejmi, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Obsahujú aj prísady, ktoré sa viažu na sodík a môžu spôsobovať výkyvy nálady aj bolesti hlavy.

Alternatíva pre dobrú náladu: kupujte orechy a semená v čo najprirodzenejšej forme. Doma si ich môžete dochutiť sami. Prípadne upiecť a posypať si nimi jogurt či iné jedlo.

Zhrnutie na záver

  • Môžu existovať jedlá, ktoré môžu za vašu zlú náladu? Áno, nezdravá strava, ktorú konzumujete, vplývajú na chemické látky v mozgu aj hladiny cukru v krvi. A to všetko zase vplýva na náladu.
  • Výkyvy nálad, bolesti hlavy a pokles cukru, to všetko môže byť nežiadúcim účinkom po zjedení niektorých typov jedla.
  • Vyhýbajte sa alkoholu, potravinám s pridaným cukrom či inými prísadami. Jedzte celé potraviny, najviac ako je možné. Pomôžete si tak udržať náladu bez veľkých výkyvov.
  • Vždy existuje chutná alternatíva!

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac