Zväčšená prostata - vyšetrenia a testy

Posledná úprava 20.02.2023

Lekár sa bude najprv chcieť ubezpečiť, že vaše problémy s močením sú spôsobené benígnou hyperpláziou prostaty (BPH) a nie niečím iným. To možno zvyčajne určiť z anamnézy, vyšetrenia močových ciest a vyšetrenia moču a krvi. Malo by byť vykonané aj neurologické vyšetrenie, aby sa zistilo, či sú vaše príznaky spojené s problémom nervov močového mechúra

Často vykonávané testy

  • Digitálne rektálne vyšetrenie kontroluje veľkosť a pevnosť prostaty. Veľkosť prostaty nie vždy určuje závažnosť symptómov. Muž s iba malým zväčšením prostaty môže mať vážnejšie príznaky než muž s väčším zväčšením.
  • Vyšetrenie moču skontroluje, či by príčinou symptómov mohla byť infekcia močových ciest.
  • Test hladiny keratínu v krvi kontroluje ako dobre obličky pracujú.
  • Test na prostatický špecifický antigén (PSA) pomáha zachytiť rakovinu prostaty, ktorá môže spôsobiť rovnaké príznaky ako BPH.

Testy, ktoré sa používajú podľa potreby

Ak sú vaše príznaky stredne ťažké až ťažké, môžu byť vykonané dodatočné skúšky, tzv urodynamické štúdie.

  • Test reziduálneho moču (PVR) meria množstvo moču v močovom mechúre po vymočení sa. Tento test sa vykonáva pomocou ultrazvuku alebo malej trubičky (katétra) vloženej do močového mechúra cez močovú rúru.
  • Tlak prietoku moču meria tlak v močovom mechúri pri močení. Môže pomôcť rozlíšiť medzi symptómami spôsobenými obštrukciou ako je BPH a tými spôsobenými problémom postihujúcim svaly alebo nervy močového mechúra.
  • Cystometrogram meria tlak a schopnosť močového mechúra udržať moč. Tento test môže zahŕňať uroflowmetrický test, ktorý meria ako rýchlo moč prúdi z močového mechúra.

Testy, ktoré môžu byť vykonané

Nasledujúce testy môžu byť vykonané, ak máte komplikácie s BPH, alebo v prípade, že je potrebné hľadať iné príčiny týchto príznakov.

  • Ultrazvuk využíva zvukové vlny na kontrolu veľkosti a štruktúry obličiek, močového mechúra a prostaty. Malé zariadenia zvané menič je vložené do konečníka (transrektálny ultrazvuk) na vyšetrenie prostaty.
  • Cystoskopia umožňuje lekárovi nahliadnuť dovnútra močovej trubice a močového mechúra. To umožní lekárovi vidieť rozsah zablokovania močovej trubice spôsobené zväčšenou prostatou a odhadnúť jeho závažnosť.
  • Intravenózny pyelogram (IVP) používa röntgenové lúče na zobrazenie funkcie obličiek a tok moču z obličiek do močového mechúra.
  • Špirálová (helikálna) počítačová tomografia (CT) používa röntgenové lúče na vytvorenie detailných záberov štruktúr v tele. Tieto snímače môžu kontrolovať rozšírenú prostatu, upchatie čriev a tok moču z obličiek.

Skorá diagnostika

Neexistuje žiadny rutinný screeningový test na rozšírenú prostatu. Tá ale môže byť detekovaná v priebehu ďalších skríningových testov, ktoré sa pravidelne vykonávajú na kontrolu prostaty alebo rakoviny hrubého čreva, ako je napríklad digitálne rektálne vyšetrenie a test na prostatický špecifický antigén.

Mnohí lekári odporúčajú každoročné digitálne rektálne vyšetrenie a PSA test všetkým mužom vo veku nad 50 rokov na kontrolu rakoviny prostaty. Niektorí lekári ale neodporúčajú tento typ pravidelného skríningu, pretože nie je žiadny dôkaz, že výsledky tohto rutinného testovania majú za následok úspešnejšiu liečbu rakoviny prostaty.

Najlepšia skríningová metóda a harmonogram pre vás môže závisieť na iných rizikových faktoroch, ktoré máte. Porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy